משרד החקלאות בוחן: הפסקת הדיג בים התיכון

פורסם: 30 בנוב׳ 2010, 5:04 על ידי: Sustainability Org

עומס הדיג והתחממות המים גרמו ל-80% מהדגים בים התיכון להיות בסכנת הכחדה. במשרד החלקאות מתכננים לעצור את הדיג בעונת הרביה במטרה לאפשר לים להתאושש. הדייגים יפוצו

דליה מזורי | 29/11/2010 18:12
תגיות: דיג, משרד החקלאות

משרד החקלאות מתכונן לאסור דיג גם בים התיכון, בעונת הרביה, כדי להביא להתאוששות הדגה בים. זאת בשל סכנת הכחדה לדגים בים התיכון. במשרד מתכננים ליישם את התוכנית כבר במהלך השנה הקרובה, כשההשבתה תהיה למשך כשלושה חדשים כל שנה. לדייגים בים התיכון הובטחה תמיכה. תכנית זו מצטרפת לתכנית איסור הדיג בים הכנרת למשך שנתיים הקרובות, שאושרה בממשלה, ואשר תחל בעוד חודש.

התכנית נחשפה היום (ב') בוועדת הכלכלה של הכנסת, בעת דיון דחוף שקיימה היום, במצוקת הדייגים בים התיכון לנוכח הצטמצמות הדגה. את הדיון יזם ח"כ חנין, שביקש לבחון דרכים לסייע לדייגים ולהסדיר את הדיג במצב החדש שנוצר.
צילום: פלאש 90
דייג בנמל יפו. על פי התוכנית הדיג יאסר למשך שלושה חודשים בכל שנה צילום: פלאש 90

עומס הדיג והתחממות המים פגעו בדגה מול חופי ישראל, והשלל של הדייגים פחת ב-50%. "תמונת הדיג בישראל מדאיגה", אמר ח"כ חנין. "לא רק בכנרת אלא גם בים התיכון. קיימת מגמה של הצטמצמות בכמות הדגים שמגיעה עד ל-50% ב-30 השנה האחרונות". התופעות שגרמו לכך הן רחבות, בהן התחממות המים ונדידת הדגה לים סוף. לדברי חנין, מדינת ישראל לא יכולה לתת את התשובה לכך, אך עליה להתייחס לשמירה על ענף הדיג הימי בישראל כמו למשל לייצר מנגנון שיביא את הדגים מהדייג לצרכן.

נציגי ועד הדייגים ביפו, סעדו זיינב ואורי שרון, טענו כי משרד החקלאות לא עושה די לסייע להם. לעומת זאת, מנהל אגף הדיג במשרד החקלאות, חיים אנג'וני אמר, כי המשרד פועל ויפעל למען הדייגים. "80% מהדגים בים התיכון נמצאים בסכנה, בגלל התחממות המים, דיג יתר, זיהום וגורמים נוספים. צריך לאמץ את המלצות ה-OECD, לפיהן חייבים לצמצם את הדיג בהתאם למצב הים ובמקביל לעזור לים להתאושש", ציין אנג'וני. במשרד להגנת הסביבה מנגד לא בטוחים שהשבתה לתקופה של עד שלושה חודשים תהייה מספיקה לחידוש הדגה.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:

עכשיו זה רשמי - אסור לדוג בכנרת

הצלחה ל"גרינפיס": נאסר דיג הטונה בים התיכון

אירופה אוסרת דיג הטונה הכחולה

איסור הדיג בכנרת: דייגי טבריה לא יודעים אם לצחוק או לבכות

"אם יופסק הדיג בכנרת - קיימת סכנה ממשית לאיכות המים"

מוקדם מהצפוי, המדוזות בדרך לכאן - הדבר מהווה סמן לכך שישנו שינוי לרעה במערכת הסביבה הימית

אין דגים בים; הדייגים ישלמו את המחיר

Britain prepares for mackerel war with Iceland and Faroe Islands

המחיר להרס הסביבה: 4.5 טריליון דולר בשנה

שוב חשבנו שהטבע הוא משאב לא מוגבל. האם נספיק להציל את הים התיכון? בשביל הכנרת, לפחות בסיבוב הזה, זה כבר מאוחר מדי

חבית הדגים מתרוקנת

בין צבי הים למגיפת המדוזות

מתיחות בין ארה"ב לרוסיה על רקע התחממות ים ברינג ונדידת דגים צפונה

Comments