"וול סטריט ג'ורנל": חברות הליסינג בישראל פוחדות להמר על בטר פלייס

פורסם: 16 בנוב׳ 2011, 1:09 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 16 בנוב׳ 2011, 1:13 ]

במסגרת כתבת פרופיל על החברה חושף העיתון ביקורת בקרב גורמים שונים בענף הרכב המקומי; מנכ"ל באדג'ט ישראל: "לא הייתי לוקח היום סיכון ברכישת רכב חשמלי"

15/11/2011, מאת סוכנויות הידיעות

"וול סטריט ג'ורנל" מקדיש היום כתבת פרופיל נרחבת על בטר פלייס באתר האינטרנט שלו, ובה מותחים גורמים בענף הרכב ביקורת על מיזם הרכב החשמלי של שי אגסי.

 

שי אגסי, צילום: אי–פי

מוני בר, יו"ר איגוד חברות השכרת המכוניות והליסינג בלשכת המסחר ומנכ"ל באדג'ט ישראל, נוקט בראיון לעיתון בלשון פסימית ביחס לסיכוייה של בטר פלייס לחדור בהצלחה לשוק הליסינג המקומי. "בטר פלייס היא יוזמה יפה, ושי אגסי הוא יזם יוצא מן הכלל, אבל אם אני הייתי צריך לקנות היום רכב, לא הייתי נוטל את הסיכון הזה", אומר בר.

העיתון מפרסם כי חברות הליסינג והשכרת הרכב מסתייגות מרכישת כלי רכב חשמליים של בטר פלייס בגלל חוסר הוודאות לגבי ירידת הערך שלהן. בר אמר ל"ג'ורנל" כי הוא חושש מירידת ערך של 70% במחיר של רכב חשמלי מליסינג, לעומת ירידה של 40% ברכבים רגילים. "מדובר בנישה נחמדה, גימיק ולא יותר, לאנשים בעלי מודעות סביבתית ולחברות שרוצות להראות שהן שומרות על הסביבה", אמר בר והוסיף, "אבל אני לא רואה חיסכון בהוצאות".

לפני כחודש וחצי פתחה בטר פלייס אולם תצוגה רשמי בפי גלילות, בסמוך למרכז המבקרים של החברה, שבו ניתן להזמין מכוניות. עם זאת, האספקה ללקוחות תחל רק בחודש אפריל.

מחיר רנו פלואנס ZE נקבע על 123 אלף שקל וחבילות האנרגיה, הכוללות טעינה והחלפת מצברים, עולות בין 1,099 ל-1,600 שקל לחודש. "וול סטריט ג'ורנל" טוען כי הן מחיר הרכב והן מחירי החבילות ספגו ביקורת בארץ משום שאינם משקפים הנחה או חיסכון משמעותי בהוצאות לעומת רכבים רגילים.  

 
 
רנו פלואנס החשמלית
 
"החיסכון הזה אינו מספיק על מנת לפתות את הצרכן הישראלי לרכוש רכב חשמלי", אומר ניצן אביבי, עורך המגזין אוטו. "בשלב הראשון, הלקוחות שירכשו את הפלואנס החשמלית יעשו זאת מטעמים סביבתיים, או על מנת להיות הראשונים בשוק".

ביקורת נוספת שנשמעת כלפי בטר פלייס היא שהחברה צריכה לאפשר ללקוחותיה לטעון את רכבם גם מהבית, ולא רק בתחנות הטעינה שלה. "זה נראה כמו צעד לאחור", אומר אורי כרמון, סמנכ"ל שיווק בחברת טכנולוגיה בישראל, המתכוון לרכוש רכב חשמלי. "זה כמו קוד סגור, ואנשים לא אוהבים קוד סגור".

בסוף השבוע הודיעה בטר פלייס כי סיימה סבב גיוס שלישי בהיקף של 200 מיליון שקל, לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר - כמעט כפול משוויה בגיוס הקודם בראשית 2010, שהיה אז 1.25 מיליארד שקל. מאז הקמתה גייסה החברה 750 מיליון שקל. המשקיעים בגיוס הנוכחי כוללים גופים כמו גנרל אלקטריק ובנק יו.בי.אס השווייצי. גם בעלי המניות הקיימים של בטר פלייס, כמו חברה לישראל HBSC ומורגן סטנלי  הזרימו כסף לחברה.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

לכתבה בוול סטריט ג'ורנל

Comments