הונגריה: החומר הרעיל הגיע לפאתי נהר דנובה

פורסם: 7 באוק׳ 2010, 3:16 על ידי: Sustainability Org

החומצה שדלפה ממאגר של מפעל האלומיניום במערב המדינה הגיע לנהרות אשר מתחברים לנתיב המים הראשי של מרכז אירופה

סוכנויות הידיעות | 7/10/2010 10:24 
דליפת החומר הרעיל בהונגריה, שהציפה אזורים שלמים וגרמה למותם של לפחות ארבעה בני אדם, התקדמה הבוקר (ה') לעבר נהר הדנובה, כאשר גורמים רשמיים העריכו כי עבודות הניקיון עלולות להימשך שנה שלמה.
 
כבאים הונגרים מנסים לנקות את החומצה האדומה.
כבאים הונגרים מנסים לנקות את החומצה האדומה. צילום: אי-פי
 
שבר במאגר של בוצה אדומה במפעל לייצור אלומיניום גרם ביום שני להצפות כבדות שכללו חומרים רעילים, שעלולים לגרום לכוויות קשות. בסך הכל נשפכה כמות של מיליון מטר מעוקב של בוצת מתוך המאגר והציפה שטח של 40 קמ"ר. לפחות ארבעה בני אדם נהרגו, בהם פעוט בן שלושה חודשים, ועשרות נפצעו.

מהסוכנות למצבי חירום נמסר כי החומצה הגיעה לפלג הנהר מוסוני-דנובה, אשר מתחבר לנהר הדנובה. קודם לכן ציין דובר הסוכנות, טיבור דובסון, כי החומר הגיע לנהר רבה במערב המדינה וכי רמת הזיהום עדיין נמצאת בדרגה גבוהה.

הדנובה הוא נתיב המים הראשי במרכז אירופה, והחשש הוא כי החומר הרעיל יגיע לשש מדינות נוספות שנמצאות במורד הזרם, ובהן קרואטיה, סרביה ורומניה, ויפגע באספקת מי השתייה ובתיירות. במסגרת הניסיונות לעצור את הזיהום, נשפך טיח לתוך הנהר.

גורמים רשמיים ציינו כי פעולות הניקוי עלולות להימשך שנה שלמה. "הניקיון והשיקום עשוי לקחת חודשים, אולי אפילו שנה", אמר השר לאיכות הסביבה, זולטן אילס.

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, ביקר הבוקר בקולונטר, אחד הכפרים במערב המדינה שזוהם מהחומר הרעיל. הוא הכריז כי אינו רואה טעם בשיקום הבתים שבעליהם נאלצו לנטוש אותם בשל הדליפה הקטלנית. בסך הכל נהרסו 34 מתוך 800 מבנים בכפר הקטן.

סוכנות החקירות הרשמית של הונגריה מסרה אתמול כי היא פתחה בחקירה פלילית לבחינת נסיבות הדליפה, אשר הוגדרה על ידי הממשלה כאסון אקולוגי חמור. ראש הממשלה אורבן הודה כי הרשויות נתפסו לא מוכנות, מאחר ששבועיים בלבד לפני הדליפה נערכה בדיקה במאגר ולא התגלו ליקויים.

לכתבה באתר nrg
Comments