היום בו השונית באילת הפסיקה לשתוק

פורסם: 28 באוג׳ 2013, 17:36 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 באוג׳ 2013, 17:37 ]
סרט טבע עלילתי תת ימי חדש, ראשון מסוגו בישראל, מעניק לבעלי החיים בשונית באילת את ההזדמנות לספר כיצד הם מתמודדים עם מאות אלפי מבקרים כל שנה מתחת למים וגם עם מתנות בדמות אשפה ובדלי סיגריות. צוות מדבבים מרשים נרתם למשימה. "להפיק ולצלם סרט תת ימי שכזה זה לא דבר פשוט כי קשה לקבוע עם החיות במים", אומר היוצר צביקה (זיגי) לבנת.

ארז ארליכמן;פורסם:  21.08.13 , 09:32
קדימון ל"שונית אילת מדברת" עם ננסי ברנדס ואורי גוטליב

הצלם,הבמאי, המפיק, ועורך הסרט צביקה (זיגי) לבנת, צלם טבע תת ימי מנוסה ועטור פרסים מרחבי העולם, חלם על יצירת הסרט בכיכובן של חיות מדברות למען הים של מפרץ אילת.

 

הרעיון נולד לאחר שסיים את סרטו הראשון בסידרה של בעלי חיים ימיים מדברים עבור ממשלת הוואי, לאחר מכן הפיק סרט נוסף עם חיות מדברות באיים הקאריביים עבור הממשלה הפדרלית של ארצות הברית, עם דיבוב של שלל שחקנים, ביניהם גם זוכה פרס האוסקר בניסיו דל-טורו.

 

צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)
 
צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

 

"קשה לקבוע עם החיות במים"

"להפיק ולצלם סרט תת ימי זה לא דבר פשוט כי קשה לקבוע עם החיות במים. הנה, צב ים, בוא תיכנס בבקשה מצד ימין, תזיז את הסנפיר לכאן ותצא מצד שמאל. הרעיון של סרט של חיות מדברות הוא מגניב, אבל יש בו המון קשיים וחוויות עם החיות", אמר צביקה לבנת במסיבת השקת הסרט בתחילת השבוע באילת.

 

צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

 

לבנת הציע את הרעיון לגופים שונים, ביניהם גם משרדי ממשלה לפני מספר שנים, אך רק לפני כשנתיים הגיע אור ירוק להפקת  סרט ישראלי מהיחידה הסביבתית אילת - חבל אילות בעיריית אילת. לבנת, תושב ותיק בעיר, חרד לגורל העולם התת-ימי השברירי באילת. רק בפסח האחרון הוא פרסם ב-ynet סרט קצר בנושא הים והאשפה הרבה שמציפה אותו.

 

"כבר הפסקתי לספור את השעות הרבות ששהיתי מתחת למים במהלך צילום הסרט. אלה היו ימים ולילות, מעקבים אחרי בעלי חיים וכתיבה אינסופית יחד עם התסריטאית יעל נצר וסיעור מוחות תמידי עם המפיק בפועל דודי שועה. המטרה שלי היא לקדם חינוך והבנה אבל לא להטיף, לבדר ולהעביר את הקסם של הטבע בישראל", הוא מסביר.

 

"בתור מישהו שעבד בהרבה שוניות בעולם אני יכול לאמר שיש לנו כאן אוצר טבע לאומי ועולמי מדהים, והוא סובל. בכל 11 הקילומטרים של רצועת החוף של אילת, היה לי קשה למצוא שוטים נקיים מפסולת וללא אלמוגים מתים".

 

צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

 

לבנת והיחידה הסביבתית אילת - חבל אילות הצליחו לגייס למשימה קבוצה לא מבוטלת של משרדי ממשלה, ארגוני טבע וצלילה. מי שהעניקו תמיכה לפרויקט הייחודי הם משרד התיירות, המשרד להגנת הסביבה, משרד התרבות והספורט, עיריית אילת, הרשות לצלילה ספורטיבית, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת, פארק המצפה התת-ימי באילת וריף הדולפינים המקומי.

