רשות המים תידרש להחזיר מים למעיינות

נשלח 25 בדצמ׳ 2011, 10:00 על ידי Sustainability Org

לטענת רשות המים השבת הזרימה הטבעית למעיינות תביא להכפלת כמות המים המוחזרת כיום לטבע

מאת צפריר רינת, 21/12/2011
 
רשות המים תידרש להציג תוכנית מוסדרת להשבת חלק ממי המעיינות לטבע, במסגרת ניסיון למנוע התייבשות של שמורות וגנים לאומיים. כך קבעה בשבוע שעבר מועצת רשות המים, שדנה באחרונה בהקצאות המים למגזרים השונים.

על פי החלטות מועצת הרשות, כמות המים שתוקצה באופן מיוחד לטבע תגדל רק בשיעור קטן של שלושה מיליון מטרים מעוקבים, ותגיע בסך הכל ל-18 מיליון מטרים מעוקבים. אולם, במקביל לכך תחזיר הרשות למעיינות מים טבעיים שזרמו בהם בעבר ונלקחו לשימושים אחרים.

רוב המעיינות שבהם מתוכננת החזרת חלק מזרימת המים הטבעיים נמצאים בגליל וברמת הגולן, והם כוללים בין השאר את עין מירון, עין זיו, מעינות תל דן ועינות חושניה. כמו כן תוחזר חלק מזרימת המים במעיינות הנחלים אביב ודישון בגליל העליון.

הזרמת המים הטבעית מאלצת את רשות המים למצוא פתרונות אחרים לצרכני מים שונים, ובהם חקלאים. לעתים ניתן לספק מים מקידוחים הנמצאים באזור, ובמקרים אחרים ייתכן שהמים אשר יוזרמו מהמעיינות יעברו דרך שמורת טבע ואז יישאבו לצרכים חקלאיים. לטענת רשות המים, הכמות הכוללת של השבת מי המעיינות הטבעית כמעט ותכפיל את כמות המים המוזרמת כיום לטבע.

בשנים האחרונות נאלצה רשות המים לגבש פתרונות מיוחדים לאתרי טבע ונחלים שעמדו על סף התייבשות. זאת, לאחר שרוב המים שזרמו אליהם נוצלו לצרכים אחרים, או שמי התהום הפסיקו לזרום אליהם בעקבות סדרת שנים מעוטות גשמים. כך למשל, לקטע הנקי של נחל הירקון מוזרמים כיום מים מצינור של חברת מקורות, ולשמורת עין אפק ליד עכו מוזרמים מים באופן מלאכותי לאחר שמפלס מי התהום באזור ירד.

אולם, על אף ההחלטה, במקומות כמו נחל בצת בגליל יש כוונה להפעיל קידוחי מים, כדי לספק מי שתייה. קיים חשש שהדבר יוביל להתייבשות נוספת של הטבע. כבר עתה מקבל נחל בצת כמות קטנה בלבד של מים הזורמים רק לאורך קטע קצר של השמורה.

הדוגמה הבולטת לשינוי באופן הזרמת המים לטבע היא שמורת עין גדי, שבה פועל כבר כמה שנים הסדר מים חדש. בהסדר הושבה, בין היתר, הזרימה לחלק מנחל דוד, וקיבוץ עין גדי שואב את המים במורד הנחל ומשתמש בהם. שינוי משמעותי נוסף התחולל השנה לאחר שרשות המים החלה לספק לשמורת החולה מים ממעיינות סמוכים במקום מי בריכות דגים שאיכותם ירודה.

החברה להגנת הטבע, שביקרה בשבועות האחרונים בחריפות את רשות המים על כך שהיא לא מגדילה את הקצאות המים לטבע, בירכה על הצעד של שחרור המים למעיינות. עם זאת, הוסיף הארגון הסביבתי בתגובתו: "היות ויש אזורים כמו עמק בית שאן ועמק חרוד שבהם מי עשרות מעיינות מנוצלים ולא זורמים לטבע, ויש ירידה בכמות המים בכל המעיינות הגדולים, יש לקיים הליך שקוף שבמסגרתו תפרסם רשות המים את רשימת המעיינות שבהם תשוחרר הזרימה הטבעית. יש להציג לוחות זמנים וכן הגדרת קווים אדומים להפקת מי התהום לטובת המעיינות".

נחל דישון, במארס השנה. רוב המעיינות שבהם מתוכננת החזרת המים הטבעיים נמצאים בגליל וברמת הגולן
נחל דישון, במארס השנה. רוב המעיינות שבהם מתוכננת החזרת המים הטבעיים נמצאים בגליל וברמת הגולן. צילום: ירון קמינסקי

כתבות קשורות:
 
Comments