סרטן המוגדר כפולש ומסוכן התגלה בכנרת

נשלח 16 במאי 2011, 1:36 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 16 במאי 2011, 1:41 ]
עודכן ב- 07:13 16/05/2011
משמש לנוי ומאכל אך עלול לפגוע בדגים

דייגים שדגו לפני כמה חודשים בכנרת העלו בחכתם ממצא המעורר דאגה בקרב מדענים. בתוך אחת הרשתות הם הופתעו לגלות סרטן גדול ממדים שאובחן בהמשך כסרטן ממוצא אוסטרלי. הסרטן מוגדר כמין פולש המסכן מערכות אקולוגיות של עולם החי במקורות מים, ועלול לסכן את אוכלוסיית הדגים של הכנרת בטרפו אותה. הסרטן, שאורכו קרוב ל-20 סנטימטרים, הועבר על ידי הדייגים לידי ד"ר גרגורי סנובסקי מאגף הדיג במשרד החקלאות.

סנובסקי בדק את הסרטן עם פרופ' בלה גליל מהמכון לחקר ימים ואגמים, ולפני כמה שבועות הם דיווחו בכתב עת מדעי העוסק במינים פולשים במקורות מים שמדובר בסרטן אוסטרלי מהמין צ'רקס קוודריקרינטוס, שאותו מגדלים לצרכים מסחריים בישראל.

לדברי החוקרים, הסרטן האוסטרלי הוגדר כמין פולש בכמה מדינות שבהן הצליח לחמוק מחוות גידול ולהתרבות בטבע. את הסרטן מגדלים למכירה לאקווריומים למטרות נוי ולמאכל. למשל, לג'מייקה הוא הובא לצורכי גידול ב-1993 ושש שנים מאוחר יותר כבר נמצא באחד הנהרות במדינה. בסינגפור הוא נמכר בשווקים ומאוחר יותר נמצא במקורות מים שונים במדינה.

לישראל הוא הובא לפני כ-15 שנה וכבר אז הזהיר מומחה במשרד החקלאות כי הוא עלול לברוח מאתרי גידול אל מקווי מים ומהם להתפשט למקורות מים נוספים ולכן המליץ לגדל אותו בבריכות באזורים מדבריים. בסופו של דבר אושר גידול הסרטן גם באתרים צפוניים יותר וכיום מגדלים בישראל מדי שנה מיליוני סרטנים שאותם מוכרים לשוק המקומי וגם לאירופה. עדיין לא ברור כיצד הגיע הסרטן לכנרת, אבל החוקרים חוששים כי הפרט שגילו אינו היחיד וקיימת סכנה שהוא יתחיל להתרבות באגם. "זהו מין של סרטן שהוא טורף מאוד יעיל", מציינת גליל. "לכן אפילו באוסטרליה, ארץ מוצאו, אסרו על העברתו מאזור אחד של המדינה לאזור אחר".

לדברי ד"ר מנחם גורן, חוקר דגים מאוניברסיטת תל אביב, הסרטן האוסטרלי עלול לתקוף בכנרת דגי אמנון באזור המים הרדודים ולפגוע קשות בהטלת ביצי דגים. "מספיק שסרטן כזה יטריד את נקבת האמנון הנושאת ביצים בפיה בעונת הרבייה, והיא תיאלץ לפלוט אותם מפיה", הסביר. לדברי גליל, יש לשקול הטלת מגבלות על גידול הסרטנים באזור הצפון ולהגביר את הפיקוח על המקומות שבהם מגדלים בעלי חיים אלו. "יש לפעול עכשיו ולמנוע את התרבותו ולא לחכות שיהיה מאוחר מדי", ציינה.

כיום יש בישראל כבר מספר רב של מיני צומח וחי זרים שהתרבו והפכו למינים המוגדרים פולשים ומחוללים נזקים כבדים למערכת האקולוגית המקומית.
 

כתבות קשורות:
Comments