ירידה בכמות החומרים המזהמים הזורמים לים

פורסם: 3 בינו׳ 2010, 7:20 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 30/12/2009
 
ירידה בכמות המתכות הכבדות, המזהמים האורגניים ובכמויות האמוניה שהוזרמו בשנת 2009 לים. כך עולה ממפת מוקדי הזיהום 2009 שפרסמה היום (ד') עמותת צלול.  מהממצאים עולה כי חמשת מוקדי הזיהום העיקריים לאורך חופי הים התיכון בארץ הם: מפרץ עכו, מפרץ חיפה, תל אביב- גוש דן, פלמחים ואשדוד. כמו כן, מצביעים נתוני המפה על איום נוסף לחופי גוש דן - כמות שפכים אדירה של כ-350,000 מ"ק העוברת בחופי גוש דן מידי יום, ואשר במקרה של תקלה במערכת הביוב עלולה לגרום לזיהום ים קשה.
 
מפת המזהמים, המתפרסמת זו השנה השלישית ברציפות, מציגה את כמות החומרים, כפי שאושרו להזרמה לים על ידי הוועדה הבין משרדית למתן היתרים, הנמצאת תחת חסותו של המשרד להגנת הסביבה.

בסך הכל ניתנו בשנת 2009 כ- 110 היתרי הזרמה לים לעומת 112 אשתקד. הנתונים חושפים ירידה בחומרים המזהים שקיבלו היתר הזרמה לים: כמות המתכות הכבדות ירד מ- 114 ל-101 טון, כמות המזהמים האורגנים קטנה מ- 93,000 ל-81,558
טון, וכמות האמוניה ירדה מ-224 ל-155.46 טון. לא חל שינוי בכמות חומרי הדברה (הרבצידים), הנוטריאנטים (זרחן, חנקן- על כל סוגיו, ניטראט וניטריט)
והשמנים ושומנים שקיבלו היתר.

בצלול מדגישים כי הנתונים מציגים רק את נתוני ההיתרים, שהיו בתוקף במהלך שנת 2009 או בחלקה, לחופי הים התיכון בלבד. לדבריהם, לא מדובר בכמויות אשר הוזרמו בפועל לים. זאת משום שנתונים אודות ההזרמה בפועל חסויים. בעקבות נוהל "המזהם מפרסם" בשנה הבאה הנתונים אמורים להיות חשופים לציבור.

"המידע המוצג במפת המזהמים נועד לסייע למקבלי ההחלטות למקד מאמצים בהפחתת הזיהום ובהגנה על בריאות הציבור וכן על מנת לחשוף את המידע החשוב בדבר עומסי החומרים המזהמים שאושרו להזרמה לים", אמר עזר פישלר, סמנכ"ל עמותת צלול. לדבריו, הירידה בהיקף המתכות הכבדות והעומס האורגני, שאושרו להזרמה על ידי הועדה, התבצעה הודות להחמרת תנאי ההיתרים על ידי הוועדה.
 
 
לרשימת חומרים מסוכנים (באתר עמותת "צלול")
Comments