פרויקט ניקוי החופים הבין-לאומי – גם בישראל במהלך הסוכות

פורסם: 20 בספט׳ 2010, 5:10 על ידי: Sustainability Org

המשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם גופים אחרים מזמין את הקהל הרחב לעזוב למספר שעות ביום את הסוכה ולהצטרף למבצע ניקוי החופים הבין-לאומי וגם מגלה לציבור את דירוג החופים החדש שהנהיג

20/09/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

ניקוי חופים
מבצע ניקוי חופים, כולם מתגייסים – צילום: באדיבות ארגון Clean Up Israel
המשרד להגנת הסביבה יוזם בחול המועד סוכות פעילות רחבה בחופי ישראל במסגרת פרויקט ניקוי החופים הבין-לאומי. בעולם כולו מתגייסים לפעולות הניקוי למען ימים ואוקיאנוסים נקיים מפסולת.

לקראת החג גם פרסם המשרד להגנת הסביבה את הדירוג הראשון לחופים שאינו מתבסס רק על ניקיון החופים ומים ללא זיהום אלא על קריטריונים נוספים ולדעת השר ארדן הוא יהווה אתגר לרשויות בישראל לשמור על החופים שבתחומן ברמה גבוהה.

בשנים האחרונות גילו חוקרי אוקיאנוסים כי הפסולת, בעיקר של שקיות פלסטיק אינה שוקעת במים אלא מצטברת לאיי פסולת ענקיים הגורמים נזק בל ישוער לבעלי חיים ולצמחייה התת מימיים.

מתגייסים למען חוף נקי

מדי שנה ארגון שימור האוקיאנוס - Ocean Conservancy יוזם את שבוע ניקוי החופים הבין-לאומי International Coastal Cleanup - ICC. המשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם הארגון הבין-לאומי יזם את אירועי שבוע ניקוי החופים שהחלו אתמול, 19 בספטמבר ויסתיימו ב-25 בו. ביום הראשון של המבצע תלמידי בתי הספר בגין, נעמי שמר וביאליק בנתניה נפגשו ליד שלושה חופים למבצע ניקיון. כך גם בחוף געש, אשקלון וחוף פלמחים.

אירוע מיוחד בעיצומו של החג

אוקיאנוס כחול
פעולת שמירה על ים נקי מתחילה בחוף נקי – הפסולת על החוף נסחפת למים עם הרוח וגורמת נזק לבעלי החיים – צילום: באדיבות ארגון ocean conservancy
במפרץ האהבה בחוף נחשולים ב-24 בספטמבר יתקיים אירוע השיא לדברי המשרד להגנת הסביבה, ששמר את פרטי האירוע בסוד. הציבור מוזמן להגיע ולהשתתף באירועים השונים במשך החג.

שבוע ניקוי החופים הינו חלק מהמאמץ בין-לאומי שמטרתו להעלות את מודעות הציבור למצב החופים, בדגש על הנזקים הגדולים הנגרמים כתוצאה מהצטברות פסולת בחופים ובים.

שותפים נוספים למבצעי ניקוי החופים הם ה הארגוניםClean Up Israel , חברה טובה, רוח טובה, טבע נקי, נציגי הרשויות המקומיות, מועדוני צלילה ומתנדבי משמר החוף. המטרה השנה היא לגייס 2,500 מתנדבים לפעילות ב- 25 חופים נבחרים בארץ.

רשימת אירועי הניקיון, פעילויות, ודרכי ההרשמה מפורסמים באתר המשרד להגנת הסביבה. ברשימה פירוט של אנשי קשר מהם תוכלו לקבל פרטים נוספים.

שבוע ניקוי החופים הבין-לאומי מסתיים ב-25 בספטמבר אך בישראל ממשיכים גם ב-26 בחוף ניצנים, ב-27 בחוף גורדון בתל אביב ובחוף פלמחים וב-28 בחוף שדות ים.

פרויקט ישראל "דגל כחול-ירוק"- מדרג החופים בארץ

לקראת חגי תשרי לא רק מתכננים את ניקוי החופים, המשרד להגנת הסביבה השלים את הדירוג הראשון מסוגו בישראל. במסגרת הפרויקט 'דגל כחול ירוק', השואב את השראתו מדירוג החופים הבינלאומיBlue Flag , מבטיח המשרד כי יספק מידע אמין ועדכני של החופים המוכרזים בים תיכון ואילת.

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר לקראת פרסום הדירוג שהוא יביא לשקיפות מרבית בנוגע לרמת ואיכות החופים בישראל ואף יגביר את התחרות ואת שיתוף הפעולה בין הרשויות, מה שיביא לשדרוג בשירות הניתן לציבור בחופים. "אני מאמין כי המדרג יגביר את הדרישות ואת הלחץ הציבורי על הרשויות המקומיות לפעול לכך שהחופים בשטחן יישמרו כראוי", הוסיף ארדן.

צבעי הדירוג מירוק עליז לשחור עצוב

הדירוג מבוטא בקוד צבעים ולהלן הציון המשוכלל של כל צבע:

צבע ירוק: ציון בין 100-80

צבע כתום: ציון בין 80-60

צבע אדום: ציון בין 60-30

צבע שחור: ציון בין 30-0, ונא לשים לב שאין לדירוג שום קשר לדגל שחור שקובע המציל על החוף שמשמעותו שהים סוער במיוחד. המשותף הוא שבשני המקרים כדאי מאוד להתרחק מחוף זה.

הקריטריונים לפיהם ידורגו החופים הם:

· איכות המים

· ניקיון החוף

· הסדרי חניה

· הנגשה – אפשרות גישה לחוף ולמתקנים שלו לבעלי מוגבלויות

· מתקני חוף

· חיבור למערכת הביוב

· דעת קהל

· בטיחות וזיהום ים

לדברי המשרד להגנת הסביבה הקריטריונים של המדרג נקבעו על ידי אנשי המקצוע בשלושה משרדי ממשלה, להגנת הסביבה, משרד הבריאות ומשרד הפנים.

על פי הפרסום הראשון לקראת חג הסוכות המתקרב החופים המובילים בדירוג, בעלי ציון גבוה הם:

· פארק אכזיב במועצה איזורית מטה אשר

· חופי תל ברוך, נורדאו-מציצים והילטון בתל אביב

ואילו החופים השחורים של העונה שקיבלו את בדירוג הנמוך ביותר הם:

· חוף נמל קיסריה, אחת הסיבות לכך מציינים במשרד היא העובדה שהחוף נסגר לציבור עקב קיום אירוע פרטי בו

· חוף העונות בנתניה

· חוף שפיים במועצה האזורית חוף השרון.

נזק לבעלי חיים מפסולת המגיעה לים

לאורך כל השנה, נפגעים ונהרגים מפריטים מסוכנים המגיעים לים אינספור יונקים ימיים, צבי ים, עופות ים ובעלי חיים אחרים. בעלי החיים נפגעים ונהרגים מהרעלה, מחנק, או מהסתבכות בפריטי הפסולת אותה אנו משאירים על החוף.

שאריות מתוך פחיות צבע הדולפות למים, כוסות יוגורט ורשתות דיג מהווים מלכודת מוות לבעלי החיים. פסולת המגיעה למי הים גם מהווה איום בריאותי לבני אדם, מזהם בתי גידול בימים ויכול גם לשתק את מדחפי סירות המנוע.

לכתבה באפוק טיימס

Comments