ועדת הסביבה לנתניהו: סייע לירדן הדרומי

פורסם: 15 בדצמ׳ 2010, 3:52 על ידי: Sustainability Org

חלקו הדרומי של הנהר הפך לתעלת ביוב. חברי ועדת הסביבה של הכנסת מבקשים מראש הממשלה להציב את הנושא לטיפול הממשלה

nrg מעריב | 15/12/2010 13:17
תגיות: נהר הירדן

הירדן הדרומי נמצא בסכנת התייבשות. ולא רק זה, ב-50 השנים האחרונות נכחדו בו חצי מבעלי החיים והצמחים. הסיבה המרכזית: בנהר זורם בעיקר ביוב. לפיכך ערכה הבוקר (ד') ועדת הפנים והגנת הסביבה דיון במצבו. בסופו של הדיון החליטו חברי הוועדה לפנות לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולבקש ממנו להציב את הנושא על סדר יומה של הממשלה.

"הירדן הוא נהר בעל חשיבות לאומית ממדרגה ראשונה: חשיבות דתית, מדינית, היסטורית, תיירותית וסביבתית", נכתב בהחלטת הוועדה. "הירדן הדרומי הפך מזה שנים לתעלת ביוב, דבר הגורם נזקים כבדים לתיירות, לסביבה, לכלכלה ולים המלח. האחריות לכך נופלת על שתי מדינות  - ירדן וישראל, שתיהן חוסמות את מקורות המים לירדן ושתיהן מזרימות אליו שפכים". לדברי הוועדה, טיפול בשפכים, כפי שמתבצע עכשיו ביישובי עמק הירדן חייב להיעשות גם בשטח שבפיקוח המינהל האזרחי.
צילום באדיבות ארגון ידידי כדור הארץ
הירדן הדרומי. בסכנת התייבשות צילום באדיבות ארגון ידידי כדור הארץ

בדיון הציג גדעון ברומברג, המנכ"ל הישראלי של ארגון ידידי כדור הארץ, נתונים המעידים על גסיסתו של נהר הירדן הדרומי.  על פי המחקר שכתב ד"ר שריג גפני עבור

הארגון, כיום זורמים בנהר הירדן הדרומי שני אחוזים בלבד מכמות המים שזרמה בו בעבר, מה שגרם לאיבוד של 50% ממיני הצומח והחי שחיו בירדן הדרומי בעבר.
צילום באדיבות ארגון ידידי כדור הארץ
הירדן הדרומי הפך לתעלת ביוב צילום באדיבות ארגון ידידי כדור הארץ

בוועדה ממליצים שסוגייה זו תתפוס מקום מרכזי בסדר היום של יחסי ישראל  עם ירדן, ומשרד החוץ חייב להיכנס לעובי הקורה ולקדם את דיוני ועדת המים המשותפת. מבחינת המים, דורשים חברי הוועדה, להגדיל את כמות המים המוקצית לנהר. "משום שכמות המים הנוכחית אינה מאפשרת את קיומו והדבר עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לאפיק המים ולסביבתו". הוועדה, כאמור, פנתה לנתניהו במטרה שיציב את נושא הירדן הדרומי על סדר יומה, כדי לקבל תכנית פעולה ממשלתית כוללת ולהקצות משאבים לשיפור איכות המים בירדן.

ברומברג בירך את הוועדה על החלטתה. "כולי תקווה כי ראש הממשלה יבין את חומרת מצבו של הנהר ואת ההשלכות על עתידנו, ובהתאם לכך תגובש תכנית לשיקום נהר הירדן ולשיתוף פעולה עם ירדן והרשות הפלסטינית. כולנו נצא נפסדים אם לא תגובש תכנית לשיקום הנהר".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
דו"ח: הירדן הדרומי הופך לתעלה מלוחה ומיובשת
ישראל וירדן ישקמו יחד את הירדן הדרומי שזוהם
גסיסת הנהר: מחקר ראשון בחלק הדרומי של הירדן

מחקר: הירדן הדרומי בסכנת התייבשות
הקפיצה הגדולה לנהר: בני נוער למען הירדן
הפרלמנט האירופי תומך בשיקום הירדן הדרומי
גסיסת הנהר: מחקר ראשון בחלק הדרומי של הירדן
Comments