מאות מיליונים של חלקיקי פלסטיק זעירים צפים בים התיכון

פורסם: 7 בינו׳ 2011, 12:55 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בפבר׳ 2011, 23:26 ]

מחקר של מדענים צרפתים ובלגים שחקרו דוגמאות מי הים התיכון מעריכים שלפחות 250 מיליון חלקיקי פלסטיות צפים בים התיכון ונאכלים על ידי בעלי חיים ימיים – באיטליה החל מתחילת השנה באיטליה אסור השימוש בשקיות פלסטיות

04/01/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

ים תיכון
נופשים על שפת הים בתל אביב, כמה שקיות פלסטיק שיעופו אל תוך הים הם ישאירו אחריהם? – צילום: AFP
מתוצאות מחקר מדעי שנערך במכון איפרמר (Ifremer) הצרפתי לחקר הים על ידי מדענים צרפתיים ובלגים, נמצא שהים מכיל 250 מיליון חלקיקי פלסטיק זעירים.

בעתיד יערכו דגימות גם בחופי ספרד, מרוקו, טוניסיה, סרדיניה ודרום איטליה לנסות ולקבל הערכה מדויקת יותר של זיהום מפסולת פלסטיק.

בינתיים באיטליה שהייתה המדינה מספר אחת בשימוש בשקיות פלסטיק נאסר החל מתחילת השנה השימוש בהם.

ערבוב הפלסטיק עם המיקרו-פלנקטון שבים

אחת הבעיות של הפסולת המיקרוסקופית של הפלסטיק היא העובדה שהחלקיקים הזעירים מאוד מתערבבים עם הפלנקטון, יצורים זעירים ביותר המשמשים מזון ליצורים גדולים יותר. היצורים הניזונים מהפלנקטון אינם מבחינים בין חלקיקי הפלסטיק לבין היצורים הזעירים מאוד וכך הם בעצם בולעים פלסטיק יחד עם מזונם. קיימות עדויות לכך שבעלייה בשרשרת המזון, כשיצורים עוד יותר גדולים ניזונים מן הבינוניים נגרם נזק רב לדגים ויצורי ים אחרים המשמשים מזון גם לאדם.

המחקר הסתייע בסירות על ידי מתנדבים של הארגון MED שפירוש שמו בעברית "ים התיכון בסכנה". החוקרים מציינים שב-90 אחוז מהדגימות נמצאו שאריות מיקרוסקופיות של פלסטיק.

המחקר בדק שכבת של 15 ס"מ העליונה ממי הים התיכון וכל חלקיק מיקרוסקופי שנמצא בשכבה זו הוא בערך במשקל של 1.8 מיליגרם. אחד החוקרים של מכון איפרמר, פנסואה גלגני אמר: "ההערכה שנעשתה באמצעות אקסטרפולציה של הדגימות מראה על המצאות של 500 טון של חלקיקים לכל הים התיכון".

החוקרים טוענים שריכוז הפלסטיק בים התיכון גבוה מאשר באיי הפלסטיק שבאוקיאנוס השקט.

איטליה – לא לשקיות הפלסטיק

החל מה-1 בינואר 2011 נאסר על שימוש בשקיות פלסטיק שיוחלפו על ידי שקיות עשויות חומר מתכלה או שקיות נייר. באירופה כולה נעשה שימוש מדי שנה של כ-100 מיליארד שקיות פלסטיק ואיטליה השתמשה ברבע לערך מכמות זו, כ-300 שקיות לאדם לשנה. הארגונים הירוקים האיטלקים והאירופים תמכו באיסור ומקווים שמדינות נוספות באיחוד האירופי ילכו בדרכה של איטליה.

בצרפת כבר מכינים מספר שנים איסור דומה אך הממשלה מתנגדת. הצעת חוק שהונחה על ידי פרלמנטרים שהייתה אמורה להיכנס לתוקף בשנת 2011 נדחתה לשנת 2014 בשל התנגדות הממשלה והסנאט של צרפת (חוק מתקבל בצרפת אם גם הסנאט וגם הפרלמנט תומכים בו).

לכתבה באפוק טיימס


Comments