דליפת נפט בניו זילנד: בעלי חיים ימיים בסכנה

נשלח 9 באוק׳ 2011, 7:48 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 9 באוק׳ 2011, 7:48 ]

צוותים מיוחדים מנסים לעצור דליפת עשרות טונות של נפט ממכלית שהתנגשה בריף. פינגווינים וקורמורנים כבר חולצו כשהם מכוסים בנוזל

סוכנויות הידיעות | 9/10/2011 14:58
תגיות: דליפת נפט, ניו זילנד

צוותי חירום בניו זילנד המשיכו היום (א') לפעול בניסיון לעצור כמויות אדירות של נפט שדולפים ממכלית ליד אחד מאזורי הנופש והדיג המובילים במדינה. מאמץ גם להציל עופות ים ויונקים שנמצאים באזור.

המכלית "רנה" נושאת דגל ליבריה, שעליה היו קרוב ל-1,700 טון מעוקב של נפט, התנגשה בריף האלמוגים אסטרולבה שליד מפרץ טאורנגה ביום רביעי בבוקר. עד כה דלפו קרוב ל-30 טון למפרץ פלנטי, אשר ידוע כאתר דיג, צלילה וגלישה.
 
המכלית הדולפת ליד ניו זילנד.
המכלית הדולפת ליד ניו זילנד. צילום: אי-פי
 
ספינות, מטוסים ומסוקים ניסו בימים האחרונים לפזר כימיקלים על כתם הנפט שהגיע כבר למרחק של חמישה קילומטרים מהמכלית, אולם עד כה לא הצליחו המאמצים.

לנוכח החשש כי הגלים הגבוהים שצפויים ביממה הקרובים יגרמו להתפרקותה של המכלית, נערכים הכוחות הימיים למבצע שאיבה. הדוברה "אוונויה" הוצבה ליד המכלית, ולאחר הבדיקות היא להתחיל לשאוב ממנה את הנפט כדי למנוע ממנו לדלוף לים.

אסון הטבע כבר החל להשפיע על בעלי החיים באזור ועד כה חולצו שישה פינגווינים כחולים קטנים ושני קורמורנים מתוך המים המזוהמים. הם הועברו לטיפול מיידי במרכז שיקום מיוחד שהוקם בטאורנגה.
צילום: אי-פי-אי
מנקים קורמורן שנלכד בדליפת הנפט. צילום: אי-פי-אי

ברק גרטריל, ראש מרכז הבריאות לטיפול בחיות בר בניו זילנד, הזהיר כי הפינגווינים והעופות נמצאים בסכנת חיים. "הם מכוסים בחומר שמנוני שחור ודביק מכף רגל ועד ראש, הנוצות שלהם נדבקות עד העור", אמר. "הם אוכלים את זה והם מתחילים להיות אנמיים, שזה חלק מההשפעה הרעילה של הדלק".

בארגון גרינפיס מתחו ביקורת על התגובה האיטית של הרשויות. "זו מצג אומלל שמראה עד כמה קשה להתמודד עם דליפות נפט בים", אמר דובר הארגון, סטיב אבל. "אפילו דליפה איטית ונגישה יחסית כמו הנוכחית מתחה את יכולת התגובה של ניו זילנד עד הקצה.

אבל הוסיף כי הדליפה היא "אסון אפשרי עבור הלווייתנים הכחולים והדולפינים שכיום ממליטים באזור, כמו גם עבור זנים ימיים אחרים".

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'ון קי, סייר היום באזור ודרש תשובות מיידיות. "זה כלי שיט שהתנגש בריף שמתועד בבירור במים חמים באמצע הלילה. לכן, מישהו צריך לומר לנו מדוע זה התרחש", אמר לעיתונאים.

בחברת הספנות דיינה שהפעילה את המכלית הפגועה ציינו כי הם פועלים במלוא המרץ כדי לצמצם את הנזקים. "הבעלים, המנהלים והמפעילים של רנה, יחד עם אנשי הצוות, עובדים ללא הרף בשיתוף פעולה עם הרשויות, עם צוותי החירום ועם צוותי ההצלה כדי להבטיח כי התקרית תטופל במהירות, באופן מקיף ובמקצועיות", נאמר בהודעה.

לכתבה באתר nrg
Comments