צפו: החיות של שונית אילת פותחות פה

פורסם: 28 בפבר׳ 2014, 11:20 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בפבר׳ 2014, 11:21 ]
איך תגיבו אם תפגשו את שלמה בראבא, יובל המבולבל וטל פרידמן מתלוצצים מתחת למים בים באילת ועל הדרך מזמינים אתכם לא לדרוך על אלמוג ולהשליך את פסולת הפלסטיק לפח? צפו בסרט "שונית אילת מדברת" של צלם הטבע התת-ימי צביקה (זיגי) לבנת. "החלום שלי הוא שהסרט יצליח להגיע לכל משפחה בישראל", הוא אומר. "מצב השונית באילת דורש עזרה מכל אחד מאיתנו"
ארז ארליכמן, 22/2/2014

"שונית אילת מדברת" - סרט טבע תת ימי מדובב ומשעשע לכל המשפחה עם בעלי חיים מדברים באורך של כתשע דקות, מנסה להשמיע את קולה של שונית אילת והחיות שמתגוררות בה מפני מפגש עם האשפה הרבה שמוצאת את דרכה למפרץ אילת ועל הדרך גם להסביר פנים לצוללים הרבים שמגיעים לבקר מקרוב באוצרות הטבע של אילת. 


הצלם,הבמאי, המפיק, ועורך הסרט צביקה (זיגי) לבנת, צלם טבע תת ימי שזכה באין ספור פרסים ברחבי העולם והחל את דרכו בים של אילת, השיק את הסרט בקיץ שעבר במסגרת פסטיבל הג'אז בים האדום וכעת הוא מתחיל מסע מפרך ומרתק לא פחות מצילום הסרט - להרביץ את תורת שמירת הטבע בקרב דור העתיד של ישראל - תלמידים בבתי ספר ברחבי הארץ, בבתי ספר ממלכתיים ודתיים כאחד.בעבר הפיק לבנת סרטים עם חיות מדברות עבור ממשלת ארה"ב בהוואי ובאיים הקאריביים. לבנת הציע את הרעיון לגופים שונים, ביניהם גם משרדי ממשלה לפני מספר שנים, אך רק לפני כשלוש שנים הגיע אור ירוק להפקת סרט ישראלי מהיחידה הסביבתית אילת - חבל אילות בעיריית אילת.

 

לבנת והיחידה הסביבתית אילת - חבל אילות הצליחו לרתום משרדי ממשלה, ארגוני טבע וצלילה. הם זכו לתמיכה מטעם משרד התיירות, המשרד להגנת הסביבה, משרד התרבות והספורט, עיריית אילת, הרשות לצלילה ספורטיבית, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת, פארק המצפה התת-ימי באילת וריף הדולפינים המקומי.

 

 (צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
 (צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
 

 

לא רק החיות מדברות

אל הפרויקט התקבצו באולפני ההקלטות אמנים ושחקנים שהגיעו בהתנדבות למען עתיד השונית באילת. איתי שגב, טל פרידמן, שלמה בראבא, אורי גוטליב, ננסי ברנדס, יובל המבולבל, גלית גיאת, דנה דבורין ושי אביבי. חלקם מגלמים תפקידי דיבוב כפולים במהלך הסרט. טל פורר הלחין והפיק מוסיקה מקורית, ודוד דאור תרם את קולו ליצירה המוזיקלית.

 

שלמה בראבא, טל פרידמן, איתי שגב, ננסי ברנדס, גלית גיאת, אורי גוטליב, שי אביבי, יובל שם טוב (יובל המבולבל) ודנה דבורין (צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
שלמה בראבא, טל פרידמן, איתי שגב, ננסי ברנדס, גלית גיאת, אורי גוטליב, שי אביבי, יובל שם טוב (יובל המבולבל) ודנה דבורין (צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

 

""דודי שועה ,המפיק בפועל, ויעל נצר שכתבה את התסריט עבדו עימי נמרצות לגיוס וליהוק נכון של הסרט. כל האמנים התנדבו לעזור למטרה החשובה הזו בשמחה. היינו צריכים למצוא זמנים משונים ביום ובלילה כדי לתאם את ההקלטות באולפן בהתאם ללוח הזמנים העסוק של המדבבים, שהביאו את הצבע והכישרון המדהים שלהם לסרט", הוא אומר.

 

שלמה בראבא ששימש כנציג המדבבים באילת בקיץ שעבר סיפר במסיבת העיתונאים החגיגית. כי "דווקא בתוך הכאוס שאנחנו חיים, לטפל במשהו פרוזאי, זה מן משל איזה חברה וחיים יכולים להיות פה. אני רואה בזה זכות. חשוב להפיץ את הסרט בבתי ספר זה הדבר הכי משמעותי, כי ילדים ילמדו רגישות לנושא והם העתיד, הם יוכלו לגרום שהים שלנו יהיה עשיר יותר", אמר והוסיף בבדיחות הדעת כי לאביו היתה רגישות יוצאת דופן לדגים.

 

"הוא אמר שאם נמשיך להתנהג ככה לדגים, הם יחזירו מלחמה. זוכרים את המבול? הם רקדו על הגגות. הם יתקיפו ויבואו בשלושה צירים, מחוף ראשון לציון, חוף ניצנים והצ'ק פוסט. ישחררו את האחים שלהם שכלואים בסופרמרקטים ויתפסו אותנו עם המכנסים למטה".

 

 (צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
 (צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

 

בשבוע שעבר סיים לבנת מרתון הרצאות אינטנסיבי בחסות העירייה שהחל בבתי ספר באילת בהם הרצה בפני למעלה מ-1,600 תלמידים.

 

"השימוש בקולות של אמנים ושחקנים מוכרים כדי להעביר את המסר לשמירת טבע ולהגנה על האלמוגים, בעלי החיים ועל השונית עצמה הוא כל כך עוצמתי כי הילדים מהר מאוד מזהים את הקולות ומתחברים לדמויות ולאחר מכן בכותרות הסיום של הסרט, קישרו בין כל אחד לחיה אותה דיבב", אומר לבנת. "זו היתה חוויה מדהימה לראות את הילדים נהנים, נפעמים ומפנימים את המסרים".

 

לבנת משתמש כבר שנים רבות במדיה הדיגיטלית לספר את סיפור בעלי החיים שבים ונתן מאות הרצאות בעולם. שישה בתי ספר באילת, היו הראשונים שזכו לצפות בסרט "שונית אילת מדברת" ובהרצאה מרתקת המשלבת סרטי טבע נוספים מהים האדום באילת שהכין לבנת במיוחד עבור סדרת ההרצאות לתלמידים. לבנת אף התאים וערך שינויים בסרט כדי שיתאימו גם לתלמידים מהמגזר החרדי, שלחלק מהם היה זה מפגש ראשון כל כך מקרוב עם בעלי החיים המצויים באילת.  

 

צביקה (זיגי) לבנת עם תלמידי ביה"ס "צאלים" באילת (צילום: בועז סמוראי)
צביקה (זיגי) לבנת עם תלמידי ביה"ס "צאלים" באילת (צילום: בועז סמוראי)

 (צילום: בועז סמוראי)
(צילום: בועז סמוראי)

לכתבה באתר ynet

Comments