מרגיש שהפקקים הורגים אותך? בצדק

נשלח 14 בנוב׳ 2011, 4:24 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 15 בנוב׳ 2011, 4:50 ]

מחקרים חדשים מצביעים על כך שגזי פליטה מכלי רכב מזיקים ליכולת המנטלית וליציבות הרגשית

ערים הסובלות מעומסי תנועה נהפכות לאתרי ניסוי למדענים, החוקרים את ההשפעה של גזים הנפלטים מכלי רכב על המוח. חוקרים חושדים כי האדים הנפלטים ממכוניות ומשאיות בשעות של עומס בכבישים - ובמיוחד חלקיקי פחמן שזוהו כקשורים להתפתחות מחלות לב, סרטן ובעיות בדרכי הנשימה - עלולים לפגוע גם בתאי מוח ובסינפסות, שלהם תפקיד מרכזי בלמידה ובזיכרון.

וול סטריט ג'ורנל מדווח על מחקרים חדשים בתחום בריאות הציבור, המצביעים על כך שאדי גזים רעילים הנפלטים מכלי רכב מזיקים ליכולת המנטלית, לאינטליגנציה וליציבות הרגשית בכל שלבי החיים. "יותר ויותר מדענים מנסים לגלות אם ומדוע חשיפה לאדים הנפלטים מכלי רכב עלולה להזיק למוח האדם", אומר האפידמיולוג ג'יו-צ'יואן צ'ן מאוניברסיטת דרום קליפורניה, המנתח את ההשפעות של זיהום כלי רכב על בריאות המוח של 7,500 נשים ב-22 מדינות. "הנתונים בנוגע לבני אדם חדשים מאוד".

יש לציין כי מכוניות ומשאיות מייצרות כיום רק כעשירית מהזיהום שייצרו כלי רכב בשנות ה-70. ואולם, כיום יותר אנשים נוסעים בכבישים ונתקעים בפקקים לעתים קרובות יותר. לדוגמא, נהגים הנוסעים בכבישים העמוסים ביותר בארה"ב שוהים בפקקים כ-140 שעות בשנה - פרק זמן השווה לזה שהם מבלים בעבודה בחודש.

עומס תנועה כבד בתל אביב. נהגים הנוסעים בכבישים העמוסים ביותר בארה"ב שוהים בפקקים כ-140 שעות בשנה. צילום: דודו בכר

איש אינו יודע עדיין בוודאות מהן ההשלכות של גזי הפליטה לגבי הביולוגיה או ההתנהגות של המוח. עם זאת, "יש סיבה אמיתית לדאגה", אומרת הנוירו-כימאית אנט קירשנר מהמכון הלאומי למדעי הבריאות הסביבתית בצפון קליפורניה.

שאיפת אדי פליטה במשך 30 דקות יכולה להגביר את הפעילות החשמלית באזורים במוח האחראים להתנהגות, לאישיות ולקבלת החלטות, כך גילו באחרונה מדענים בהולנד. שאיפת אוויר של עיר, המכיל רמות גבוהות של גזי פליטה של כלי רכב במשך 90 יום, יכולה לשנות את הדרך שבה גנים נכנסים לפעולה או מפסיקים את פעילותם אצל אנשים מבוגרים, ועלולה להטביע חותם בגנום של תינוק לשארית חייו, דיווחו השנה צוותי חוקרים נפרדים מאוניברסיטאות קולומביה והרווארד.

ממצאים נוספים הראו כי ילדים החיים באזורים בהם ישנן רמות גבוהות של גזי פליטה השיגו בממוצע ציונים נמוכים יותר במבחני אינטליגנציה ונטו לסבול יותר מדיכאון, חרדה ובעיות ריכוז בהשוואה לילדים שגדלו באזורים עם אוויר נקי יותר, כך עולה ממחקרים נפרדים שנערכו בניו יורק, בוסטון, בייג'ין וקרקוב. גזי הפליטה עלולים גם להגדיל את הסיכון ללקות באלצהיימר, והם מאיצים את ההשפעות של מחלת הפרקינסון.

"הולכות ומתרבות הראיות לכך שזיהום אוויר עלול להשפיע על המוח", אומרת האפידמיולוגית התר וולק מאוניברסיטת דרום קליפורניה. "ייתכן שאנחנו מתחילים להבין שההשפעות נרחבות יותר מכפי שחשבנו".

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:

The Hidden Toll of Traffic Jams

Comments