שימור שוניות אלמוגים בשנת מגוון המינים

פורסם: 15 באפר׳ 2010, 14:12 על ידי: Sustainability Org
שוניות האלמוגים בסכנת הכחדה כתוצאה מפיתוח לא מתחשב וגם בשל התחממות כדור הארץ המעלה את חומציות המים באוקיאנוס – שנת 2010 הוכרזה כשנת מגוון המינים על ידי האו"ם וגם הוכרזו שמורות טבע לשימור החיים מתחת למים.
 
15/04/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
 
לא רק זיהום מתמשך גורם לפגיעה בשוניות באלמוגים, אירועים חד פעמים אף הם יכולים לגרום לפגיעה בלתי הפיכה. דוגמה לכך היא אוניית המשא הסינית שהובילה פחם ונפגעה מעל לשונית האלמוגים הגדולה שבחופי אוסטרליה. אבל ככלל, נעשים בעולם מאמצים ונוצרות קואלציות לשימור שוניות האלמוגים ובתי גידול התת ימיים אחרים.

לאחרונה נחתם הסכם במערב אפריקה ההופך חלק זה של האוקיאנוס ההודי לאזור הימי השלישי בעולם הזכאי לשימור והגנה מזיהום ומהרס של בתי גידול ימיים. הסכם זה שנחתם לאחר חמש שנים של משא ומתן מתווסף להסכם דומה בין מדינות הים התיכון שנחתם בשנת 1980 והסכם אחר בים הקריבי משנת 1999. ההסכם, החתום

סרטן
סרטן מתקרב לאלמוג לופליה – צילום: NOAA
על ידי המדינות מדגסקר, קומורוס, סיישל, ריאוניון, מאוריציוס, סומליה, קניה, טנזניה, מוזמביק ודרום אפריקה, נותן הזדמנות לשמר את אחד המקומות הנדירים שעדיין לא הופר בהם האיזון האקולוגי. במדינות האזור מתגוררים כ-60 מיליון איש שחייהם ופרנסתם קשורים לים. על פי ההסכם מתחייבות המדינות לפעול למניעת זיהום הים על ידי הקמת מתקנים לטיהור מים שיטפלו בשפכים לפני הזרמתם לים, מעבר לתיירות אקולוגית ובת קיימא, ועוד.

ארכיפלגוס צ'גוס

חמישים וחמשת איי ארכיפלגוס הצ'גוס (Chagos) באוקיאנוס ההודי הם בריבונותה של בריטניה מאז שנת 1814. דייויד מיליבנד, שר החוץ של בריטניה הידוע בחיבתו לסביבה (כיהן כשר לאיכות הסביבה עד לשנת 2007), הודיע
תת ימי
פלבלינה ורוקוזה – צילום: flickr asbjorn Hansen
בתחילת החודש כי הארכיפלגוס כולו יהפוך לשמורה הימית הגדולה בעולם. שטח השמורה יהיה 544,000 קמ"ר והיא מאכלסת 220 שוניות מסוגים שונים, כאלף מיני דגים וגם 175,000 זוגות ציפורים. "המים בין האיים הם הצלולים ביותר בעולם ויש בהם מבני שוניות מן הגדולים בעולם", מסר ארגון סביבה מיסודה של משפחת PEW. רק אי אחד מבין ה-55, דיאגו גרסייה, מאוכלס על ידי בסיס צבאי אמריקני.

אקים שטיינר, מנכ"ל תכנית האו"ם לסביבה PNEU בירך על ההחלטה וציין ש-12 אחוז מהיבשות הן שמורות טבע לעומת אחוז אחד משטחי האוקיאנוס וזהו מצב שיש לשנותו.

 
Comments