הירדן מתייבש, והקייקים מושבתים

נשלח 14 ביוני 2014, 0:54 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 14 ביוני 2014, 0:55 ]

החורף האחרון הביא עמו פחות ממחצית המשקעים לגליל ולגולן, וגרם לאתר השיט בירדן לסגור את שעריו בשל זרימה חלשה בנחל

מאת אלי אשכנזי, 9/6/2014

החורף האחרון הביא עמו פחות ממחצית כמות המשקעים הממוצעת בגליל העליון ובגולן, ובאזור לא זוכרים חורף יבש כל כך. בסוף השבוע הודיעה הנהלת אתר השיט "קיאקי מעיין הגושרים" כי היא נאלצת לסגור את השיט השנה, בשל זרימת מים חלשה בנחלים. 

הנהלת האתר קוראת לציבור הנופשים לשוב ולשוט ב–2015, אולם עד שיבוא החורף הבא, עשרות צעירים שהיו אמורים לעבוד בהשטת קיאקים בנחל שניר (החצבאני) עבור "מעיין הגושרים" יאלצו למצוא מקור הכנסה חדש. "מאז שפתחנו את המקום, לפני 21 שנה, דבר כזה עוד לא קרה לנו", אמרה אריאלה בדר שעובדת במקום. "אין זרימת מים בנחל ואין אפשרות לשוט בו. הסירות ממש נוגעות בקרקעית", הוסיפה. באתר ימשיכו בפעילויות תיירותיות נוספות כמו ירי כדורי צבע ולינת שטח אבל אלו לא יפצו על אובדן ההכנסות מהשיט. 

באתר אחר, "קיאקי דג על הדן", כלל לא פתחו הקיץ את עונת השיט. בתחנות "קיאקי כפר בלום" ו"רפטינג נהר הירדן" שלאורך נהר הירדן ממשיכים לעבוד, אך זרם המים נמוך בהשוואה לשנים קודמות ו"המשך הקיץ הוא חידה", כמו שאומר עפר סיוון, הממונה על פיקוח השיט בנחלים מטעם המועצה האזורית הגליל העליון.

מטיילים בנהר הירדן, בקיץ שעבר
מטיילים בנהר הירדן, בקיץ שעבר. צילום: גיל אליהו גיל אליהו

לדברי שרון ליפשיץ, מנהלת עמותת התיירות ארץ הגליל, "לא רק מפעילי הקיאקים ועובדיהם ייפגעו, יש מעגלים נוספים ובהם צימרים, מסעדות, אטרקציות ונותני שירותים רבים שהכנסתם תיפגע. העובדים יתקשו למצוא עבודה אחרת באזור שגם כך לא משופע במקומות עבודה".

בניגוד לשאר אזורי הארץ, אין בגליל העליון מקורות מים חלופיים. החקלאים בגליל העליון וברמת הגולן מעריכים שנגרם להם נזק של עשרות מליוני שקלים בשל החורף היבש והם מבקשים מהממשלה שתכיר בשנה זו כשנת בצורת כדי שיפוצו על הנזקים. בעוד שבשנים ברוכות משקעים נהנים כולם משפע המים, הרי שהקיץ הזה ענף החקלאות לא יכול להותיר די מים בנחלים שיזרמו בקצב שישביע את רצון עובדי ענף התיירות. משה שליט, מנהל היחידה לאיכות הסביבה במועצה האזורית הגליל העליון, אומר ש"מדובר בקונפליקט עמוק, צפויה הקיץ בעיה קשה". סיוון אומר כי "בסוף הקיץ, כשתרד כמות ההשקיה בשדות, יופנו יותר מים לנחלים".

שיט הקיאקים בנחלי הגליל העליון הפך במשך השנים לעוגן תיירותי מרכזי באזור, שמושך 700 עד 800 אלף מבקרים ומגלגל כ–50 מיליון שקלים בשנה. ראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, אמר כי אנשיו שוקלים לבקש מהממשלה להכריז על 'אסון טבע', לאור ההשלכות הכבדות על כלכלת האזור.

ליפשיץ, לעומתו, הביעה אופטימיות והזכירה שהתיירנים בגליל העליון כבר עברו בהצלחה משברים קשים לא פחות; "ספגנו מכות והתאוששנו. ידענו כאן שנים לא פשוטות מבחינה ביטחונית; מלחמת לבנון השניה פרצה בשיאה של עונת התיירות. ידענו תמיד לצאת ממשברים". ליפשיץ אמרה עוד כי "גם אם כמות המים נמוכה, יש זרם בנחלים ואפשר לנפוש על גדותיהם או לערוך טיולים רגליים במים".

Comments