נזקי הפלסטיק לשרשרת המזון הימית

פורסם: 2 בספט׳ 2009, 6:21 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בפבר׳ 2011, 23:22 ]
מחקרים רבים שנערכו ברחבי העולם בשנים האחרונות מצאו, כי מוצרי פלסטיק, המגיעים בדרכים שונות ומגוונות אל הים, פוגעים פגיעה אנושה בסביבה האקולוגית, הורגים יונקים ויצורים ימים רבים, ומסכנים אותנו בני האדם, וזאת בניגוד לכפי שנהוג לחשוב, כי השימוש המוגבר במוצרים העשויים מחומרי פלסטיק נוגע לסוגיית התחממות כדור הארץ בלבד.
 

ההשפעות המזיקות של מוצרי הפלסטיק :

מידי  שנה מדווחים למעלה מ-100,000 לווייתנים, דולפינים, צבי-ים, כלבי-ים, עופות ים ואין ספור דגים, מתים כתוצאה מבליעה של פיסות פלסטיק, ובעיקר שקיות פלסטיק. צבי ים, דגים ויונקים ימיים בולעים שקיות ופיסות פלסטיק כתוצאה מטעות בזיהוי, בחושבם, כי מדובר במדוזות, או במקור מזון זמין אחר. עופות ים, כמו שחפים ושקנאים, מסתבכים בעת ניסיונות דייג, בשל חוסר יכולתם להבחין בין פיסות פלסטיק למזון. נמצא כי למעלה מ-267 מינים של בעלי חיים ימים עלולים להינזק מחשיפה לחומרי פלסטיק רעילים ונמצאו סובלים מסיבוכים שונים במערכת העיכול.

 
הטמפרטורות הנמוכות של מי הים מאטות עוד יותר את הליך הפירוק הטבעי האיטי בין כה וכה של מוצרי הפלסטיק, אשר עלול להמשך מאות בשנים. ערימות הפלסטיק השוקעות בקרקעית הים משחררות חומרים רעילים, המזהמים את הצמחייה הימית, ומונעות מהים לנקות את עצמו באופן טבעי.
 
גם שקיות פלסטיק העשויות חלקיקים "מתפרקים" ממשיכים להוות סיכון, הואיל ועדיין מדובר בחלקיקים רעילים המתפזרים באוויר ביבשה ובמים, ובסופו של דבר מתערבבים במזון הימי. פלסטיק רעיל שנאכל ע"י בעלי חיים ימי חודר לשרשרת המזון שלנו, בני-האדם, הואיל וחלק נכבד מבעלי החיים הימים מוצאים עצמם מונחים בצלחת שלנו. מספר נתונים מספריים:

  1. ביום 22.11.07 פרסם המשרד להגנת הסביבה את מדד "חוף נקי", אשר תוצאותיו מעידות על התדרדרות דרסטית במצב ניקיון חופי ישראל באופן כללי, כאשר הפלסטיק מהווה לפחות 80% מסך כל הפסולת. 

  2. במהלך ניקוי ימי של חופי צרפת הוערך, כי בים התיכון, בממוצע, על כל ק"מ וחצי חוף ים ישנם בין 1-3 טון פסולת פלסטיק.

  3. בניתוח לאחר המוות של לוויתן שהתגלה מת מול חופי סקוטלנד, נמצאו  800 ק"ג שקיות פלסטיק.

  4. במערכת העיכול של צב-ים תיכוני נמצאו 57  קג' שקיות פלסטיק.

 

דרכי התמודדות:

הגידול באוכלוסיה יחד עם השינויים בתרבות הצריכה הגבירו את השימוש במוצרי פלסטיק, והפכו אותו לבעיה ימית-אקולוגית כלל-עולמית. כדי להתמודד עם התופעה יש לנקוט מספר צעדים, כדלקמן:

א. הגברת המודעות להשלכות הנגרמות לסביבה הימית עקב השימוש המוגבר בפלסטיק, תוך שימת דגש על חינוך סביבתי של בני הדור הצעיר.

ב. הימנעות הדרגתית ככל שניתן משימוש בשקיות פלסטיק, עד כדי הפסקה מוחלטת.  

ג. שימוש במוצרים חלופיים לפלסטיק, כגון שקיות נייר ושקיות בד רב פעמיות.

ד. הרחבת מערך מחזור מוצרי הפלסטיק – אפשר וניתן למחזר יותר מוצרי פלסטיק, בנוסף לבקבוקי שתייה.

ה. הצבת מיכלי מחזור בסמוך לחופי רחצה, שבילי נחלים ושמורות טבע. 

ו. פיתוח מוצרי פלסטיק מתכלה באופן ביולוגי ובאמצעות חום קרני שמש.

ז. חקיקה לטובת עידוד השימוש במוצרים מתכלים וידידותיים לסביבה, על-ידי מתן תמריצים כלכליים.

 
Comments