ארגון בינלאומי: קידוחי הגז מול ישראל יפגעו בחי הימי

נשלח 9 בפבר׳ 2011, 20:51 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 13:41 09/02/2011

הקרן לשימור הטבע מזהירה מפני ההשלכות האקולוגיות הקשות של קידוחי הגז הטבעי


אחד מארגוני שמירת הטבע החשובים בעולם, WWF (הקרן לשימור הטבע), הזהיר אתמול מפני ההשלכות האקולוגיות של קידוחי הגז הטבעי המתוכננים במזרח הים התיכון, ובראשם אלו של ישראל ומצרים. בהודעה שפרסם הארגון ברומא הוא טוען שביצוע הקידוחים מתוכנן תוך התעלמות ממגבלות חוקיות שקובעים הסכמים בינלאומיים להגנת הים ונזקים חמורים שייגרמו לעולם החי.

הודעת הארגון מתייחסת במיוחד לקידוח לווייתן במרחק של 135 קילומטרים מחופי ישראל, בעומק של יותר מאלף מטרים, ולקידוח שמתכננת מצרים במרחק של 80 קילומטרים מדלתת הנילוס. "אלו אזורים שבהם שפע של בעלי חיים מיוחדים במינם הנמצאים סמוך לקרקעית הים", ציין אתמול נציג הארגון, ד"ר סרגיי טודלה. "נוצרו שם מערכות אקולוגיות שהן רגישות ושבריריות במיוחד לכל התערבות חיצונית".

לדברי פרופ' בלה גליל מהמכון לחקר ימים ואגמים בחיפה, באזורי הקידוחים נמצאים מינים רבים של אלמוגים, ספוגים, רכיכות וסרטנים וכן מינים של כרישים. "מדובר באוכלוסיות קטנות ולכן במקרה של נזק, יהיה להן קשה מאוד להתאושש", ציינה. "זהו אזור שעשוי להיות חשוב גם לאדם, בגלל תרומה של מינים אלו לפיתוח מוצרים שונים, אך הוא גם מסקרן ומיוחד מאוד ולכן צריך להגן עליו".

לטענת WWF מדינות מזרח הים התיכון מחויבות להסכמים בינלאומיים המחייבים הגנה על הים. אחד מהם הוא פרוטוקול להגנת הים מפני זיהום הנוצר על ידי קידוחים, שאושר במסגרת אמנת ברצלונה להגנת הים התיכון. באמנה שותפות כל המדינות באזור ובהן ישראל. פרוטוקול זה נכנס לתוקף לפני כחודש וחצי.

הארגון הסביבתי דורש לבצע בדיקות של ההשפעה הסביבתית שתהיה לקידוחים. לטענתו יש לאסור קידוחים באזורים רגישים במיוחד מבחינה אקולוגית. יש לציין שגם המשרד להגנת הסביבה בישראל טוען שאין בידיו כיום כלים לפקח על פעילות הקידוחים ולמנוע נזקים לסביבה וסיכוני זיהום. לאחרונה הנחה השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, את אנשי משרדו לפעול לכך שגם ישראל תאשרר את הפרוטוקול להגנת הים מפני זיהום שגורמים קידוחים. אשרור כזה יעמיק את המחויבות המשפטית הבינלאומית של הממשלה להבטיח פיקוח סביבתי על קידוחי הגז.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
המדינה החליטה: מתקן לקליטת גז יוקם מול חדרה
Comments