שגרה מהולה בנפט: שנה לאסון האקולוגי במפרץ מקסיקו

פורסם: 21 באפר׳ 2011, 9:43 על ידי: Sustainability Org

בעלי חיים ללא רוח חיים ממשיכים לזרום לחופים, שאריות נפט מתגלים בקרב דולפינים מתים ובקונגרס לא הועלתה הצעה לשינוי מדיניות הקידוחים. שנה לאסון הסביבתי הגדול ביותר שידעה ארצות הברית

סוכנויות הידיעות | 20/4/2011 14:27
תגיות: מפרץ מקסיקו, BP, דליפת נפט

בדיוק היום (ד', 20.4) חלפה שנה מפיצוץ צינור הנפט המפרץ מקסיקו. פיצוץ שגרם לאסון האקולוגי הגדול ביותר שידעה ארצות הברית. גם היום, שנה אחרי, ניתן למצוא את השפעות האסון לאורך חוף המפרץ. במהלך האירוע דלפו לים  172 מיליון גלונים של נפט, הרסו מערכות אקולוגיות, הרגו דגים ועופות ים ופגעו בפרנסתם של דייגים ואנשי תיירות.

צילום: איי-פי
אש באסדת הנפט במפרץ מקסיקו צילום: איי-פי

מקונדו, הבאר שהתפוצצה שנקראה על שם הכפר הפנטסטי מספריו של גבריאל גרסיה מרקס, עלתה לחברה הבריטית BP בעשרים מיליארד דולר, כספי פיצויים. ועדיין השאלה שנשאלה לפני שנה רלוונטית: האם האזורים שנפגעו במפרץ מקסיקו ישתקמו באופן מלא?

נזכיר כי, באוקטובר 2010, חצי שנה לאחר האירוע נחשף כי ענקית הנפט BP התעלמה ממידע שהועבר לה עוד לפני האסון והצביע על סכנה אפשרית בבטון שנועד לאטום את באר הנפט. "BP ידעה בחודש מרץ שהבטון לא יציב ולא עשתה כלום", נכתב בממצאי ועדת החקירה שמינה נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

צילום: רויטרס
מנקים את חופי מפרץ מקסיקו צילום: רויטרס

נזק בלתי הפיך

הנזקים לבעלי החיים במפרץ מקסיקו, בעקבות דליפת הנפט, נחשבים לחמורים ובחלקם אף בלתי הפיכים, כאשר מאות מינים של בעלי חיים מצאו עצמם בסכנת הכחדה. כך למשל, השקנאי החום, הגדולה שהיא סמלה של מדינת לואיזיאנה, חזרה בעקבות האסון לרשימת בעלי החיים הנתונים בסכנת הכחדה, לאחר שיצאה ממנה רק בנובמבר 2009.

מלבד השקנאי, דגי הטונה הגדולים מהמין בלופין הצפון-אטלנטי נמצאו בסכנת כליה, כמו גם שבעה מיני צב-ים, מבין הידועים ביותר בעולם. איומים חמורים מרחפים, בעקבות האסון, מעל מינים של כרישים, יונקים ימיים, צדפות ומינים של דגי ביצה. כמו כן, מינים רבים של ציפורי חוף, בהם חופמי, בוצנית, שחפים ושלצדף, הייחודיים למדינת לואיזיאנה, נתונים כעת בסכנת הכחדה, כמו גם ציפורי שיר כמו שבכית, זהבן, חטפית וסנונית.

צילום: רויטרס
סרטן מת במפרץ מקסיקו צילום: רויטרס

שנה אחרי, ישנם כמה מדענים שטוענים שמפרץ מקסיקו "כמעט חזר לקדמותו". כך, אפשר להבחין בתיירים שחוזרים לאט לאט אל החוף, הילדים שבים לרחוץ במים והמזון מהאזור שוב מסומן כבטוח לצריכה.

אך, עדיין ישנם ספקות רבים בקרב האנשים החיים באזור. בעיקר לגבי בטיחות המזון והמים. המדענים מאשרים כי נפט נמצא בגופם של דולפינים מתים לאורך קו החוף. כך גם כמות גדולה של בעלי חיים ימיים רבים מגיעים אל קו החוף ללא רוח חיים.

כמו כן, רבים עדיין מחכים לקבל את כספי הפיצויים של חברת BP. ואם זה לא מספיק, אז למרות ששנה עברה, בקונגרס האמריקאי טרם עבר חוק אחד הקשור לקידוחי נפט או גז. חוק שיכול לעזור ולמנוע את האסון הבא.

ולמרות שישנם הטוענים כי המצב באיזור חזר לקדמותו, ההשפעות ההרסניות עדיין כאן. התמונות המוצגות כאן לפניכם, מציגות היטב את הדברים.

צילום: רויטרס
יוני 2010. דג מת במפרץ מקסיקו צילום: רויטרס

לכתבה באתר nrg
Comments