הירקון: הדגים מתו - ואין מי שיילחם ביתושים

נשלח 17 באוג׳ 2009, 1:28 על ידי Sustainability Org
מועד פרסום: יוני 2009
 
השריפה באזור הוד השרון גרמה לזיהום הירקון בביוב גולמי ובסבון, והרגה את הדגים בנחל - בין היתר את דגי הגמבוזיה שזללו את זחלי היתושים. בלית ברירה נאלצים אנשי רשות הנחל להדביר את היתושים באופן אינטנסיבי. ראש הרשות: האסון האקולוגי הזה החזיר את שיקום הנחל אחורה שנים רבות.
 
במהלך כיבוי השריפה נשטפו מחצר מפעל "סנו" חומרי ניקוי בכמויות גדולות. החומרים נשטפו לתוך מערכת הביוב וגרמו לקריסת מכון טיהור השפכים. בשל כך הוזרם לנחל ביוב גולמי, וכן כמויות גדולות של סבון. הקוקטייל הזה גזל את כל החמצן שבמים וגרם לפגיעה אקולוגית קשה בכל צורות החיים בנחל.
 
בין הדגים שמתו היו גם דגי הגמבוזיה, שמשמשים כמדבירי יתושים טבעיים עוד משנות ה-20 של המאה הקודמת. בנחל לא נותרו מי שיאכלו את זחלי היתושים, וכדי למנוע מכת יתושים באזור, נאלצים אנשי רשות הנחל להדביר אותם. פרגמנט ציין כי בשלב ראשון משתמשים באמצעים ביולוגיים אולם ככל הנראה לא יהיה מנוס משימוש גם באמצעים כימיים.
 
גיל יניב, סמנכ"ל בכיר לתשתיות במשרד להגנת הסביבה התייחס לנזק שנגרם לנחל ואמר כי בניגוד להערכות הראשוניות שדיברו על נזק לטווח הקצר, התברר שמדובר בפגיעה אקולוגית חמורה .
 
Comments