בנק ישראל: כללי המס הירוק הוחמרו כדי להגביר את ההכנסות

פורסם: 14 במרץ 2014, 12:39 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 במרץ 2014, 12:40 ]
מחברי הדו"ח ממליצים: לאור השינוי שגרם המס הירוק יש לבחון הנהגת מיסוי דיפרנציאלי על נסיעות בשעות העומס
תומר הדר 11.03.14, 13:27 

המכוניות המשווקות בישראל הולכות והופכות נקיות יותר, כך עולה מדו"ח בנק ישראל בנושא השפעת המיסוי הירוק על מכוניות, שיתפרסם במלואו בסוף החודש.  

בשלהי 2009 הונהג לראשונה מתווה המס הירוק הקובע שיעור מס קניה של 83% על כל המכוניות החדשות. משיעור מס זה מופחתים סכומים של עד 15 אלף שקל, המחושבים בהתאם לכמות הזיהום שפולט הרכב.

על פי ממצאי הדו"ח, הירידה ברמת הזיהום של המכוניות המשווקות בישראל נובעת בין השאר מירידה בנפחי המנועים היותר נקיים. משנת 2008 ואילך נפחי המכוניות נמצאים במגמת ירידה. בנוסף, מספר משקי הבית שמחזיקים בשתי מכוניות גדל, אבל המכונית השנייה בדרך כלל בעלת מנוע קטן.

ביולי 2013 עודכנה נוסחת החישוב של המיסוי הירוק כך שהקריטריונים לחישוב דרגת הזיהום של הרכב הוחמרו באופן מהותי. בדו"ח בנק ישראל נאמר כי מלבד הצורך בעדכון תקופתי של הנוסחה לאור השכלולים הטכנולוגיים בתחום הרכב, מדובר גם בשינוי שנועד לכסות על אובדן הכנסות ממיסוי.

על פי הדו"ח, לפני עדכון המס הירוק עמדה דרגת הזיהום ברמה שמינית. לאחר הנהגת המס הירוק ירד הממוצע לדרגה רביעית בלבד, מכיוון שצרכנים העדיפו לרכוש רכבים נקיים. אך כעת, עם החמרת הקריטריונים, צפוי הממוצע לעלות לדרגת זיהום שישית.

בסיכום הדו"ח מציינים מחבריו עובדה חשובה: לאור השינוי שגרם המס הירוק יש לבחון הנהגה של כלים דומים להקטנת הצפיפות בכבישים, כלומר הנהגת מיסוי דיפרנציאלי על נסיעות בשעות העומס.


אילוסטרציה
אילוסטרציה

לכתבה בכלכליסט

Comments