בריטניה: נחיל מדוזות שיתק מפעל גרעיני

פורסם: 30 ביוני 2011, 2:12 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 ביוני 2011, 2:17 ]

מפעילי מפעל גרעיני בחוף המזרחי של סקוטלנד הפסיקו פעילות של שני כורים אחרי שזוהו מדוזות רבות שחסמו את הצינורות למתקני הקירור

סוכנויות הידיעות | 30/6/2011 10:32    
בעוד חופי ישראל ממשיכים להתמלא בנחילים אדירים של מדוזות, גם בבריטניה מתמודדים עם בעיות שגורמים היצורים הימיים: אחד המפעלים הגרעיניים הגדולים בממלכה נאלץ להפסיק את פעילותו אחרי שמדוזות נכנסו לבריכת הקירור שלו.
 
מדוזות. צילום: רויטרס
 
חברת אי-די-אף אנרגיה, שמפעילה את המפעל הגרעיני טורנס שבחוף המזרחי של סקוטלנד, מסרה כי המדוזות החלו לשבש את זרימת מי הקירור לשני הכורים ביום שלישי ובעקבות זאת הופסקה הפעילות והחלו פעולות ניקוי. מהחברה נמסר כי מדובר בצעד בטיחותי.

"בשום זמן לא הייתה כל סכנה לציבור", אמר דובר אי-די-אף לרשת בי-בי-סי. "אין כל היבטים רדיולוגיים כתוצאה מהאירוע הזה ואין כל השפעה על איכות הסביבה".
 
על פי הנתונים שפורסמו עד כה, כור מספר 1 במתקן טורנס צפוי לשוב לפעילות ביום שלישי הקרוב, בעוד שכור מספר 2 אמור להתחיל בפעילות יום לאחר מכן. עם זאת, בחברת אי-די-אף הודו כי עדיין אינם יכולים להתחייב על מועד חידוש העבודה.

אירוע שבו מדוזות משבשות פעילות של מתקנים גרעיניים בבריטניה נחשב לנדיר, אם כי מדענים ציינו כי הוא מתרחש יותר במדינות אחרות כמו יפן. "זה לא נפוץ ביותר ולאי-די-אף לא ממש היה מזל ", אמר דיוויד קונווי, חוקר ימי מההתאחדות הימית הביולוגית. "אם יש מזג אוויר יותר רגוע וחמים, הן יכולות להגיע לחופים במספרים גבוהים".

חוקרים הסבירו כי פעילות הדיג וההתחממות העולמית תורמות לעלייה במספר המדוזות, ובשל כך צפויות יותר פלישות גם למתקנים גרעיניים אחרים. "יש הערכות מדעיות שבשנים האחרונות הייתה עלייה בנחילי המדוזות. כנראה שזה קשור להתחממות", אמר סטיב היי, חוקר שמתמחה במדוזות מהמכון המדעי באברדין.

כתבות קשורות:
Comments