שקטה, חזקה - ויקרה

נשלח 16 במאי 2011, 10:45 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 14 ביוני 2011, 7:01 ]

האם המכונית החשמלית יכולה לשמש תחליף למשפחתית?

16/5/2011, דניאל שמיל

אני נוסע ברחובות תל אביב במכונית חשמלית גדולה, עטויה סטיקרים של בטר פלייס. אחרי ארבע שנים של הצהרות ומצגות, "החשמלית של אגסי" נוסעת, ואפילו יש לה מחיר - אבל לא נמוך.

אנחנו עוברים ליד מסגד ביום הנכבה, אבל האווירה שקטה למדי. דבר לא מפריע לנסיעה החרישית של המכונית החשמלית. רנו פלואנס המוכרת עברה הסבה לחשמל, ומצוידת במנוע המספק 95 כ"ס. הוא צריך להניע משקל של יותר מטונה וחצי, אבל התאוצה מהירה וחלקה, והרכב מגיע אל סף המהירות המותרת בקלות מפתיעה. הסיבה לכך היא המומנט הנאה של 23 קג"מ, שמורגש מיד עם הלחיצה על דוושת התאוצה - לשעבר "דוושת הגז".

גם תחושת הבלימה מוזרה. הבלמים אינם נשכניים, אך העובדה שהמנוע מפסיק לעבוד מיד עם עזיבת דוושת התאוצה יוצר תאוטה יעילה למדי. בנסיעה הקצרה ברחובות תל אביב התברר שוב כי מכונית לא זקוקה למנוע בנזין או דיזל כדי לנסוע במהירות, והנסיעה נוחה ונעימה.

אפשר לומר שהדייט הראשון עם המכונית החשמלית היה מוצלח, אבל כדי לדעת אם באמת אפשר לחיות איתה, אנחנו צריכים להכיר טוב יותר. עלי לבדוק אם היא בנויה למערכות יחסים לטווח ארוך, כלומר מספקת טווח נסיעה סביר שלא יצריך ביקורים תכופים בתחנות החלפת סוללה (בטר פלייס טוענת ל-185 ק"מ בין הטעינות) והאם היא מתמודדת היטב גם עם כבישים מפותלים או עליות תלולות. חוץ מזה, לפי התנאים של בטר פלייס עלי לפנות לה חניה פרטית.

על פניו, נראה כי המכונית החשמלית יכולה לשמש תחליף הולם למשפחתית המקובלת. אבל עלינו לזכור כי בטר פלייס אינה יבואנית רכב, אלא חברת תשתית. כדי לממן את ההשקעה הכבדה שלה בתשתיות, המחיר של המכונית החשמלית גבוה למדי - 123 אלף שקל, למרות המיסוי הנמוך והעובדה שהסוללה החשמלית היקרה אינה כלולה בו.

המחיר הזה כולל, כנראה, גם הנחה נדיבה לציי הרכב. גם האנרגיה לא זולה: בישראל לא מוטל מס מיוחד על חשמל לתחבורה, ולכן לא ברור מדוע החשמל שמוכרת בטר פלייס יקר כל כך. רק נהגי ליסינג שנוסעים 30 אלף ק"מ בשנה - כפול מהנסועה הממוצעת בישראל - ימצאו את ההצעה של בטר פלייס משתלמת. כך קורה שדווקא החברה שהניפה את דגל איכות הסביבה והפחתת המזהמים, מעודדת נסועה עודפת במכוניות.

כל זה עשוי ליצור זיהום סביבתי מסוג נוסף - נסועה גבוהה דורשת יותר כבישים ויותר מקומות חניה, וכל זאת למכונית גדולה מהממוצע. אז אפשר כבר להוריד את הכובע בפני שי אגסי, שהוכיח שמכונית חשמלית יכולה להחליף את המכוניות המקובלת, אבל לא כדאי למהר ולאכול את הכובע - המחיר הגבוה יקשה על אימוץ מהיר של המכונית החשמלית, ונראה שלהבדיל מהכרזות בטר פלייס, לא ניגמל מהנפט מהר כל כך.

לכתבה בדהמרקר


כתבה של ערוץ 10, והמסקנות דומות:

הכתבה שודרה בחדשות 10 בתאריך 15/5/2011

כתבות קשורות:
Comments