מקורות הטבע חוברו לאינפוזיה

פורסם: 19 באוק׳ 2009, 7:37 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 19/10/2009
 
רשות הטבע והגנים נאלצת להתמודד עם תהליך ההתייבשות של מעיינות ושמורות טבע, וכדי להצילם החלה לחבר "עירויים" לנביעות שיבשו.
 
מעיינות בישראל ידועים כאטרקציה מועדפת למטיילים ואת מימיהם שואבים לשימוש ביתי וחקלאי, אך הבצורת המתמשכת בשנים האחרונות מאיימת לייבש גם את מעט המים שעדיין מפכים בהם. זה שנתיים שרשות הטבע והגנים נאלצת להתמודד עם תהליך ההתייבשות של מעיינות ושמורות טבע, וכדי להצילם החלה הרשות לחבר "עירויים" לנביעות שיבשו, ולהזרים אליהן מים ממקור חלופי באופן מלאכותי.

בשבע השנים האחרונות יבש עין יזרעאל שבשולי הגלבוע, בשל הבצורת והניצול המוגבר של מקורות מים בישראל וברשות הפלסטינית. אולם, באחרונה שב המעיין והתמלא במים להנאת המטיילים המגיעים למקום, הודות לפעולה להעברת מים ממקור חלופי שיזמו אגודת המים הפועלת באזור ורשות הטבע והגנים.

רה קיבלה מקור מים חלופי. הפעולה השיבה לנחל החרב את עוצמת זרימתו הטבעית. כעת, מסביר קשת, "המים גולשים מעבר לבריכה הנמצאת ליד המעיין ומשקים בוסתן סמוך. לאחר מכן הם זורמים לנחל חרוד".

הצלת עין יזרעאל מצטרפת לפרויקט שהושלם בהצלחה בנחל עיון. לפני כמה חודשים השלימה רשות הטבע והגנים הצבת צינור שמטה חלק מהמים בעין דן לטובת נחל עיון. נחל זה התייבש עקב שאיבת מים בתחום לבנון, והמפל שזרם בו באופן קבוע נעלם. הזרמת המים בצינור השיבה לנחל את המפל, ולמטיילים - את מראה הנוף המוכר שמשך רבים לבקר ולרחוץ בו.

במקרה של נחל דוד ונחל ערוגות הסמוכים לקיבוץ עין גדי, השתמשה רשות הטבע והגנים בשיטה שונה. הזרימה בנחלים אלה נפגעה משאיבת מים לצורכי הקיבוץ, ולפיכך הועבר צינור השאיבה ממקומו המקורי אל נקודה נמוכה יותר במורד הנחל, וכך ניצל קטע הנחל שיבש והמפל שזרם בו שב לחיים. במקביל, מוסיף הקיבוץ לשאוב מים לצרכיו.

רשות הטבע והגנים בוחנת כיום אפשרות לסייע גם בהליך השיקום האקולוגי של הירקון, באמצעות כמה קידוחי מי תהום שיזרימו מים שפירים אל חלקו האמצעי של הנחל. כיום זורמים בקטע זה רק שפכים שעברו טיהור.

לצד ההצלחות שרשמו "עירויי הנחל", כשלו עד כה מאמצי הרשות להציל את נחל בצת - אחת משמורות הטבע הייחודיות והיפות ביותר בגליל העליון. הנחל מוסיף לסבול מבעיות חריפות של התייבשות, ומקבל רק כמות זעירה של מים בצינור המחבר אותו למערכת המים הארצית. "המצב הוא כמו בשנה שעברה", אומר קשת. "רק אם יהיה חורף גשום, המצב ישתפר".
 
Comments