משבר המים - גם בטבע

פורסם: 27 באוק׳ 2010, 4:07 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 26/10/2010

יו"ר ועדת החקירה הממלכתית למשק המים, השופט דן ביין, השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, שר החקלאות, שלום שמחון וראש רשות המים, אורי שני, השתתפו היום בישיבה מיוחדת של הוועדה לביקורת
הוועדה לביקורת המדינה קיימה ביום שני, 25 באוקטובר 2010, דיון בנושא יישום המלצות דוח ועדת החקירה הממלכתית בנושא ניהול משק המים בישראל.
 
יו"ר ועדת החקירה הממלכתית לנושא משק המים, השופט דן ביין, אמר בדיון: "הבעיה בנושא משק המים היא ביישום, לקבל החלטות זה יפה ובעבר התקבלו הרבה מאוד החלטת טובות על ידי הממשלה, אך חלק גדול מהן לא יושמו, אני מקווה שהפעם המצב יהיה שונה והן ייושמו. המבחן הוא בביצוע, אני מאוד שמח שההמשלה אימצה את רוב המלצות הוועדה ומקווה שבאמת יהיו תוצאות. נראה לי סביר שתוך שנה תהיה תוכנית אב למשק המים". 
 
פרופ' יורם אבנימלך, חבר בוועדת החקירה הממלכתית לנושא משק המים: "ישנה חשיבות רבה ביישום ההחלטות, לא רק בהקמת ועדות. זכות הטבע למים לא מקבלת חשיבות, יש צורך לקדם תוכנית פעולה אופרטיבית, מיידית, לטווח הקצר ולטווח הארוך, להשבת המים לטבע ולשיקום הנחלים".

אין בעל בית


השר לתשתיות לאומיות, עוזי לנדאו, אמר בדיון: "למשק המים אין כיום בעל בית אמיתי אחד, יש מספר משרדים, מספר שרים, שאף אחד מהם איננו יכול לכפות את המדיניות על האחרים ולקבל את מלוא האחריות על עצמו. כל אחד מהם חזק מספיק כדי לטרפד מדיניות של אחרים. אנחנו מכינים עם רשות המים תוכנית חירום ועומדים להגישה לממשלה בשבועות הקרובים, ונפעילה אם התחזיות של חורף שחון אכן יתממשו". 
 
השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר בדיון: "אני רוצה להסתכל על העתיד ולא על העבר, לאן ממשיכים מכאן. האחריות שלנו היא לראות שהמדיניות הנכונה מתבצעת, כדי שלא נחזור על טעויות העבר".
 
ראש רשות המים, פרופ' אורי שני, אמר בדיון: "אני אפתח בדבר הכי מהותי לטעמי שלצערי הוועדה פספסה, זה הנושא החשוב. היצע המים שלנו קטן, המחסור האקוטי במים בישראל נובע לא רק מזה שהביקוש גדל אלא שההיצע קטן, אנחנו כל הזמן עומדים בפני פחות ופחות מים. השנה הולכת להיות שנה שביעית ברציפות של בצורת. אי אפשר לדבר על משק המים ולא לדבר על התהליך העיקרי שקורה בו, זה חסר בדוח והיה מסביר הרבה. לדבר רק על החלק הבירוקרטי מבלי להסתכל על התופעה האקלימית, לטעמי זה חסר. אנחנו עושים המון טעויות, כל יום עושים טעויות, אבל בסופו של דבר, משק המים הישראלי צולח את שנות הבצורת שלו בהצלחה, כולם מקבלים את המים שלהם".

החברה להגנת הטבע: המדינה מתעלמת

 
ניר פפאי, נציג החברה להגנת הטבע, אמר בדיון כי החלטת הממשלה מאתמול, ראשון, בנוגע ליישום עקרונות לניהול מאוזן של משק המים בישראל הינה חשובה, אך יחד עם זאת החברה להגנת הטבע סבורה כי בהחלטה חסרים מספר סעיפים, ובראשם זכות הטבע למים, וכאן המדינה מתעלמת לחלוטין מאחד מהנושאים החשובים ביותר לטבע בישראל. פפאי: "לא ניתן לנהל משק מים מורכב כמו שלנו ללא מטרות ויעדים. צריך הגדרה מה אנחנו בדיוק רוצים, זו החלטה ערכית, ולצערנו משק המים היום מתנהל ללא חזון. מאוד בולט לרעה בהחלטת הממשלה שאין אזכור להשבת המים לטבע. מי שסבל בעבר וסובל כיום יותר מכל מכישלונות רשות המים זה הטבע - הנחלים, בעלי החיים, הצמחייה וכמובן בני האדם הנהנים ממנו. הייתה לממשלה אתמול הזדמנות לבוא עם בשורה לעם ישראל, הם לא עשו זאת, אלא בחרו להתעלם מזה לחלוטין והחשש שלנו הוא שזה מבטא את סדר העדיפות של הממשלה".
 
יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון, סיכם את הדיון: "הוועדה תעקוב ותוודא ביצוע החלטות הממשלה, בעוד חמישה חודשים נקיים דיון מעקב, בנוכחות מנכ"לי המשרדים, כדי לוודא עד כמה התחילו התהליכים. אני מבקש לקבל את התייחסות רשות המים לגבי השבת מים לטבע, מה קורה עם הטבע, כיצד הם נותנים מענה לנחלים ולטבע".

מקור: החברה להגנת הטבעכתבות קשורות:

משק המים - לאן?

מסמך מדיניות - משק המים  מסמך מדיניות - משק המים

World’s Rivers Are in Crisis, Global Report Says

Comments