נלחמים במנגליסטים: המבצע להצלת בריכת הנופרים

פורסם: 15 באפר׳ 2012, 7:37 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 באפר׳ 2013, 13:42 ]

כמו בכל חג שטוף שמש, גם בפסח העמסנו מנגלים ויצאנו לטבע, חלקנו אפילו פנטזו על טבילה בבריכה. במקומות מסוימים, כמו שמורת תל אפק, טבילה תמימה כזו עלולה לסכן דגים וצמחים בהכחדה

מאת אביעד פוהורילס, 13/4/2012
 
תגיות: בריכת הנופרים, נחל הירקון
בחופשת הפסח התמלאו כלי התקשורת בדיווחים על עומסים קשים בצירי הצנועה ועל פקקי אימים בכל אתרי הטבע המתוירים, שלא הצליחו להכיל את ההמון, גרמו לעוגמת נפש ולבזבוז זמן והביאו רבים להתחרט על שטרחו לצאת מהבית.

מלבד תכנון מוקדם ויעיל, כמו הוספת קרונות בצירים הפופולריים אשר היתה מונעת את לחצי הענק שנוצרו ברכבת, חשוב להתמקד בשאלה מה עושה מטייל שמגיע לשמורה, לחורשה או ליער. ישנם מקומות בטבע שחייב להדיר מהם כלי רכב ותיירות מנגל, אחרת הם יהיו נתונים בסכנת הכחדה.

השבוע ביקרנו במקורות הירקון ובשמורת תל אפק כדי לעקוב אחר המאמצים של רשות הטבע והגנים להציל בריכות חפורות. בבריכות אלה מתפתחת צמחיית מים מרהיבה ‏(נופר צהוב, נהרונית צפה וקרנן טבוע‏), אשר חוותה בעשור האחרון ונדליזם והתעללות קשה מצד המטיילים במקום.
צילום: אורי סולימני, רשות הטבע והגנים
בריכת הנופרים. כבר אין כניסה לכלי רכב צילום: אורי סולימני, רשות הטבע והגנים

הנופר הצהוב הוא צמח מים בעל קנה שורש מעובה הנאחז בקרקע, שהעלים והפרחים שלו צצים מעל פני המים בחודשים מרס-יולי. פרח זה כמעט נכחד מנחלי הארץ בשל זיהום, ופעולות שיקום נחל הירקון נועדו להגן עליו.

השיקום סייע גם להשבת לבנון הירקון למימי הבריכות, דג שנכחד כאן בגלל זיהום והתייבשות הערוצים. תפקיד הבריכה הוא לאפשר ללבנון להתרבות בתנאים טבעיים, והמטרה היא להשיבו למי הנחל.

אורכו של הירקון ממקום נביעתו במעיינות ראש העין ועד הים הוא כ-28 ק"מ. במשך שנים זוהם הירקון בפסולת, והיום יש בו אזור נקי בן כ-7 ק"מ, 17 ק"מ ממנו עוברים טיהור ראשוני במכון שפכים, וחלקו האחרון מלוח בגלל הקרבה לים.

בימיו הטובים היה קצב ספיקתו כ-25 אלף קוב מים בשעה. בעקבות שאיבות המים של מקורות מהאקוויפר ירדה ספיקת המים ל-600 קוב בשעה והיתה בו זרימה מלאכותית קבועה כדי שהחי והצומח יישמרו. לפני כ-8 שנים הוחלט להפוך את בריכת הנופרים, עד אז זרזיף לא מוכר לציבור, למקום נגיש ופתוח לקהל, צעד שהתברר כמהלך מוטעה.

הציבור הגיע בכלי רכב כמעט עד שפות הבריכות, יצר כמות אשפה מבהילה, הבעיר מדורות ומנגלים ושטף את כלי האוכל במי הבריכה. כמה אנשים אפילו הגדילו לעשות וזרקו חכה למים בתקווה לתפוס את הלבנונים הנדירים. גם הטבילה של בני האדם בבריכות והדריכה בהן גרמה לרחף קרקע שהמית את הנופרים. כמו כן, האזור הפך אתר למסיבות סמים ויצר מפגע סביבתי בולט.

צילום: אורי סולימני, רשות הטבע והגנים
פתיחת האתר לציבור, התגלתה כטעות צילום: אורי סולימני, רשות הטבע והגנים
 
לפני כשנה, ביוזמת מנהל הגן הלאומי ירקון תום עמית ובשיתוף פעולה עם הקיבוץ השכן גבעת השלושה, הוחלט לסגור לתנועת כלי רכב את האזור, הממוקם כ-400 מטר מהכביש - והנזקים הצטמצמו בדרמטיות. באופן טבעי חיפשו המנגליסטים מקומות נגישים וקרובים יותר לשאת אליהם את מתקני הגריל, והאזור הפך מ"סחנה סואן" לפנינת טבע עבור הולכי רגל, רוכבי אופניים ומחפשי שלווה, ואלה מברכים על השינוי.

במקום נוספו שלטי הסברה, ופקחים עוברים בין המטיילים בו, מסבירים להם על המהפך התודעתי, ואם צריך גם מזהירים את מי שלא הפנימו את השינוי וממשיכים להיכנס לבריכות. הערת האזהרה ופרטי הוונדליסט נרשמים, ואם יימצא שוב מתעלם מההוראות יוטל עליו קנס כפול - 1,460 שקל.

מניעת הגישה המוטורית עשתה את רוב העבודה. כמויות האשפה פחתו בקיצוניות מ-30 שקיות לאחת-שתיים ביום, אבל עדיין נותרו מבקרים מזיקים.
צילום: אורי סולימני, רשות הטבע והגנים
הפקחים מזהירים את מי שלא הפנימו את השינוי וממשיכים להיכנס לבריכות צילום: אורי סולימני, רשות הטבע והגנים

הגענו לבריכות לאחר שהסתלקו מהן דקות קודם לכן מתרחצים, שהותירו אחריהם רחף אדמה משמעותי וקטלני לדגי הלבנון ושתילי נופר עקורים.

ראינו כמה אנשים משתכשכים במים כשהם מתעלמים מהשלטים שלידם. היה שם גם תושב ראש העין הסמוכה, שומר מצוות ועטור זקן, שנכנס למים עם כלי מטבח וערך מצוות ביעור חמץ, שאינה מקובלת פה גם על-פי ההלכה, כי המעיינות כאן לא טבעיים, אלא נובעים מברז שמווסת אותם במלאכותיות, וגם את ההסבר הזה הפקחים מספקים.

ברשות מבינים שמקווי מים יפים כל כך ביום שמש הם פיתוי גדול שקשה לעמוד בו, והם ינסו למצוא פתרון, אולי בדמות בריכת שכשוך שתקטין את יצר הטבילה המשותפת עם פרחי הנופר.

לכתבה באתר nrg

Comments