פעילים שיחררו מאות דגי טונה מכלוב בים התיכון

פורסם: 6 באוג׳ 2010, 10:58 על ידי: Sustainability Org
עונת דיג הטונה כחולת הסנפיר בים התיכון הסתיימה - אך הדייגים ממשיכים לדוג את המין שנמצא בסכנת הכחדה. אנשי ארגון "סי שפרד" שהתעמתו עם דייגים מאיטליה ולוב, החליטו לעשות מעשה: הם צללו ושיחררו מאות דגים מרשת ימית גדולה
ארז ארליכמן, תאריך פרסום: 3/8/2010
פעילי ארגון הסביבה "סי שפרד" טוענים כי שיחררו בסוף השבוע כ-700 דגי טונה צעירים שנתפסו על ידי דייגים בים התיכון מול חופי לוב. צוללים של הארגון, שהתפרסם במאבקו בציידי הלוויתנים היפנים, שיחררו את הדגים מכלוב עגול שנגרר על ידי שתי ספינות, איטלקית ולובית.
 
בארגון טוענים שהכלוב היה עמוס לעייפה בדגים צעירים - דגים שמפאת גילם וגודלם אסורים בדיג. עוד אמרו בארגון כי הם משוכנעים שהדגים ניתפסו בכלוב אחרי ה-14 ביוני - כשהאיחוד האירופי הכריז על סיומה של עונת הדיג של מין זה בגלל התמעטות הדגה. קפטן הספינה הלובית טוען שהדגים נתפסו ב-11 ביוני - עוד בטרם סיום העונה.

אנשי "סי-שפרד", שנמצאים בהפוגה מהמאבק בציד הלוויתנים, מתמקדים בשבועות האחרונים בקמפיין נגד המשך הדיג של הטונה כחולת הסנפיר בים התיכון. תחת הכותרת "זעם כחול" הם מנסים למנוע את הדיג, שנמשך לדבריהם למרות שהאיחוד האירופי הכריז על סיום העונה שבוע לפני המתוכנן. בארגון מנהלים את הקמפיין כמו שהם רגילים: עם ספינת-אם משוכללת, סירות מירוץ וסירות גומי, צוללים, פצצות סירחון ואפילו מסוק זעיר.  

הפעילים סיפרו שהגיעו לאזור על סיפונה של ספינת הדגל "סטיב ארווין", והפליגו לתוך מים השייכים ללוב. הם התקרבו לכלוב באמצעות סירת גומי כשהמסוק הזעיר של הארגון מתעד את הנעשה בשטח מלמעלה.  

השיבו "אש" עם בקבוקי חמאה רקובה

לדבריהם, מיד כשנכנסו לאזור החלו להתקרב אליהם שלוש ספינות דיג, ובמקום התפתח קרב של ממש. הדייגים ירו לעבר הפעילים נורים ואף ניסו להלום בהם באמצעות מוט ברזל מחודד. הפעילים מצידם השליכו על הדייגים בקבוקי חמאה רקובה, אך אז החליטו להפסיק את העימות והחלו להימלט למים בינלאומיים. לדבריהם, הדייגים דיווחו בקשר שהם עצמם מותקפים, ולמרות שרדפו אחריהם לאורך כמה קילומטרים הפעילים הצליחו להימלט בשלום.  

"הסיכון לאבד את מין הטונה הכחולה הוא חשוב יותר מאשר הסכנה לחיינו או לחופש ולכן החלטנו לפעול כדי לשחרר את הדגים", ציין פול ווטסון, מייסד הארגון. לדבריו, בתום חיתוך רשתות הכלוב שוחררו בחזרה לים 700-800 דגי טונה. אחד הצלמים, סימון אנגר מקנדה, סיפר כי "הדגים פרצו מהרשתות כמו סוסי מירוצים".

ב"סי שפרד" לא מהססים גם להתנגח בארגון "גרינפיס", ששלח אף הוא ספינות לאזור במטרה לסכל את פעולות הדיג. אחת הטענות של פעילי "סי שפרד" היא כי למרות מפגש בין הארגונים בלב ים, "ביקשנו מהם לשחרר כ-800 דגי טונה מאחד הכלוב אך הם סירבו לסייע". 

נציבות האיחוד האירופאי הודיעה לפני כשבועיים על סיום מוקדם מהצפוי של עונת דיג הטונה כחולת הסנפיר - דג הנחשב לאחד המבוקשים ביותר בעולם וגם לאחד מהמינים המצויים כיום בסכנת הכחדה חמורה עקב דיג יתר.  

עונת דיג הטונה הכחולה החלה ב-1 ביוני ואמורה הייתה להימשך עד מחצית החודש, אך הנציבות הודיעה על סיומה משום שכל המכסות לדיג של מין זה נוצלו תוך ימים ספורים. בנציבות הדגישו כי כעת יאכפו באופן נחוש את האיסור על המשך הדיג של מין זה, "בכל האמצעים הדרושים".  

אלא שהארגונים טוענים כי ספינות דיג ממשיכות לצוד דגי טונה במרחבי הים התיכון. הם אוספים אותם לתוך רשתות הקפה - כלובים גדולים ועגולים השקועים במים בתוכם מחזיקים אלפי דגים בבת אחת. בכלובים נלכדים גם דגים קטנים, שאסורים בדיג, והדייגים מאכילים אותם בתוך הכלוב כדי שישמינו. כשהדגים גדולים מספיק - מוציאים אותם מהכלובים ומוכרים אותם למסעדות יוקרה.

הטונה כחולת הסנפיר מבוקשת מאוד במסעדות היוקרה באירופה וביפן, והדייגים מקבלים רבבות דולרים עבור דגים מובחרים וגדולים - תמריץ מפתה עבורם לעבור על התקנות ולהמשיך ללכוד דגים גם ללא היתר ומעבר למכסה המותרת. הדיג חסר האבחנה הזה גרם להתמעטות מהירה של כמות הדגים ממין זה בים. זאת הסיבה שבשנים האחרונות נאסר לדוג את המין הזה באוקיינוס האטלנטי ובים התיכון, למעט במכסות קטנות ומוגדרות מראש. 

לכתבה באתר ynet

Comments