 

קדימון 2 עם יובל המבולבל ושלמה בראבא


החיות מדברות

כדי למשוך גם את הקהל ובעיקר את הילדים לסרט הקצר, התקבצו באולפני ההקלטות איתי שגב, יובל המבולבל, שלמה בראבא, טל פרידמן, אורי גוטליב, גלית גיאת, דנה דבורין, ננסי ברנדס ושי אביבי. חלקם מגלמים תפקידי דיבוב כפולים במהלך הסרט. טל פורר הלחין והפיק מוסיקה מקורית, דוד דאור תרם את קולו ליצירה המוזיקלית.

 

"גם אני בתור אחד שאיכפת לו ויש לו מודעות גבוהה לאלמוגים ובעלי החיים, לפעמים פוגע בשונית בטעות וזה מאד מצער אותי, אז תאר לך משנרקל או צולל..

שלא מודע היכן הסנפיר פוגע. זה ברור שמבקרים שדורכים ובועטים בטעות באלמוגים עושים זאת ללא כוונת זדון אך הנזק מצטבר", הוא אומר.

 

צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

 

"הסרט הוא פרי של אהבה עמוקה לים ודייריו וישמש ככלי מדהים לקידום תיירות ידידותית לסביבה. במקביל, בליווי מערכי שיעור, ייכנס הסרט גם למערכת החינוך, כדי להראות ולקדם הערכה לקסם המיוחד של הטבע התת-ימי של אילת".

 

שלמה בראבא: "הדגים יחזירו מלחמה"

שלמה בראבא, אורי גוטליב וננסי ברנדס הגיעו מתל-אביב אל מסיבת העיתונאים החגיגית. בראבא ששימש כנציג המדבבים אמר כי "דווקא בתוך הכאוס שאנחנו חיים, לטפל במשהו פרוזאי, זה מן משל איזה חברה וחיים יכולים להיות פה. אני רואה בזה זכות. חשוב להפיץ את הסרט בבתי ספר זה הדבר הכי משמעותי, כי ילדים ילמדו רגישות לנושא והם העתיד, הם יוכלו לגרום שהים שלנו יהיה עשיר יותר", אמר והוסיף בבדיחות הדעת כי לאביו היתה רגישות יוצאת דופן לדגים.

 

"הוא אמר שאם נמשיך להתנהג ככה לדגים, הם יחזירו מלחמה. זוכרים את המבול? הם רקדו על הגגות. הם יתקיפו ויבואו בשלושה צירים, מחוף ראשון לציון, חוף ניצנים והצ'ק פוסט. ישחררו את האחים שלהם שכלואים בסופרמרקטים ויתפסו אותנו עם המכנסים למטה".

 

צילום: צביקה (זיגי) לבנת
(צילום: צביקה (זיגי) לבנת)

 

עיריית אילת, משרדי הממשלה ולבנת שוקדים בימים אלה על פיתוח אסטרטגית השיווק של הסרט, במטרה לשלבו במערך חינוכי של תלמידים רבים ולא רק באילת, אלא ברחבי המדינה. לדברי לבנת, הדבר נעשה כדי לעורר מחשבה גם על ים תיכון שסובל קשות מבעיות דומות, לשדרו בטיסות נכנסות לארץ לאילת, במועדוני צלילה וכל בימה אפשרית אליה ניתן להעביר את המסר לשמירת טבע.

 

בשנים האחרונות גוברת המודעות בישראל לקידום ההגנה על הטבע. עם זאת, נראה כי לרשויות ולגופי החינוך ישנו אתגר לא פשוט להתמודד עם סוגיית האשפה באילת. מבחינתו של לבנת, "הסרט הזה הוא התגשמות של חלום עבורי, אך החלום הגדול הוא שנפעל כאחד, נגרום לשינוי ונשמר את שוניות האלמוגים והטבע בישראל".

 

הכותב היה אורח היחידה הסביבתית אילת - חבל אילות בעיריית אילתComments