משחיתים ושורפים את בריכות הנופרים

פורסם: 23 באוק׳ 2009, 6:03 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 באפר׳ 2013, 13:41 ]
מועד פרסום: 23/10/2009
 
אנשי רשות הטבע והגנים ניסו למנוע גישת כלי רכב פרטיים לשמורת פרחי המים במקורות הירקון, ונדהמו מתגובתו של הישראלי המכוער. שערי הברזל נעקרו והשלטים הושחתו פעם אחר פעם. השיא היה השבוע: אלמונים הציתו את השמורה וגרמו למותם של מאות בעלי חיים מוגנים.
 
הישראלי המכוער עולה מדרגה, ועובר לאלימות. את האלימות הזו חשו בימים האחרונים אנשי רשות הטבע והגנים שביקשו למנוע גישת כלי רכב לבריכות הנופרים שבגן הלאומי מקורות הירקון. ניסיונות הסגירה גררו שורה של מעשי ונדליזם שהגיעו לשיאם, על פי החשד, בהצתת נקמה של שטח גדול על גדת הנחל.
 
אחרי הזנחה ממושכת אזור מקורות הירקון שבין פתח תקווה לראש העין עובר בשנים האחרונות שיקום מסיבי. הירקון מתחיל למעשה בנקודת שאיבה שבה חברת "מקורות" שואבת מים מבטן האדמה ומזרימה אותם לאפיק הנחל. מדובר במים צלולים ואיכותיים במיוחד, שאחרי כמה עשרות מטרים נשפכים לשתי בריכות קסומות, שבשנים האחרונות הפכו גן עדן לבעלי החיים והצמחים שחיו כאן פעם: דגי לבנון הירקון, אמנונים, נוטריות וכמובן הנופרים-פרחי המים הגדולים שהעניקו לבריכות את שמן.
 
לפני ארבע שנים, עם התקדמות השיקום, פתחה רשות הטבע והגנים את הבריכות לקהל הרחב. במקום הוצבו שלטים האוסרים במפורש על רחצה או דיג במקום, בשל החשש שכל פעילות כזו תפגע במערכת האקולוגית הנדירה והעדינה שחזרה להתקיים בבריכות. אלא שבהדרגה החלו להגיע למקום יותר ויותר מבקרים שצפצפו על ההנחיות והסבו נזקים גדולים למאמצי השיקום.
 
שוטפים כלים במים
"אם האנשים היו רק מתרחצים", אומר עמי לזר, מנהל מרחב השרון ברשות הטבע והגנים, "זה לא היה כל כך נורא, אבל התחילו לקיים פה מסיבות בלילות, לעשות מנגלים ולכבות את הפחמים בתוך המים. אנשים מתרחצים במים עם סבון או שוטפים בהם כלים מלוכלכים, ולא מבינים שחומרי הניקוי הורגים את הדגים והצמחים. אנשים משאירים אחריהם כמויות טינופת אדירות. השיא היה כשמישהו שטף מיכל של גנרטור לתוך המים".
 
במשך תקופה ארוכה ניסו אנשי הרשות לחנך את הציבור לשמור על האתר הייחודי, אבל שלטי ההסברה שהציבו נעקרו שוב ושוב, והסכנה לבריכות הפכה מוחשית. כדי לנסות להציל את הבריכות ובכל זאת לאפשר לציבור ליהנות מהן, הם החליטו להסתפק במניעת גישה לכלי רכב עד שפת המים. "הערכנו שאנשים לא יסחבו איתם רמקולים ומנגלים למרחק גדול, וזה יפתור חלק מהבעיה. מי שמגיע ברגל זו בדרך כלל אוכלוסייה שגורמת פחות נזקים", הסביר לזר.
 
מנעולים שבורים
ואכן, בשיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים ורשות נחל הירקון, נסגרו באמצעות שערי ברזל כל דרכי העפר המובילות אל אזור הבריכות. אלא שעוצמת התגובה של הבליינים, שהחגיגה שלהם הופרעה, לא נלקחה בחשבון. באחד הלילות נקשר אחד משערי הברזל לטנדר שניסה לעקור אותו תוך כדי נסיעה. רוב המנעולים טופלו בכוח ונותרו מעוקמים או שבורים, וכמעט בכל יום נעקרים השלטים ממקומם. לזר: "יש לנו חשבון פתוח בחנויות מנעולים. כל שלט כזה עולה 600 שקלים. הוונדליזם הזה גרם לנו להקצות תקציב ייעודי כדי שנוכל לחדש את הציוד שמשחיתים פה".
 
אבל השיא הגיע השבוע, כשמישהו הצית-על פי ההערכות, בכוונה-שטח נרחב בגדה הסמוכה לבריכות הנופרים. מדובר במאות מטרים רבועים שנותרו מפוחמים. בלב השטח נלכדו מאות בעלי חיים, בראשם דורבנים שנלכדו במאורותיהם ונשרפו למוות. במלחמה האלימה שמתרחשת על גדות הירקון, הם שילמו את המחיר הגבוה ביותר. 
 
 
 
Comments