הדיון בתחבורה הציבורית בשבת מגיע לבג"ץ: מרצ עתרה נגד שר התחבורה

פורסם: 4 באפר׳ 2012, 1:48 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 באפר׳ 2012, 1:48 ]

מרצ אומרים כי העובדה של-40% מתושבי תל אביב אין מכונית פרטית, מצריכה תחבורה ציבורית כדי לאפשר חלוקת משאבים צודקת

מאת דניאל שמיל, 4/4/2012
 

בג"ץ יצטרך להכריע בקרוב האם אוטובוסים יפעלו בתל אביב גם בשבת. מפלגת מרצ עתרה הבוקר לבג"ץ בדרישה להורות לשר התחבורה, ישראל כץ, לאפשר הפעלת ציבורית בשבת.

העתירה מוגשת חודשיים אחרי שמועצת העיר תל אביב אישרה החלטה עקרונית לתמיכה בהפעלה של תחבורה ציבורית בשבת, אותה הגישה מרצ. כבר באותו ערב הודיע משרד התחבורה כי לא יאפשר את מימוש ההחלטה כדי שלא להפר את הסטטוס-קוו. במרצ טוענים כי שר התחבורה נמנע מלשקול אל כלל השיקולים, לפני קבלת החלטה כזו, ולכן היא "לוקה בחוסר סבירות קיצוני". בתקנות הרישוי לאוטובוסים, שמובאות בעתירה, מותר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת אם היא משרתת נוסעים לבתי חולים, ליישובי ספר, לישובים לא-יהודיים או מסיבה כללית- קו חיוני, לדעת הרשות, לקיום תחבורה ציבורית.

לטענת מרצ, תל אביב עונה לכמה מהקריטריונים האלה. במרצ אומרים כי העובדה של-40% מתושבי תל אביב אין מכונית פרטית, מצריכה תחבורה ציבורית כדי לאפשר חלוקת משאבים צודקת. עוד נטען בעתירה כי יש לקחת בחשבון מתווים נוספים לתחבורה ציבורית בשבת, כמו אלה שנהוגים בחיפה ובאילת, כמו גם להפעלת מוניות השירות ברחבי הארץ, שנעשה באישור משרד התחבורה.

תמר זנדברג, חברת סיעת מרצ במועצת העיר, שהגישה את הצעת ההחלטה המקורית אמרה: "העתירה מוגשת כיוון שמרצ חושבת שלא סביר ולא עומד באמת מידה משפטית וציבורית ששר התחבורה נמנע מלשקול הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, שהיא בעלת חשיבות גדולה ומרכזית לחיינו, בגלל מחסום סף של סטטוס קוו שאינו בר תוקף ואיבד מזמן מהרלוונטיות שלו".

ממשרד התחבורה טרם נמסרה תגובה.

לכתבה באתר דהמרקר


כתבות קשורות:
Comments