והדגים שותקים: משבר הדיג בכנרת ללא מוצא

נשלח 29 במאי 2011, 13:06 על ידי Sustainability Org

התנגדות רחבה דחתה את ההמלצה על השבתת הדיג בכנרת. אכיפה לקויה מונעת הצלת האגם. הכרזה על שמורת טבע ימית תעזור?

תמר זהרי | 29/5/2011 12:31
תגיות: כנרת (סביבה), דיג

מאז שהתקבלה באפריל 2010 החלטת ממשלה על הפסקת הדיג בכנרת לשנתיים, נדון העניין רבות בתקשורת: לא רק בישראל אלא אף בעולם כולו. ההחלטה על השבתת הדיג מקורה בצורך להגן על הכנרת כמערכת אקולוגית ולאפשר התאוששות של הדגה שבה. להלן, השתלשלות הדברים שהביאה לאי קיומה.

ירידה תלולה בשלל הדיג
ירידה תלולה בשלל הדיג צילום: פלאש 90

בשנים האחרונות חלה ירידה תלולה בשלל הדיג בכנרת, והוא הגיע למינימום של כל הזמנים בשנת 2008. בשנה זו היה שלל הדיג רק כ–10% מהשלל הרב–שנתי הממוצע. בלט במיוחד השלל הנמוך של אמנון הגליל: 8 טון בלבד לעומת ממוצע רב–שנתי של כ–300 טון (נתוני אגף הדיג). בשנים 2009 ו–2010 חלה התאוששות מסוימת, אך גם ב–2010 שלל הדיג של אמנון הגליל היה רק כחמישית מהשלל הרב–שנתי הממוצע. אמנון הגליל המוכר גם בכינוי "מושט", הוא מין טבעי לאגם, בעל תפקיד מרכזי במארג המזון וערך מסחרי גבוה.

בדיון מקצועי של כ–30 מומחים מכל הארץ שהתקיים במרץ 2008 הייתה תמימות דעים שהסיבה העיקרית לקריסת דיג אמנון הגליל היא דיג יתר. דיג יתר פירושו סילוק דגים מהאגם בקצב גבוה מהקצב שמאפשר גידול מחדש שלהם, והוא תוצאה של השתכללות שיטות הדיג ושל הגברת מאמץ הדיג. הבעיה מחמירה מאחר שהדייגים משתמשים ברשתות שגודל העין בהן קטן מהמותר על פי חוק.

גם הפרות אחרות של תקנות הדיג, כמו הרעלות דגים ודיג בבטיחה (בקעת בית צידה), מחריפות את המצב. בדיון הועלו גם נושא אכלוס הכנרת בדגיגי אמנון הגליל (פעולה המתבצעת מדי שנה שמטרתה להגדיל את השלל), וכן השאלה האם קורמורנים (Phalacrocorax) הניזונים מדגים תורמים להפחתת שלל הדיג.

קריסת הדיג

דיג יתר שמוביל לקריסת הדגה הוא תופעה מוכרת בימים ובאגמים בעולם כולו. הפתרון המקובל בעולם הוא של השבתת הדיג לתקופה של מספר שנים. דוגמאות לכך הן השבתות הדיג באגם האדום במינסוטה שבארצות הברית, בנהר האלווה בקולומביה הבריטית שבמערב קנדה, וכן בחופים המזרחיים של קנדה. בכולם קרס הדיג המסחרי, ובכולם השבתה מוחלטת עזרה לשיקומו.

לאור קריסת הדיג בכנרת ועל רקע הניסיון מהעולם הומלץ על השבתה של הדיג לשנתיים, שבמהלכן יקבלו הדייגים פיצוי כספי. במקביל, תוכננה פעילות להרחקת קורמורנים מהכנרת. ההתנגדות להשבתת הדיג התעוררה מצד הדייגים, שחלקם הגדול לא מנהל ספרים ולכן לא יוכל ליהנות מהפיצוי המובטח.

המתנגדים להשבתה באו בטענות על כך שאכלוס דגיגי אמנון הגליל, שעלה והגיע ל–6 מיליון דגיגים לשנה בשנים 2002–1999, הוקטן בשנים שלאחר מכן. יש לציין כי כמות הדגיגים המאוכלסים אכן הוקטנה ל–2.5 מיליון בשנת 2005, וזאת בעקבות נתונים שהראו שהגדלת מספר הדגיגים המאוכלסים ל–6 מיליון לא הביאה לעלייה בשלל הדיג של האמנון. מאחר שהדגיגים לא שרדו בכנרת, לא היה טעם באכלוס כמות כה גדולה שלהם.

אנשי המקצוע הצביעו על גודלם הקטן של הדגיגים המאוכלסים (פחות מ–5 גרם לדגיג) כגורם לשרידותם הנמוכה, והמענה שהציעו היה אכלוס דגיגים גדולים יותר. מכיוון שדגיגים גדולים יותר הם גם יקרים יותר - חלה הקטנה נוספת במספר הדגים המאוכלסים. באכלוס האחרון שהתרחש באוגוסט 2010 היו אמורים לאכלס לראשונה דגיגים גדולים יותר, אך לא ברור אם הדבר אכן נעשה. עדיין מוקדם מכדי לראות תוצאות בשטח.

אכיפה קפדנית
בכל מקרה, לאכלוס הכנרת בדגיגים יש חיסרון משמעותי והוא צמצום המגוון הגנטי (כי למיליוני דגיגים יש מספר מצומצם של הורים, שכולם מלהקת רבייה אחת). צמצום המגוון הגנטי פירושו עמידות נמוכה למחלות וכושר הסתגלות נמוך לשינויים סביבתיים. זוהי סיבה נוספת לצמצם את האכלוס של אמנון הגליל ולעודד גידול של אוכלוסיות טבעיות של מין זה.

רוב אנשי המקצוע סבורים שהשבתת דיג נחוצה ביותר כדי לאושש את הדגה בכנרת, וחשובה כדי לשמור על האיזון האקולוגי בה. לאחרונה חברו לדייגים מספר אנשי מקצוע בעלי דעות מנוגדות, וגייסו למען מטרתם לוביסטים וח"כים. הם הצליחו לגרום לדחיית ההשבתה למועד שלא נקבע, וכעת דורשים מבג"ץ לבטלה כליל. 

מהלך תפעולי חלופי שעומד כיום על הפרק, ושמטרתו להגן על הדגה באגם ולאפשר את התאוששותה, הוא הכרזה על אזור הבטיחה כעל שמורת טבע ימית. בשמורה כזו יחול בכל ימות השנה איסור מוחלט על דיג ועל כניסת כלי שיט ממונעים. ללא קשר להשבתה, הכנרת זקוקה באופן דחוף לאכיפה קפדנית של חוקי הדיג. טענה זו מושמעת כבר שנים רבות, אך עקב מחסור בכוח אדם - האכיפה ממשיכה להיות מוגבלת בהיקפה וביכולת ההרתעה שלה.

הכותבת, תמר זהרי, המעבדה לחקר הכנרת, חקר ימים ואגמים לישראל.
המאמר באדיבות "אקולוגיה וסביבה" - כתב עת למדע ולמדיניות הסביבה.

לכתבה באתר nrg


Comments