חורף 2010: ירידה במספר הימים בהם נסגרו החופים

פורסם: 13 באפר׳ 2010, 11:41 על ידי: Sustainability Org

דוח צלול, לרגל פתיחת עונת הרחצה, מסכם חורף מוצלח יחסית בחופים. אך העמותה מזכירה: יש לטפל בתשתיות באופן שוטף, לאורך כל השנה

nrg מעריב | 13/4/2010 12:30    
מספר אירועי סגירת חופים בעקבות זיהום ים בחורף 2010 זהה לזה של 2009, אך משך הזמן בו היו סגורים חופים אלו ירד בכמעט 50% לעומת אשתקד. כך עולה מדוח מיוחד של עמותת צלול שפורסם היום (ג') לרגל פתיחת עונת הרחצה. על פי הדוח בחודשי החורף אירעו 12 אירועים בהם נסגרו חופים לרחצה עקב זיהום מי הים. האירועים התרחשו בחיפה, בתל אביב, בעמק חפר, בהרצליה ובמועצה האזורית תמר. 

 
פרויקט SAVE THE BEACH

למעלה מ-50% מאירועי הסגירה שאירעו בחורף זה, התרחשו בחיפה ובתל אביב, כאשר בחיפה היו סגורים החופים למשך 25 ימים ובתל אביב למשך עשרה  ימים. בסך הכל, נסגרו החופים לתקופה מצטברת של 49 ימים, כמחצית מהזמן בו היו סגורים לאורך בשנת 2009. "אין ספק שמדובר בהישג מרשים, ממנו מרוויח כלל הציבור בישראל ואשר לשמו ולקידומו פעלה משך שנים הקהילה הסביבתית", נכתב בדוח. גם משך אירועי סגירת חופי הרחצה בחורף הזה היה קצר יחסית לעומת שנת 2009, ועמד, בממוצע, על שלושה ימים לכל אירוע.

מחברי הדוח מגלים שהסיבה בגינה נסגרו מרבית חופי הרחצה הינה גלישות ביוב בעת גשמים חזקים. בצלול טוענים ש"חרף הטענה כי מדובר בהצפות אותן לא ניתן היה למנוע, חשוב להדגיש כי מערכת ביוב תקינה הינה מערכת הובלה סגורה ומוגנת ועל כן כל ערבוב בין מי גשם למי ביוב  מקורו בהשקעה בלתי מספקת של משאבים מצד הרשות האחראית על תחזוקת מערכות התשתית".

"אנו מרוצים מהירידה במספר
הימים בהם נסגרו החופים לרחצה בחורף 2010 לעומת 2009, אולם יש להיזהר משאננות יתר", טוען עזר פישלר, מ"מ מנכ"ל עמותת צלול. לדבריו, צוות העמותה למוד הניסיון נתקל לא אחת ברשויות מקומיות המעדיפות לחסוך במשאבים בהקשר זה ולהתמקד בתחזוקת שבר, קרי טיפול אך ורק עת נוצרות תקלות ולא בתחזוקת מנע, הכוללת טיפול שוטף ושדרוג מתמשך של המערכות. "העמותה  תמשיך לעקוב מקרוב אחר הנעשה בחופים, בכדי להבטיח כי מגמה זו תשמר ותתחזק", הוסיף פישלר.

בסיור חופים שערכה היום העמותה נחשף גם פרויקט SAVE THE BEACH. הפרויקט המגיע לראשונה לישראל, יושם במדינות שונות ברחבי העולם ביוזמת חברת קורונה", ייושם לראשונה גם בארץ. במהלך הפרויקט יבחר הציבור הרחב בישראל חוף הראוי בעיניו להצלה ולשמירה בשנת 2010. בין החופים המועמדים לשיקום: חוף הסלע בבית ים, חוף הצוק בתל אביב, חוף מכמורת, החוף הדרומי של קריית חיים, חוף ג'סר א-זרקא (ליד קיסריה) והחוף הדרומי של עכו. פרטים נוספים באתר ובסרטון המוצג כאן.

Comments