הדגים מעדיפים שמורות טבע ימיות

פורסם: 23 במאי 2012, 6:48 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 במאי 2012, 6:48 ]

מחקר השווה בין שטח ימי מוגן לבין שטח חופשי. המסקנות ידועות מראש: בשטח המוגן ניתן למצוא יותר בעלי חיים ימיים

nrg  מעריב, 22/5/2012
 
תגיות: סביבה ימית,דיג בלתי חוקי, שמורות טבע
Scyllarides latu. בלי דמי כניסה לשמורה
Scyllarides latu. בלי דמי כניסה לשמורה צילום: גל אייל
בשטחים מוגנים בים, שמורות טבע ימיות, ניתן למצוא יותר מינים של דגים ובכמות גדולה יותר. כך עולה ממחקר של רשות הטבע והגנים שנערך יחד עם המכון הלאומי לחקר ימים ואגמים ועמותת EcoOcean.

על פי המחקר, בשטחים המוגנים ניתן היה למצוא מגוון וכמות גדולים הרבה יותר של מיני דגים ובעלי חיים, כולל כמות גדולה יותר של דגי מאכל בעלי ערך מסחרי, אשר נחשבים לנדירים באזורים אחרים בים. משמעות שמורות הטבע הימיות היא להגביל פעילות אנושית בתוך השמורה.

קריאה להקים שמורת טבע ימית באנטרקטיקה
20% מהשטח הימי של ישראל יוכרז כשמורת טבע
מתנת פרידה: ג'ורג' בוש הכריז על שמורת טבע ימית באוקיינוס השקט

"המחקר השווה בין האזור המוגן של השמורה הימית ראש הנקרה ואכזיב ובין אזור דומה וקרוב- אך כזה שאינו נהנה מהגנה כנגד פעילות של שיט, דיג או העברת תשתיות בקרקעית הים", מסבירה ד"ר רותי יהל, האקולוגית הימית של רשות הטבע והגנים. לדבריה, הממצאים היו ברורים: בשטח המוגן נמצאו יותר בעלי חיים ימיים. "השטחים המוגנים מאפשרים למינים האלו להתרבות ללא חשש מפגיעה ומאפשרים התפתחות של מערכות אקולוגיות בריאות יותר", הוסיפה יהל. 
"באזור השטחים המוגנים גם נמצאו יותר דגים מסחריים, כך שאין ספק שהכרזה על שמורות ימיות בחלק מהים תשרת גם את הדייגים, אשר מלינים על הצטמצמות הדגה בים התיכון". המחקר נערך לרגל  יום המגוון הביולוגי, המצוין היום ברחבי העולם, השנה בסימן המגוון הביולוגי בים ובאוקיינוס.

כזכור, לפני כשנה חשפה רשות הטבע והגנים מסמך העוסק בשמירה על הסביבה הימי ובמרכזו כוונת הרשות להכריז  על 20% מהשטח הימי של ישראל כשמורת טבע.  "מתוך 20 האחוזים משטחי המים הטריטוריאליים, שעתידים להפוך לשמורות טבע ימיות, יהיו אחוזים בודדים שיוגדרו כאזורי הליבה של השמורות - באזורים הללו תהיה אסורה פעילות דיג, הקמת תשתיות, הזרמה לים, שימוש בכלי שייט מנועיים. בשטחים הללו עדיין יהיה מותר לערוך פעילות נופש כמו שייט לא מנועי, צלילה ושחייה תוך התחשבות בטבע", הסבירו אז ברשות הטבע והגנים.
 
 
Comments