תעלומה: תולעת מסתורית כבשה את הים בת"א

פורסם: 25 בדצמ׳ 2010, 20:40 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 בדצמ׳ 2010, 21:55 ]

הים התמלא בנקודות שחורות קטנות, בכתמים כהים ובגושים גדולים ושחורים. חוקרי מכון הימים מרגיעים ובודקים.

סופ
אביב לביא | 25/12/2010 12:38
תגיות: תל אביב (סביבה),

רגע לפני הסערה הגדולה, כשמזג האוויר עדיין הזמין רחצה בים, ירדה ענת מתל אביב לטבילה בחוף הדולפינריום בעיר. כשנכנסה למים הבחינה במשהו מוזר: היא הייתה מוקפת בכתמים כהים, גושים גדולים ושחורים שלא הזכירו שום דבר שראתה בעבר. "ברגע הראשון חשבתי שזה כתם שמן או נפט צף על המים",היא משחזרת, "אבל מהר מאוד ראיתי שזה משהו אחר לגמרי. הים היה מלא בנקודות שחורות קטנות, כאילו אני שוחה בתוך המון ראשנים. אספתי מים ביד וראיתי שזה זז. היה לזה ריח חזק של רקב, המים הסריחו".

ענת דיווחה למצילים על התופעה המוזרה, והתקשתה לשכנע אותם שלא מדובר באצות. אחר כך הגיעו פקחי העירייה ולקחו דגימות מהכתמים המשייטים. המבוכה היתה גדולה: לאיש לא היה מושג מה פשר היצור המסתורי שהשתלט על הים בתל אביב. הדגימות נשלחו למשרד הבריאות ולמכון לחקר ימים ואגמים. השאלה הבוערת ביותר הייתה אם יש צורך לסגור את החוף לרחצה. במעבדה של משרד הבריאות סיפקו צפירת הרגעה ראשונית, כשהעריכו שמדובר בתולעת ימית בשם ACOELA שאינה מסוכנת לאדם.

במכון לחקר ימים ואגמים חוקרים את התולעים כבר שבועיים.
השבוע הודה פרופ' בוקי רינקביץ', איש המכון, שרב הנסתר על הנגלה: "מדובר בתולעת ששייכת לקבוצה פרימיטיבית של תולעים שטוחות. גודלה כמה מילימטרים, וכשמסתכלים מקרוב רואים שהן זזות. הצבע השחור שלה נובע מכך שבתוכה יש אצה סימביוטית שמעניקה לה גוון כהה. התולעים היו בים בכמויות אדירות. אני מודה שאני לא מכיר את התופעה הזו, זה מאוד מעניין. בינתיים יש לנו יותר חורים שחורים מתשובות".

רינקביץ' וחבריו למכון ממתינים לסיום בדיקת הדנ"א שנערכת בימים אלה לתולעים: "באמצעות הבדיקה ננסה להגיע ל'ברקוד הגנטי' שלה, וכך לזהות אותה ולהבין לאיזו קבוצה היא שייכת. אולי נוכל לדעת אם מדובר במין ים תיכוני, ביצור שהגיע לאזור על גבי אוניות או דרך תעלת סואץ. מה שבטוח זה שמדובר במין שעבר התפרצות משמעותית ועדיין לא ברור מה קרה לו בסערה".

רינקביץ' סבור שהתולעים לא מזיקות לאדם, אבל לא יכול לקבוע את זה בוודאות: "זה לא נראה כיצור שמזיק, היא לא מפרישה ארס או צורבת. תולעים כאלה אוכלות רקב. אם תאכל מהן כמות גדולה אולי יהיה לך שלשול, אבל כנראה שלא יותר מזה".

האם הנוכחות שלהן בים קשורה לעובדה שבתחילת דצמבר היה כאן עדיין קיץ?
"זה ניחוש. בינתיים אני אפילו לא בטוח מה השם של התולעת, אז איך אני יכול לדעת אם ההתפרצות שלה קשורה להתחממות של המים?".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
המדוזות הגיעו לישראל שבועיים מוקדם מהצפוי
מוקדם מהצפוי, המדוזות בדרך לכאן - הדבר מהווה סמן לכך שישנו שינוי לרעה במערכת הסביבה הימית
בין צבי הים למגיפת המדוזות
עקב שינויי טמפרטורה, אלמוגים מלבינים באוסטרליה
שינוי האקלים: הים כבר לא אותו הים
מחקר: שיעור חומציות מי הים עולה - סכנה לשרשרת המזון
ים של זבל: המחיר של זיהום הים והחופים
Comments