הברווזים מרוצים: זרימה חדשה של מים לירקון

פורסם: 19 באוק׳ 2012, 14:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 באוק׳ 2012, 14:41 ]

במטרה לשפר את איכות המים, רשות הטבע והגנים מזרימה מים לנחל ממקור נוסף. התוצאה מים צלולים ובעלי חיים חדשים בשטח

nrg מעריב | 18/10/2012 15:53 
תגיות: נחל הירקון
הדגים והציפורים כבר נהנים: החלה הזרמת מים מהאגם באפק לנחל הירקון.

רשות הטבע והגנים החלה לאחרונה להזרים מים מהאגם באפק דרך תעלת עינת אל הירקון, מה שהביא לשיפור משמעותי באיכות המים. עד כה נהנה הנחל מהזרמת מים אך ורק רק מבריכת הנופרים. בשל סיבות אקולוגיות, במטרה לשמור על איכות המים, הוחלט להוסיף נקודת זרימה נוספת תוך שימוש באותו נפח מים.
צילום: תום עמית
האגם בגן הלאומי ירקון. זרימה חדשה צילום: תום עמית
 
ברשות הטבע והגנים מסבירים כי נקודה זו ממוקמת בגן לאומי ירקון – מתחם תל אפק, והיא שמורה ומגודרת ולכן קל יותר לשמור עליה ולפקח על איכות המים. מהלך זה מאפשר לבעלי החיים באגם לחיות בצורה טובה יותר ובריאה יותר בשל איכות מים גבוהה, תחלופה קבועה וצלילות.

ברשות אומרים כי ההזרמה הביאה לשינוי מיידי: כבר לאחר יומיים ניתן היה לראות כי המים נהיים צלולים ולהקות של אלפי דגים ביניהם לבנון הירקון (דג אנדמי לירקון) שכמעט נכחד והושב. לאחר כמה ימים נצפו גם מיני ברווזים רבים. צלילות המים גם אפשרה לציפורי מים כמו השלדג הגמדי, לבן חזה ופרפור עקוד לדוג בקלות.

"מדובר באחד מהמהלכים החשובים ביותר מבחינה אקולוגית וסביבתית – אסטטית", אומר תום עמית, מנהל גן לאומי ירקון. "אם עד היום, כשדיברנו על מקורות הירקון, דיברנו על צינור אחד שמזין את הנחל, היום כבר יש שתי נקודות והחשש לזיהום המים יורד משמעותית".

עמית מסביר כי בשלב הבא צפויה השקעה בפיתוח נופי של תעלת עינת הנמצאת בתחילת הנחל - מה שיאפשר מסלול והליכה לאורך המים. לדבריו, המסלול מגן לאומי אפק לגן לאומי מקורות הירקון יהיה כולו בהליכה לאורך המים. במקום מתכננים גם לשתול צמחייה מקומית, כמו צפצפות, דולבים ועוד מינים מקומיים וכמעט ונכחדו כגון נופר צהוב, נימפאה כחולה ועוד.

כתבות קשורות:
Comments