מומחה: הזיהום בנחל צין - אחד החמורים אי פעם

פורסם: 8 ביולי 2011, 13:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 31 באוג׳ 2011, 1:30 ]
עודכן ב- 16:10 08/07/2011

המדינה פנתה לחברת קצא"א בדרישה להפסיק את העבודות לשיקום קו הדלק, כל עוד אין בידיה האמצעים לטפל בדליפות


המשרד להגנת הסביבה דורש מחברת קצא"א (קו צינור נפט אילת-אשקלון) להפסיק את כל העבודות לשיקום קו הדלק הסילוני שהיא מפעילה בנגב, מאחר ולטענתו אין בידי החברה את האמצעים הנדרשים לטפל באירוע חירום של דליפת דלק. אירוע כזה התרחש בשבוע שעבר כאשר דלק מהצינור דלף לשמורת נחל צין. אחד המומחים המובילים בארץ לטיפול בבעיות מסוג זה הגדיר את האירוע כאחד מזיהומי הקרקע הגדולים שהתרחשו אי פעם בישראל. העבודות לטיפול בזיהום צפויות להימשך עוד שלושה חודשים.

חברת קצא"א מנהלת עבודות לשיקום קו דלק סילוני המגיע מאזור באר שבע עד לאזור רמון ואילת, ובמהלכן התרחשה הדליפה. מנהל מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, פנה השבוע לקצא"א ודרש להפסיק את העבודות לשיקום קו הדלק. לדבריו, בעקבות בדיקה שערכו אנשי משרדו לאחר הדליפה בשבוע שעבר התברר שבידי קצא"א לא היו אמצעים כמו מכליות לשאיבת הדלק שדלף, אמצעי מכני לאיטום הצנרת וצוותי חירום לסגירת מגופים. הוא דרש מהחברה להפסיק את עבודות שיקום הקו עד להכנת ויישום תוכנית חירום שאותה יאשר המשרד.

זיהום הדלק בשמורת נחל צין גרם לזרימת מאות מטרים מעוקבים של דלק אל השמורה וקטע של חצי קילומטר ממנה נפגע. ניקוי המקום הצריך פעילות של עשרות משאיות שהעבירו את הקרקע המזוהמת לטיפול באתר הפסולת אפעה. אחת הטענות של אנשי המשרד להגנת הסביבה שהגיעו לאזור היתה שהם נאלצו להיעזר בתחילה בכלי רכב לשאיבת הדלק שהגיעו ממפעל רותם דשנים הסמוך, ואילו לחברת קצא"א לא היו בנמצא כלי רכב כאלה.

יש לציין שעל פי גורמים בקצא"א, הפגיעה בצינור נגרמה על ידי קבלן משנה מטעם החברה שעבד בשטח ופעל על פי הנחיות של פקח רשות הטבע והגנים. באשר לדרישת המשרד נמסר בתגובה מהחברה: "ראוי להזכיר כי לא החברה פגעה בקו הצינור. יחד עם זאת, מיד עם תחילת האירוע פעלה קצא"א להחזרת המצב לקדמותו, על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה. בכוונתנו לתבוע החזר הוצאות מהגורמים אשר פגעו בקו או הובילו לפגיעה".

מנהל הפעולות לשיקום וניקוי השמורה מטעם קצא"א, ד"ר רפי מנדלבאום, אמר אתמול כי "השלב של העבודות הדחופות לניקוי השמורה הסתיים ועכשיו אנחנו בודקים לאיזה עומק הגיע הזיהום, כדי שנוכל לדעת מהן כמויות הקרקע שעוד צריך לפנות. אחת הדילמות העומדות בפנינו היא עד לאיזה עומק ובאיזה היקף לחפור בלי לגרום נזק רב לשמורה. הכוונה היא להשלים את עבודות הניקוי והשיקום עד אוקטובר, לפני שמתחילה עונת הגשמים".

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
 
Comments