מעשירים את הכנרת ואת חוות הירקון בדגים שמועילים לסביבה

פורסם: 31 באוג׳ 2010, 7:05 על ידי: Sustainability Org

גם באגם הכנרת וגם בחווה על שפת נחל הירקון פועלים לשחזור הדגה שהתמעטה עקב זיהום ואולי גם דייג יתר

29/08/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

כנרת
דגיגים שפעם שכנו בנחל הירקון - צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
החדרת הדגים לכנרת אינה באה רק כדי להעשיר את הדגה שסובלת מהתמעטות בשנים האחרונות אלא גם כדי לנקות את מי האגם מאצות מזיקות.

איכות מימיו של נחל הירקון אינה מאפשרת עדיין לשחזר את בתי הגידול הטבעיים שהיו בו טרם הפך לתעלת ביוב מסוכנת. אז מה עושים? מכינים את העתיד, זאת בבריכה שהוקמה בחווה שתאכלס שני מיני דגים – אשר שחו בעבר במימי הירקון: האמנון המצוי ולבנון הירקון (מין ייחודי המצוי בישראל בלבד).

דגה עשירה היא סממן לבריאותו של אגם או של נחל. בכנרת מדי שנה נעשה אכלוס של דגים. נחל הירקון יצטרך להמתין כדי שדגים ששכנו בו בעבר יחזרו לשחות במים נקיים.לשפר את איכות המים בכנרת

כנרת
אכלוס דגיגים לכנרת - צילום: גיא רובינשטיין וג'ימי שפירו, משרד החקלאות
בשבוע שעבר הועברו מאות אלפי דגיגי אמנון שגדלו בתחנת המחקר של משרד החקלאות בקיבוץ גינוסר למימי ימת הכנרת. האכלוס בא הן כדי להעשיר את הדגה בכנרת והן כדי לטפל במים ולשפר את איכותם.

מטבען האצות המאכלסות את הכנרת מפתחות רעלנים ופוגעות גם באיזון הביולוגי וגם באיכות מי השתייה הנשאבים מהאגם.

אמנון הגליל המקומי של הכנרת, המוכר גם בשם אמנון לבן או דג "סנט פטר", נחשב לדג מאכל אהוב על הישראלים. דגי האמנון משמשים כמסנן ביולוגי לאצות האגם, זהו תפקיד חשוב בשמירת על מאזן האצות בכנרת, במיוחד בימי הקיץ כשמפלס הכנרת בירידה.

גם דגיגי כסיף משמשים לאכלוס הכנרת שמתבצע על ידי אגף הדיג במשרד החקלאות.


מסורת שנתית של אכלוס דגים בכנרת

ירקון
מעבירים את הדגים לבריכה של החווה בגני יהושוע - צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
מדי שנה מתקבלת החלטתה מקצועית של ועדת אכלוס הכנרת, המשותפת למשרד החקלאות, רשות המים, מעבדת חקר ימים ואגמים וארגון דייגי טבריה לאכלוס דגים בכנרת. מדי שנה קובעים מחדש את מדיניות האכלוס על סמך מצב האגם וסיכום האכלוס של השנה הקודמת.

את דגיגי הכסיף מגדלים למטרה זו בתחנת המחקר בישוב דור של אגף הדיג במשרד החקלאות. א דגיגי האמנון מגדלים כאמור בתחנת המחקר גינוסר של אגף הדיג במשרד החקלאות.

אכלוס הדגיגים מתבצע ממש בימים אלה. לכנרת מועברים 450,000 דגיגים של דג כסיף במשקל 10 גרם כל אחד, ודגיגי אמנון גליל – 800,000 דגיגים גם הם במשקל 10 גרם כל אחד.


אמנון מצוי שחה גם במימי הירקון

סוג אחר של דג אמנון, לא זה שבכנרת, האמנון המצוי שחה בעבר לכל אורכו של נחל הירקון. כיום הוא גדל בבריכה של החווה שנמצאת במתחם ירוק של 70 דונם בראש ציפור בגני יהושע בתל אביב, על שפת נחל הירקון.

בנוסף לאמנון ישחו בבריכת החווה גם דגי לבנון הירקון (מין ייחודי המצוי בישראל בלבד). מין דג זה, נעלם מן הנחל, עקב הזיהום ואיכות המים. בעקבו פעילות השיקום של אוניברסיטת תל אביב ורשות הטבע והגנים, ניצלה אוכלוסייה קטנה ממנו אותה מטפחים בבריכה.

אכלוס הדגיגים כמו מיני צמחים ובעלי חיים אחרים במתחם החווה התאפשר בזכות פרויקט שיקום בו לוקחים חלק מספר גופים: החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, רשות נחל ירקון ואוניברסיטת תל אביב. במאמצים משותפים, הוקמה בחווה בריכת מים המשחזרת את נופי הנחל, בימים בו זרמו מים מתוקים ונקיים. בברכה נשתלו מיני צומח אופייניים דוגמת גומא הירקון, נימפאה לבנה, תכולה ונופרים צהובים.

עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע אמר: "פעולה זו מיועדת לשקם את מארג המזון המורכב שהתקיים בעבר בנחל. אנו תקווה שהדגים ששוכנים בברכה בחווה, יושבו במהרה אל ביתם הטבעי במי הירקון".

לכתבה באפוק טיימס

Comments