הים התיכון מידלדל מדגים, בעיקר טונה וכרישים

פורסם: 26 באפר׳ 2011, 1:55 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 11 באפר׳ 2014, 12:45 ]
עודכן ב- 10:04 26/04/2011

הים התיכון מידלדל מהדגים החיים בו, ובמיוחד מהדגים הגדולים והמרשימים כמו הכרישים והטונה כחולת הסנפיר. כך עולה מדו"ח מקיף על מצב הדגה בים התיכון, שאותו פרסם השבוע הארגון הבינלאומי לשימור טבע (IUCN). בהכנת הדו"ח שותף מדען ישראלי, פרופ' מנחם גורן, מאוניברסיטת תל אביב.

המדענים אספו מידע על מצבם של 519 מיני דגים בים התיכון. הם מעריכים שקרוב ל-10% מהם נמצאים בסכנת הכחדה. חמור במיוחד הוא מצבם של הכרישים וקבוצת דגים נוספת, שהיא קרובת משפחתם, הנקראת בתאיים (דגים דמויי כרישים שטוחים החיים על קרקעית הים). 40% מתוך 76 מינים של דגים אלו נמצאים בסכנת הכחדה.

מדענים מעריכים שאם לא יינקטו פעולות מיידיות, כבר בשנים הקרובות ייכחדו חלק ממיני הכרישים בים התיכון, שיש להם תפקיד חיוני בשרשרת המזון הימית. המדענים מציינים שאחד הממצאים המדאיגים שלהם הוא העובדה שאין כמעט מידע על מצבם של שליש ממיני הדגים בים התיכון, ושייתכן כי מידע כזה היה מגלה שגם רבים מהם נמצאים בסכנת הכחדה.

אחד הגורמים העיקריים למגמת ההכחדה הוא שיטות הדיג הנהוגות בים התיכון, הכוללות שימוש ברשתות ענק, הגורפות את כל מה שנמצא בקרקעית הים ולוכדות לעתים קרובות דגים ללא ערך מסחרי. לכך יש להוסיף גורמים נוספים כמו זיהום והרס ישיר של בתי גידול בשל עבודות בנייה באזורי החופים, שחלקם משמשים אתרי רבייה של דגים.

במזרח הים התיכון, באזור הסמוך לישראל, אחד האיומים על דגים הוא פלישת מינים זרים של בעלי חיים מים סוף, דרך תעלת סואץ. מינים פולשים אלו, ובהם המדוזות, ניזונים בין השאר מדגיגים וביצי דגים ובכך פוגעים ביכולת ההתחדשות של אוכלוסיות דגים.

הדג הנמצא בסכנת הכחדה הגדולה ביותר בים התיכון הוא הגובי המצוי, שעל פי ההערכה, אוכלוסייתו הצטמקה בעשור האחרון בקרוב ל-80%. זהו דג שנלכד לעתים קרובות ברשתות דייגים, אף שאינו משמש יעדם העיקרי של הדייגים. יש מדענים המעריכים שהוא נפגע גם מהעלייה בטמפרטורה של הים התיכון, המיוחסת לשינויי האקלים העולמיים.

בסכנת הכחדה נמצאת גם הטונה כחולת הסנפיר. דייגים נוהגים להקיף להקות גדולות של טונה ברשתות וללכוד את הדגים בכמויות גדולות, עד כדי פגיעה ביכולת ההתחדשות של אוכלוסיות הדגים.

בסכנת הכחדה נמצא גם אחד הדגים המיוחדים ביותר בים התיכון, הדקר האפלולי. זהו דג שהתפרסם בזכות העובדה שהוא משנה במהלך חייו את מינו מנקבה לזכר. הוא חי ליד סלעים ופגיע במיוחד לפעילות דיג.

המדענים שחיברו את הדו"ח ממליצים לנקוט שורה של פעולות כדי למנוע את המשך הכחדת הדגים. הם מציעים, בין השאר, לשנות את שיטות הדיג ולהגביל את השימוש בכמה מסוגי הרשתות באזורים מסוימים של הים התיכון, ואף להכניס שינויים ברשתות כדי למנוע הילכדות כמה ממיני הדגים בתוכם. המלצה נוספת היא לקבוע אזורים שבהם יהיה איסור מוחלט של דיג.
 

כתבות קשורות:
Comments