יש פיתרון למכת המדוזות?

פורסם: 27 ביוני 2011, 13:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 ביוני 2011, 13:21 ]

השמדה המונית? גדר הפרדה? אכלוס דגי טונה בים התיכון? אפשר להציל את הים ולהילחם באויב הג'ילי? כנראה שמדובר בהפסד צורב

סופ
אביב לביא | 25/6/2011 9:51
תגיות: מדוזות,פלישת מינים

הדיווחים בישרו על נחיל מדוזות ענקי במרחק מאות מטרים מהחוף. בכל זאת, היינו אופטימיים: במי האפסיים שבהם אנחנו נוהגים לדשדש עם הילדים, חשבנו, לא נפגוש שום מדוזה. מדוזות אכן לא ראינו, אבל את הצריבות מזרועות הציד שלהן חשנו היטב. את המים האלה, שצורבים קלות את העור ועושים חשק להימלט לבריכת השחייה הקרובה, מכנה פרופ' בלה גליל "מים סרפדיים". קשה לחשוב על שם הולם יותר.

גליל, מומחית בעלת שם עולמי למדוזות מהמכון לחקר ימים ואגמים, משתדלת, כיאה למדענית, לדבר בעובדות יבשות. אבל מהעובדות עולה תמונה ברורה: האדם משנה את פני כדור הארץ, ובגדול. נחילי המדוזות שמציפים את חופי ישראל הם תוצאה של הרחבת והעמקת תעלת סואץ, וכנראה גם של דיג יתר שדילל את אוכלוסיית הטורפים הגדולים בים - ביניהם הטונה הפופולרי - שבימים כתיקונם התחרו עם המדוזה על מקורות המזון וזללו את דור העתיד שלה.

למה דווקא המדוזה נבחרה להעניש את האדם על חטאיו? כנראה בגלל ההצטיינות האבולוציונית יוצאת הדופן שלה. "מדובר באחד היצורים הבודדים שנותרו כמעט ללא שינוי מהעידנים הקדומים ביותר", אומרת גליל, "יש מאובנים בני 500 מיליון שנה שדומים מאוד במבנה שלהם למדוזה של היום. העיצוב של המדוזה מושלם מבחינה אבולוציונית, והיא גם מנהלת חיים עם משמעת אקולוגית הדוקה: ברגע שהיא מעמידה את דור ההמשך, היא ממחזרת את עצמה, מתמוססת לתוך המים ומעשירה אותם בחומרי מזון לטובת הדור הבא".
צילום: רויטרס
מדוזות. אחד היצורים הבודדים שנותרו כמעט ללא שינוי מהעידנים הקדומים ביותר צילום: רויטרס

האמת היא שהתקשרתי לגליל לא כדי לשמוע על נפלאות המדוזה - כבר מזמן הבנתי שהיא הייתה כאן הרבה לפנינו ותישאר אחרינו - אלא כדי לשאול אם בכל זאת יש פתרונות. אם אפשר להציל את הים ולהחזיר אותו, לפחות ביולי-אוגוסט הנוראיים, לידיים של ילדי ישראל. אם יש טעם להקים פורום מומחים שיגבש דרכים להשמיד

את אויב הג'לי האכזר. גם כאן היא לא אשת בשורות: "אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. הים התיכון הוא לא כמו מטע שנגוע במזיקים, שאפשר לעלות מעליו עם מטוס ולהמטיר חומרי הדברה. מדובר בגוף תלת ממדי, שמגיע גם לעומקים של 4,000 ו-5,000 מטר, ולשלוט במה שקורה בו זה לא בתחום האפשרויות שלנו".

למה שלא נאכלס את הים מחדש בהמוני דגי טונה שיראו למדוזות מי כאן בעל הבית?
"מפני שדגים חיים כמה שנים וצריכים לאכול כל הזמן, ונחילי המדוזות מצויים רק בקיץ. אם תציף את הים בדגים, ממה הם יחיו כל השנה? צריך למצוא טורף עונתי שחי במקביל למדוזה. חלק מהצבים טורפים מדוזות, רק שנקבה של צב מטילה 40 ביצים ומדוזה מטילה 300 אלף".

בזמנו דובר על האפשרות להציב רשתות ענק כדי לחסום את הגישה של המדוזות לחוף.
"לא יעזור. ברגע שהמדוזות יילכדו, זרועות הציד הדקות שלהן עם התאים הצורבים ייתלשו וייסחפו לעבר החוף. אז אולי לא תפגוש מדוזות, אבל המים יהיו מאוד צורבים".

מה עם השמדה המונית?
"אז תשמיד כמה מדוזות. רק שכל אחת מטילה 300 אלף ביצים. לא תגיע רחוק. הדבר היחיד שיכול לעצור את הגידול במספר המדוזות זה מחסור במזון. כשיהיו יותר מדוזות מכפי שהים מסוגל לפרנס, מספריהן יתייצבו".

אז מה את מציעה לעשות?
"להתחיל לחשוב ולפעול למניעת הכניסה של המין הפולש הבא. המדוזות זה כבר סיפור אבוד".

לכתבה באתר nrg
Comments