מחקר: ריכוז הכספית הרעילה בדג הטונה עולה

פורסם: 15 באוג׳ 2009, 13:36 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: מאי 2009.
 
ב-15 השנים האחרונות זינק ריכוז הכספית בטונה מצפון האוקינוס השקט ב-30 אחוז, ובשנים הבאות צפויה עליה נוספת. המקור העיקרי הוא סין, שתחנות הכוח הפחמיות שהיא מקימה פולטות את החומר. הכספית שוקעת בים, חודרת לשרשרת המזון ונצברת בריכוזים גבוהים בדגים גדולים.
 
המקור לכספית באוקינוס השקט הוא באסיה. החומר נפלט, בין היתר, מארובות של תחנות כוח פחמיות - סין חונכת תחנה חדשה כזו מעט אחת לשבוע - וממשרפות לייצור מלט. גזים וחלקיקים שנפלטים מהארובות מרחפים ומתעופפים ברוח מעל האוקינוס, וגשמים מורידים אותם לתוך המים. זרמים ורוחות מסייעים לרעלים להתפזר בים ולהצטבר במפרצים בריכוזים גדולים. במים, נטמעת הכספית בתוך מערכות אקולוגיות ימיות. תחילה היא חודרת לגופם של מיקרו-אורגניזמים זעירים בים, שאוכלים צמחים ואצות שספגו את החומר.
 
יצורים גדולים יותר ודגים אוכלים את המיקרו-אורגניזמים, והכספית חודרת לגופים. הטונה היא טורף שנמצא גבוה בשרשרת המזון הימית, וככל שהוא אוכל יותר דגים קטנים, כך נצברת בגופו כמות הולכת וגדלה של כספית. באופן דומה, כמויות גדולות של כספית נמצאות בגופם של כרישים ולוויתנים. על פי הנתונים, כ-75 אחוז מכל החשיפה של בני האדם לכספית מקורה באכילת דגים.
 
 
Comments