לא כולם מרוצים: פתרון זמני להצלת דרום ים המלח

פורסם: 4 באוג׳ 2010, 13:30 על ידי: Sustainability Org

התוכנית כוללת שורה של פעולות קצרות טווח שיבלמו את הצפת קו המלונות. "התוכנית מנציחה את האופן שבו מפעלי ים המלח רותמים את משאבי הטבע לטובתם", אומרים באדם, טבע ודין

nrg מעריב | 2/8/2010 17:25
הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) אישרה היום (ב') את התוכנית שהגישה לה החברה הממשלתית להגנת ים המלח. התוכנית כוללת מגוון פתרונות שמטרתם הצלת החלק הדרומי של ים המלח, בו מפלס המים עולה באופן העלול לסכן את קו המלונות. התוכנית תובא בקרוב לאישור הממשלה. באדם טבע ודין לא מרוצים מהתוכנית: "במקום שהוועדה תאשר תוכנית אשר תשקם את נזקי העבר ותקבע מנגנונים של פיצוי סביבתי, אושרה תוכנית שמנציחה את האופן שבו מפעלי ים המלח רותמים את משאבי הטבע לטובתם".
צילום: רויטרס
ים המלח. קו המלונות בסכנה צילום: רויטרס

בעוד חלקו הצפוני של הים נסוג בקצב של יותר ממטר בשנה, החלק הדרומי - שהוא, למעשה, בריכות אידוי מלאכותיות המשמשות לכריית האשלג על-ידי מפעלי ים המלח - צומח לגובה בקצב שנתי של 20 ס"מ. עליית המפלס, שנובעת מתהליך טבעי שבו המלח שוקע ונערם בקרקעית, לא היתה מטרידה, אלמלא המים כבר היו מאיימים על יסודות המלונות באזור עין בוקק ונווה זוהר. בכמה נקודות, המים כבר מלחכים את שוליו של כביש 90.

ב-2007 החליטה הממשלה לקדם פרויקט להגנת חופי ים המלח. עד להשלמת התכנון והאישור של הפתרון ארוך הטווח, נדרש ביצוע של הגנות דחופות. עבודות אלה יאפשרו את מרווח הזמן הנחוץ ליישומו של הפתרון ארוך הטווח. העבודות הללו כוללות מגוון פתרונות: קציר מלח (שאיבת שכבות המלח מקרקעית הים) בהיקף מוגבל זאת ללא להוציא את המלח הנקצר מתחום המאגר (דבר שעלול להביא למפגע סביבתי אחר); עירום המלח הנקצר על גבי הסוללות הקיימות ובסוללת מלח נוספת; הגבהה והרחבה של גדות המאגר; יישור סוללת החוף במתחמי המלונאות; בניית שובר גלים במאגר; הגבהה והסטה של תשתיות בחוף; והסטת כביש ומסדרון תשתיות באיזור הביניים בין מתחמי המלונות.

באדם, טבע ודין לא מרוצים מהתוכנית. לטענתם, "למרות שזוהי הפעם הראשונה שבה מדינת ישראל מאשרת תוכנית מפורטת שמטרתה להסדיר את פעילות מפעלי ים המלח בבריכה 5, כלל לא נלקחו בחשבון בתוכנית זו שיקולים סביבתיים". בעמותה אומרים כי הוועדה אף דחתה את ההשגות שהם הגישו לתוכנית ולא אישרה להטיל מגבלות על הפגיעה הסביבתית כתוצאה מהמשך פעילות מפעלי ים המלח בבריכה 5 ולא התייחסה לפיצוי סביבתי.

"מדובר בתוכנית אשר מנציחה את האופן שבו מפעלי ים המלח רותמים את משאבי הטבע באזור לטובתם", אמרה עו"ד נעמה אלעד, מנהלת המחלקה המשפטית באדם טבע ודין. "במקום שהות"ל תאשר תוכנית אשר תשקם את נזקי העבר ותקבע מנגנונים של פיצוי סביבתי, התוכנית אינה מתייחסת לעובדה כי בריכה 5 אחראית לירידה של 20% במפלס ים המלח באגן הצפוני, ואינה מקדמת כל פתרון אשר משקם את ים המלח וסביבתו", הוסיפה אלעד.

לכתבה באתר nrg

Comments