צינור השאיבה הוצא מעין דוד

פורסם: 24 בנוב׳ 2009, 13:23 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 15/11/2009
 
לאחר שנחל עין גדי שב לזרום, החלו עבודות השיקום גם של נחל דוד. השאיבה ממנו הופסקה ועם מספיק גשמים הוא ישגשג כבר בחורף הזה.
 
ברשות הטבע והגנים מסבירים שבכך שבה השפיעה הטבעית בנחל במלואה. זאת לאחר יותר מ-50 שנה בהם נשאבו חלק ממימי הנחל לשימוש קיבוץ עין גדי. בהסכם המים שהושג עם הקיבוץ לפנע כשנתיים סוכם על השבת 100% מהזרימה הטבעית במי הנחלים ערוגות ודוד. לטבע, והשבה של 100% מהשפיעה הטבעית במעיין עין גדי.
 
פירוק צינור השאיבה בנחל דוד צילום: יעקב קזס, רשות הטבע והגנים
במסגרת ההסכם בחודשים האחרונים החל מבצע לשיקום בית הגידול הנדיר במדרון עין גדי, במסגרתו נשתלו כבר כ-500 עצים ושיחים נדירים שאכלסו בעבר את השמורה. "העבודות לפירוק צינור השאיבה נמשכו כשבוע וברגע שפורק החלק האחרון אפשר היה לראות את השמחה הגדולה על פני הפקחים וכל מי ששמורת הטבע יקרה לו", אמר דודי גרינבאום, מנהל שמורת טבע עין גדי. "לאחר 1,200 שנים של התיישבות במקום,
תוך שימוש במי המעיינות, ויותר מחמישים שנה של שאיבה - המים שבים לנחל", הוסיף. לדבריו, ההסכם בעין גדי הוא הוכחה שניתן להגיע למצב שבו גם הטבע וגם בני האדם מרוויחים ומתקיימים זה לצד זה.
"הסכם המים בעין- גדי מהווה ציון דרך מרכזי בתולדות שמירת הטבע בארץ ומהווה חלק ממאבקה של רשות הטבע והגנים על 'זכותו של הטבע למים", ציין גם אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים.
 
Comments