"הים סובל מחוסר אכפתיות של בני האדם"

פורסם: 3 בנוב׳ 2012, 5:39 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 בנוב׳ 2012, 5:40 ]

אחד מאנשי הסביבה הימית המובילים בעולם, ד"ר אליוט נורס, מזהיר: אנחנו צריכים את הים, אסור לזלזל ולהמשיך לפגוע. הוא ישתתף בכנס החברה להגנת הטבע בשבוע הבא

nrg ירוק | 1/11/2012 11:24
תגיות: סביבה ימית
"הים יכול להיות בריא ללא בני אדם, אבל אף אחד מבני האדם לא יכול להיות בריא ללא הים ומה שהוא מעניק לנו", כך אומר ד"ר אליוט נורס, המייסד והמדען הראשי של מכון השימור הימי, בראיון מיוחד ל-nrg מעריב. נורס הגיע לישראל כדי להשתתף בכנס ירושלים ה –5 לסביבה וטבע של החברה להגנת הטבע, שיוקדש לנושא הים והלחצים המופעלים עליו.

שמונה מומחים עולמיים מחו"ל לניהול ימי, יגיעו בימים הקרובים לישראל, לסדנאות מיוחדות שעורכת החברה להגנת הטבע לקובעי מדיניות ומקבלי החלטות בנושא דיג, וכן להשתתף ולנאום בכנס. המומחים, כל אחד בתחומו, ינסו להעביר מניסיונם העולמי לנציגים הישראלים, על מנת לעודד ולסייע בקידום מהלך ארוך טווח לניהול משאבי הים והדגה בים התיכון, בראייה סביבתית וכלכלית.
אחד מהמומחים העולמיים הוא ד"ר נורס, המייסד והמדען הראשי של מכון השימור הימי - Marine conservation institute

ארדן: יש להפסיק קידוחי הנפט בים
ריח המלוח על המים: למה לשמור על הים?
המפה חושפת: אין נקודה בטוחה בים התיכון

מדוע חשוב כל כך לשמור על הים?
נורס: "יש תשובה ברורה לזה, המבוססת על מדע: הים הוא באופן הברור ביותר המערכת האקולוגית הגדולה ביותר בעולם. הוא מספק מחצית מהחמצן אותו בני האדם נושמים, הוא מכיל כשישית מכל הפרוטאין (חומר גלם חיוני לתאים חדשים) החי שאנחנו צורכים. הים הוא מקור לתרופות חדשות לסוגים שונים של וירוסים, סרטן ומחלות כרוניות. מהסיבות הללו, אנחנו תלויים לחלוטין בים, גם אלו החיים רחוק ובמנותק ממנו. הים יכול להיות בריא ללא בני אדם, אבל אף אחד מבני האדם לא יכול להיות בריא ללא הים".
צילום: איי-פי
דגים בשמורת הטבע הימית באוקיינוס השקט. הים הוא באופן הברור ביותר המערכת האקולוגית הגדולה ביותר בעולם צילום: איי-פי

מהם האיומים הגדולים על הים כיום?
"לצערי, ישנם איומים לא מעטים: האיומים הקשורים ישירות לפעילות בני האדם הם ריקון הים מבעלי החיים הגדולים שבו, הרס בתי גידול ימיים, זיהום הים, הכנסת מינים פולשים וחימום יתר של המים. סיבות אלו נובעות מכך שיש יותר מדי אנשים, אנחנו צורכים יותר מדי, סובלים ממחסור בידע ומחוסר איכפתיות".

נורס.
נורס. "כל בעלי החיים בים הם חשובים" יח''צ

מהן הדרכים הטובות ביותר לשמור על הים?
"הים הוא כמובן שונה ממקום למקום, אבל יש דברים שתקפים לכל מקום. הדבר הראשון הוא לזכור שכל בעלי החיים בים הם חשובים, החל מהלווייתנים הגדולים ועד לפלנקטון הקטן. לכל אחד יש תפקיד ומטרה. צעדים שאנחנו יכולים לעשות כדי למזער את ההשפעות על הים: להשתמש פחות בדלקים מזהמים, לעשות שימוש נבון יותר במזון מהים, להגן על בתי הגידול הימיים, להתנהג אל הים כמו שאנחנו מתנהגים למקורות המים שלנו לשתייה, בעדינות ובזהירות, והכי חשוב – ליצור פרופיל, מיפוי, של האזורים החשובים שיש לשמור עליהם בים, כדי להגן על המינים הימיים שבהם, גם עכשיו וגם בעתיד".

ביום שני הקרוב יתקיים בבנייני האומה בירושלים כנס ירושלים ה – 5 לסביבה וטבע של החברה להגנת הטבע, שיוקדש השנה לנושא הים, הלחצים המופעלים עליו ואיך ניתן לשמור עליו בצורה הטובה ביותר.

"החלטנו להקדיש את הכנס השנתי שלהם לנושא הים, לאור העובדה כי מדינת ישראל גילתה את הפוטנציאל הכלכלי והאסטרטגי העצום הטמון במשאבים השונים שבים, אך אל מול ההזדמנויות הרבות, ישנם איומים לא מעטים, ביניהם איומים סביבתיים על המערכות האקולוגיות ועל שירותי המערכת שהן מספקות", אומרים בחברה להגנת הטבע.
 
Comments