תעלומה בביצה: מדוע התנפחו הראשנים?

נשלח 16 במאי 2011, 21:35 על ידי Sustainability Org

בבדיקה שנערכה בשני מאגרי מים התברר: בישראל התפתחו ראשני צפרדע מעוותים ומנופחים. החשש: העיוות הלא מוסבר הוא רק קצה הקרחון של בעייה אקולוגית רחבה הרבה יותר

אביב לביא | 16/5/2011 10:22
תגיות: צפרדעים, ראשנים
תעלומה מדעית. רק כך אפשר להגדיר את הימצאותם של ראשנים נפוחים, דמויי בלון קטן, שהתגלו לאחרונה בשני מקורות מים בישראל. כבר מספר שבועות עוברות התמונות של הראשנים המעוותים בין בכירי המומחים בארץ ובעולם, אולם איש לא יודע להסביר את התופעה.

במרכז הראשן החריג, משני צדדיו שני ראשנים רגילים
במרכז הראשן החריג, משני צדדיו שני ראשנים רגילים צילום: פרופ' אביטל גזית
 
הכל התחיל בסיור שגרתי שערכו פקח רשות הטבע והגנים, אלון לוי, ואקולוגית בתי הגידול הלחים של הרשות, ד"ר דנה מילשטיין. כשהגיעו לשמורת חורשת יעלה הסמוכה לכינרת, הם אספו דגימות מהמים, ולהפתעתם הבחינו שברשתם עלה משהו חריג.

"זיהינו שמדובר בראשנים של קרפדה", משחזרת מילשטיין, "אבל הם היו מאוד נפוחים, כמו כדור עם זנב קצר. היה ברור שזה לא נורמלי". מילשטיין דיווחה על הממצא לפרופ' אביטל גזית מהמחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב, שחוקר את מקווי המים בישראל עשרות שנים.
לא ידוע מה השתבש

בעוד המומחים מנסים לפענח את פשר הנפיחות, נתקל סטודנט שסייר בבריכת החורף שבשכונת דורה בנתניה בתופעה דומה. כשמילשטיין הגיעה למקום לאסוף דגימות, היא גילתה שגם שם יש ראשנים נפוחים של אילנית (דומה לצפרדע קטנה). "לעיתים נדירות יש דיווחים על פרט או שניים כאלה", אומר פרופ' גזית, "אבל על אוכלוסיות שלמות לא היה מעולם דיווח בישראל, וככל הידוע גם בעולם. העדפתי להשאיר את הראשנים בחצר הבית שלי, ולא להביא אותם לאוניברסיטה כדי שאם מדובר בווירוס לא תהיה הדבקה".

הבדיקות שערך וטרינר רשות הטבע והגנים, ד"ר רוני קינג, יחד עם חוקרי המכון הוטרינרי בבית דגן, העלו שהנפיחות של הראשנים נובעת מבצקת - מסיבה לא ידועה הם אוגרים בתוכם כמויות מים גדולות. תמונות הראשנים הועברו לחוקרים בכירים בעולם, ואף הועלו באתרים אקדמיים שעוסקים בחקר דו חיים, אבל לפי שעה לא ידוע מה השתבש ואם מדובר בקצה של בעייה רחבה יותר.

לאור ההתמוטטות העולמית של אוכלוסיית הדבורים, תופעות כאלה מדאיגות את חוקרי הטבע, מה עוד שארבעה מבין שישה מינים של דו חיים שקיימים בישראל נמצאים בסכנת הכחדה. "זו תופעה מדהימה שאין לה כרגע תשובה", אומר גזית. "להערכתנו מדובר בגורם סביבתי, חומר רעיל שמשבש את התפתחות הראשנים".


כתבות קשורות:
Comments