למען הכרישים: קובה וארה"ב מטביעות את האיבה

פורסם: 15 בספט׳ 2010, 23:46 על ידי: Sustainability Org
73 מיליון כרישים ניצודים מדי שנה - כדי להשביע את הביקוש למרק סנפירים בסין. חרף היריבות רבת השנים והיחסים הטעונים, החלה להרקם לאחרונה ברית בין ארצות הברית וקובה (וגם מקסיקו כצלע שלישית) במטרה לבלום את הדיג הפרוע, שמעלים את הכרישים ממפרץ מקסיקו
רויטרס, 13/9/2010

חומת האיבה שבין ארצות הברית לקובה הקומוניסטית נסדקה כשפידל קסטרו העביר את השלטון לאחיו, והיחסים התחממו מעט כשברק אובמה נכנס לבית הלבן. כעת, הדאגה המשותפת לגורל הכרישים באזור מסייעת לקרב עוד קצת בין שתי היריבות השכנות.

 

קבוצה של מדענים מארצות הברית נפגשה לאחרונה עם גורמי ממשל מקובה כדי לדיון בברית, שגם מקסיקו תהיה חברה בה, שמטרתה להגן על אוכלוסיית הכרישים המידלדלת במפרץ מקסיקו. בשלוש המדינות מאמינים שרק פעולה משותפת ומתואמת תצליח לבלום את הירידה הניכרת במספר הכרישים החיים באזור.

 

מספר מחקרים וסקרים גילו כי בשנים האחרונות הצטמצמה אוכלוסיית הכרישים באזור באופן דרמטי. חלק מהמינים ספגו ירידה של כמחצית ממספרם. לכרישים יש אולי מוניטין מעורר אימה, אולם טורפי העל הללו הם חלק קריטי במערכת האקולוגית הימית, בעיקר ליד שוניות אלמוגים - מסבירים המומחים.

 

73 מיליון כרישים ניצודים מדי שנה

הסיבה העיקרית להצטמצמות מספר הכרישים היא דיג בלתי מבוקר של דייגים פורעי חוק, הפועלים ללא רישיונות והיתרים. הם צדים דגים בכמויות גדולות מאוד כדי למלא את הביקוש הגדול לכרישים בשוק הסיני, שם מכינים מהם מרק סנפירים. מרק זה נחשב מעדן יוקרתי, אך ככל שרמת החיים בסין עולה, כך גדלים הביקושים לסנפירי הכריש הדרושים להכנתו.

 

מציידים לניצודים:

כך נעלמים הכרישים מהעולם / ארז ארליכמן

הביולוג והצלם רוב סטויארט רצה לתעד כרישים בסביבתם הטבעית. הוא הצטרף לפעילי ארגון "סי שפרד" שניסו להפריע לציידי כרישים, ואז הבין שבקרוב לא ישארו מספיק כרישים לתעד. צילומי סרטו "ים כרישים" כמעט עלו לו בחייו. ארגוני הפשע המעורבים בציד עשו הכל כדי למנוע ממנו מלספר את סיפורם של הטורפים הימיים שהפכו לקורבנות. צפו בקטע מהסרט
לכתבה המלאה

קילו של סנפירי כריש נמכר תמורת 50 פזוס - כ-54 דולרים, ששקולים למשכורת ממוצעת של שלושה או ארבעה חודשים בקובה. על פי ההערכות ארגון Environmental Defense Fund, כ-73 מיליון כרישים ניצודים מדי שנה, לרוב כדי להשתמש בסנפיריהם.

 

הדייגים באזור, חלקם עם ניסיון של 30 שנה ויותר בים, מודים שמספר הכרישים שהם לוכדים קטן משנה לשנה, ושהכרישים שהם מצליחים ללכוד קטנים יותר מבעבר. המומחים תולים זאת בדיג היתר, שאינו מאפשר לפרטים הגדולים לשרוד זמן רב.

 

לא רק הדיג מאיים על הכרישים. הדליפה הגדולה מהבאר של חברת BP במפרץ מקסיקו פגעה גם היא קשות במערכת האקולוגית המקומית. לפי שעה עדיין לא ידוע האם הנפט שדלף למים השפיע על אוכלוסיית הכרישים דווקא; בדרך כלל הם חשים בזיהום ומתרחקים ממקורו. אולם הפעם, הנפט הדביק נסחף על גבי הגלים למפרצונים ושוניות רדודות ליד החופים, שם נוהגים כרישים צעירים לבלות את החודשים הראשונים לחייהם.

 

במרכז הברית החדשה להגנת הכרישים תהיה תוכנית חדשה לפיקוח על כמות הכרישים שניצודים באזור. הדייגים יקבלו היתר ללכוד מספר מוגבל של כרישים בכל שנה. הכמויות ייקבעו לאחר שחוקרים יוודאו שהמספר הכולל לא יפחית באופן דרמטי מדי את האוכלוסיה. לשם כך יהיה צורך להכריז על אזורים מסויימים במפרץ כשמורות טבע ימיות, שם ייאסר ציד הכרישים.

 

כל הצדדים לברית מברכים על המהלך, אבל ישנם עדיין מכשולים אחדים בדרך - פוליטיים ופרקטיים. במקרה של קובה, יש צורך במערכת ממוחשבת שתאפשר לאסוף מידע על מספר הכרישים שניצודו בידי הדייגים. יש צורך בפקחים שיאכפו את היתרי הדיג, וצריך גם למצוא את הדרך בה תותאם תוכנית ההיתרים למערכת הכלכלית הקומוניסטית של קובה.

 

מכשול נוסף הוא היחסים הטעונים שעדיין שוררים בין קובה לארצות הברית. כך למשל אמברגו הסחר שהטילה ארה"ב על הוואנה ב-1962 עדיין בתוקף; רוב האמריקנים מנועים מלבקר בקובה ולקובנים קשה מאוד להגיע לביקור בארצות הברית. אבל היחסים השתפרו מעט מאז כניסתו של ברק אובמה לבית הלבן. אובמה עודד תוכניות של קשר ישיר בין גופים וארגונים, שאיפשר למדענים וחוקרים לקבל אשרות ולנוע בין המדינות בקלות.

 

אבל המכשולים הללו לא עוצרים את המדענים והרצון שלהם להגן על הכרישים. בשטח כבר החלה ניסוי ראשוני של התוכנית, ולשם כך הגיעו חוקרים מאוניברסיטאות בארצות הברית לכמה נמלי דיג בקובה. הם לימדו את הפקידים הקובנים כיצד לזהות את מיני הכרישים, לאסוף ולעבד את המידע הדרוש. המדענים סבורים שרק בדרך הזו - של קשר ישיר ואישי - ניתן יהיה לקדם את התוכנית וליישם אותה בשטח בשנים הקרובות.


לכתבה באתר ynet

Comments