מחקר: מגורים ליד כביש מהיר מזיקים כמו עישון פסיבי

פורסם: 27 במרץ 2013, 12:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 במרץ 2013, 12:24 ]

לטענת החוקרים, זיהום האוויר מתחבורה הוא גורם משמעותי בהתפתחות אסתמה בקרב ילדים. עוד נמצא קשר בין זיהום האוויר להופעתן של מחלות לב

מאת צפריר רינת, 25/3/2013

זיהום אוויר מתחבורה הוא גורם משמעותי בהתפתחות אסתמה בקרב ילדים והשפעתו דומה לזו של עישון פסיבי - כך קובע מחקר מקיף שנערך באירופה ובו נבחנה ההשפעה של זיהום אוויר בעשר ערים גדולות ביבשת ובהן רומא, ברצלונה, בריסל, וינה ושטוקהולם. ממצאי המחקר התפרסמו לפני כמה ימים בכתב העת EUROPEAN RESPIRATORY JOURNAL.

על פי ממצאי המחקר ניתן היה למנוע 14% ממקרי האסתמה בקרב ילדים עד גיל 17 אם זיהום האוויר היה פוחת משמעותית או אם ילדים אלו היו מתגוררים באזורים מרוחקים יותר מצירי תנועה מרכזיים. החוקרים מצאו גם שיעור גבוה במיוחד של מקרי מחלות לב בקרב מבוגרים הקשורים בחשיפה לזיהום אוויר.

ההערכה היא שקרוב לרבע מהמקרים של התקפי לב שיוחסו בעבר לגורמים אחרים קשורים ככל הנראה למגורים בקרבה לכבישים עמוסים שבהם נפלט זיהום רב.

נתיבי אילון על רקע בניינים סמוכים בחולון. צילום: דן קינן

על פי הניתוח שנערך במחקר, 31% מהאוכלוסייה בערים שנבדקו מתגוררת במרחק של 75 מטרים מצירי תחבורה ראשיים ויותר ממחצית האוכלוסייה מתגוררת במרחק של 150 מטרים מצירים אלו. משמעות נתון זה היא שגם בערים שבהן היתה התקדמות רבה במניעת זיהום האוויר, ובראשן שטוקהולם, הקרבה לצירי תחבורה ראשיים עדיין יוצרת סיכון בריאותי.

הקשר בין אסתמה לזיהום אוויר נבדק בכמה מחקרים בשנים האחרונות. בתחילה התפרסמו מחקרים שהצביעו רק על קשר בין החרפה בסימפטומים של המחלה לבין זיהום אוויר. לאחרונה נערכו כמה מחקרים שמסקנתם היתה שזיהום אוויר עשוי להיות גורם המחולל את התפתחות המחלה. עם זאת עדיין לא ברור הקשר בין זיהום סביבתי וגורמים גנטיים, שגם הם יכולים להביא להתפתחות אסתמה.

יש לציין שהחוקרים מכירים בכך שהקשר הסבוך בין גורמים שונים למחלות כרוניות גורם לאי ודאות מסוימת לגבי דיוק ממצאי של המחקר שלהם, אך עם זאת הם משוכנעים שהערכתם דווקא שמרנית יחסית וייתכן שיתברר במחקרים נוספים שזיהום אוויר גורם להשלכות בריאותיות חמורות אף יותר. “התעלמנו מחשיפה לזיהום אוויר בחלק מהרחובות הקטנים ובעלי מבנה קניוני כמו למשל בברצלונה. ברחובות אלה עשוי להיות זיהום אוויר גבוה, בעיקר כתוצאה מפליטה ממנועי דיזל”, נכתב במחקר. “לפיכך, אנו סבורים שהממצאים שלנו חסרים את ההערכה של ההשלכות הבריאותיות שיש לחשיפה לזיהום אוויר”.

החוקרים גם נזהרים בהערכתם לגבי ההשפעה של יישום אמצעים להפחתת זיהום אוויר. “בתרחיש של העולם האמיתי, השלכות של גורם כמו משקל יתר יכולות לגבור על התועלת של הפחתת החשיפה לזיהום”, הם מסבירים.

“אם גורם סיכון זה לא יטופל, ייתכן ששיעור המחלות הכרוניות יגבר גם אם איכות האוויר תשתפר”.

המסקנה הסופית של המחקר היא שיש למקד יותר מחקרים בקשר שבין תחלואה כרונית לזיהום אוויר בנוסף לקשר שבין תמותה לחשיפה לזיהום, שבו התמקדו רוב המחקרים עד כה.

לכתבה בהארץ

Comments