סכר חדש בירקון: קצב המים יגדל, בע"ח ישובו

פורסם: 9 בפבר׳ 2012, 6:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 בפבר׳ 2012, 6:44 ]

תוך כמה חודשים קצב הזרימה יעלה, מ-600 מ"ק לשעה כיום, ל-2,500 מ"ק לשעה. הגברת המהירות תאפשר התפתחות מגוון בע"ח

nrg מעריב, 9/2/2012
 
נמשכות העבודות לשיקום וניקוי נחל הירקון: השבוע הושלמה בניית הסכר במפגש של הירקון עם נחל קנה. מטרת הסכר: להגדיל את סחרור המים, להגברת מהירות הזרימה ושיפור תנאי בית הגידול בנחל.

בהמשך להקמת הסכר, בעוד כמספר חודשים יופעלו משאבות הסחרור, שיגבירו את הקצב וגם יעבירו חלק מהמים לטובת השקיית גידולים חקלאיים. בניית הסכר היא חלק משורת הפעולות לסחרור המים במסגרת פרויקט "גאולת הירקון". תחנת השאיבה של הסחרור עדיין נמצאת בשלבי בנייה, העבודות צפויות להסתיים בחודשים הקרובים. עלות הפרויקט: שמונה מיליון שקל.
צילום באדיבו רשות נחל הירקון
הסכר במפגש הירקון עם נחל קנה צילום באדיבו רשות נחל הירקון

לדברי רשות נחל הירקון, הרעיון לסחרר מים בקטע העליון נובע מכך שספיקת המים שמוזרמים לקטע העליון היא כ-600 מ"ק לשעה, בעוד שהספיקה שנקבעה לצורך שיקום הירקון היא 2,500 מ"ק לשעה. "הסחרור, בספיקה של 1,200 מ"ק לשעה, צפויה לשפר את התנאים בגוף המים ולאפשר התפתחות של מגוון בעלי חיים גדול יותר בהשוואה למצב הנוכחי", ציינו.

פרויקט סחרור המים אחד מהפעולות לשיקום הנחל, המבוצעות מתוקף החלטת הממשלה לשיקום הירקון. החלטה זו קובעת שלקטע הנקי תוקצה כמות נוספת של מים שפירים לצורך שיקומו, ושאר קטעי הנחל ישוקמו בעיקר באמצעות שיפור איכות הקולחים המוזרמים אליהם. במי הנחל ייעשה שימוש חוזר - הם יישאבו בסמוך לאתר שבע טחנות, יעברו טיפול משלים ויועברו להשקיית פארק גני יהושע וגידולים חקלאיים.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
 
Comments