רוצים חוף נקי? תעשו על זה סרט

נשלח 9 באוק׳ 2009, 4:23 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 9 באוק׳ 2009, 4:43 ]
מועד פרסום: 9/10/2009
 
צוללים הופכים בהכרח לשומרים נאמנים של החוף והסביבה הימית - שאחרת למה להם לטרוח ולהיכנס למים. זה ההיגיון שעומד מאחורי תחרות הסרטים "חלומות בכחול", שמקווה להגביר את המודעות לשמירת הניקיון והטבע בחוף, ושמירת הסביבה הימית שמתחת למים. רוצים דוגמה? בהמשך הכתבה.
 
דמיינו לרגע חוף שטוף שמש, נושק לים כחול עמוק, עם גלים מלטפים וחול זהוב... עכשיו תתעוררו, הביטו סביב ותראו את מקל הארטיק שהשאיר הזאטוט עם החיתול שהסתובב פה קודם, את קליפות האבטיח של הזוג שישבו ליד הפח, ואת שקיות הפלסטיק שמרחפות בתוך המים כמו מדוזות מתות.
 
מה אפשר לעשות? אפשר לצאת לעוד מבצע ניקיון בחופים, להוציא לשטח מאות מתנדבים שיאספו עשרות טונות של אשפה. כולם יודעים שהחוף ישאר נקי בדיוק שבוע; אולי אפילו פחות. בדיוק בגלל המציאות המלוכלכת הזו החליטה ההתאחדות הישראלית לצלילה, בשיתוף מועדון הצלילה אקווה ספורט באילת ומלון הילטון טאבה לחנוך תחרות מיוחדת שתאסוף סרטים - לא אשפה. 
 
במסגרת התחרות "חלומות בכחול" מוזמן כל אחד (גם קבוצות מאורגנות) לשלוח סרט וידאו (או מודעה) בנושא שמירת חופי הים, הטבע והסביבה הימית. על הסרטונים להיות משעשעים ויצירתיים, ובעיקר להעביר מסר ברור בנושא שכל צופה יכול להתחבר אליו. הנה דוגמה:
 
הסרט "אל תשאירו להם את הזבל שלנו" של אמיר
 
צוות שופטים מטעם ההתאחדות הישראלית לצלילה יבחר את הסרטונים הזוכים, ויחשוף אותו לציבור במטרה לקדם את המודעות לנושא.
 
התחרות, שנערכת בחסות המשרד להגנת הסביבה, נועדה גם לחשוף בפני הציבור את ספורט הצלילה. המארגנים מסבירים שמי שנדבק בחיידק הצלילה הופך בהכרח גם לשומר נאמן של הים והסביבה הימית, מאחר שליכלוך וזיהום בחוף ובים פוגעים באופן ישיר וחמור במים, בבעלי החיים שבתוכם וביופי המרהיב שמתחת לגלים.
 
התחרות החלה בחודש שעבר ותסתיים ב-20 באוקטובר. עד אז ניתן לשלוח סרטים ומצגות. המארגנים מדגישים כי התחרות אינו מיועדת רק לצוללים ולסרטונים הקשורים לצלילה, אלא תקדם בברכה כל סרט שיציג באופן משעשע ומעורר מחשבה את סוגיית שמירת הים והחופים.
 
לזוכים יוענקו פרסים בשווי כולל של 50 אלף שקלים. הפרס הראשון - בשווי 30 אלף שקלים כולל חופשה במלון הילטון טאבה, קורס צלילה, ציוד צלילה, צלילות באילת ובסיני והפלגות לכל חברי הנבחרת המנצחת.
 
התחרות אמנם נועדה להעלות את המודעות של הציבור שאינו צולל לשמירת הסביבה הימית ולספורט הצלילה, אולם גם אוכלוסיית הצוללים יוכלו להשתתף בחגיגה: צולל מוסמך שיפנה לתחרות את הקבוצה שתזכה במקום הראשון יזכה בהפלגת צלילות זוגית בים האדום. צוללים שיפנו לתחרות את הקבוצות שיזכו במקומות השני והשלישי יזכו אף הם בפרסים.
 
מנכ"ל ההתאחדות הישראלית לצלילה, לירון תירוש, מסביר: "תחרות 'חלומות בכחול' נועדה בראש ובראשונה לשפר את יחסו והבנתו של הצולל הישראלי והציבור הישראלי בכלל, בכל הקשור בנושאים של שמירה על הטבע ואיכות הסביבה הימית. בהתאחדות הישראלית לצלילה החלטנו לפנות אל הציבור דרך התחביב שעליו אנחנו אמונים - הצלילה".
 
דוגמאות: סרטון ומצגת פאוארפוינט שהפכה לסרטון.
 
 
 
 
Comments