בעלי ב.מ.וו תרמו למרקל - וגרמניה התנגדה להקשחת דרישות איכות הסביבה

פורסם: 27 באוק׳ 2013, 23:30 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 באוק׳ 2013, 23:30 ]

בימים האחרונים פורסם בגרמניה כי משפחת קוונדט המחזיקה בב.מ.וו העבירה למפלגתה של מרקל את התרומה הגדולה ביותר השנה, כמה ימים אחרי שהממשלה התנגדה להחמרת הגבלות פליטת המזהמים

מאת ישראל פישר, סוכנויות הידיעות, 21/10/2013

לפני כשבועיים תרמה משפחת קוונדט השולטת בכמחצית מחברת מכוניות היוקרה, ב.מ.וו כ-690 אלף יורו למפלגתה של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. רק כמה ימים לפני כן מנעה גרמניה את החמרת ההגבלות על פליטת מזהמים.

ב.מ.וו חשפה אמנם באחרונה שורה של כלי רכב חשמליים ומזהמים פחות, אך עסקי הליבה שלה הם עדיין מכוניות ואופנועים עם מנועים עתירי נפח – ומזהמים.

אם המשפחה, גו'אנה, העבירה לפני כשבועיים 230 אלף דולר למפלגת CDU, וכך עשו גם ילדיה, סטפן קוונדט וסוזן קלאטן. החוק הגרמני קובע כי תרומות פוליטיות הגבוהות מ-50 אלף דולר, חייבות להיות מדווחות לפרלמנט במדינה. בכך התברר כי השלושה, המחזיקים ביחד ב-46.7% מיצרנית המכוניות הבווארית, רשמו את התרומה הגבוהה ביותר השנה בפוליטיקה הגרמנית.

יצרניות הרכב הגרמניות התנגדו להצעת האיחוד האירופי להחמיר את ההגבלות על מזהמים, ובגרמניה נשמעו קריאות הקושרות את התרומה להתנגדות הנחרצת של הממשלה להחמרת ההגבלות. ההתנגדות הגרמנית נומקה בכך שהחמרת ההגבלות עשויה לעלות למשק באלפי משרות. ב-22 בספטמבר נערכו הבחירות במדינה, אך מפלגתה של מרקל לא זכתה ברוב מוחלט וכעת היא מקיימת מגעים עם מפלגת הירוקים ועם המפלגה הסוציאל דמוקרטית על הקמת ממשלה.

התגובות הנזעמות במדינה לא איחרו להגיע והאופוזיציה האשימה את מרקל בכניעה ללובי יצרניות הרכב במדינה. מפלגתה של מרקל אמרה כי לתרומות" אין קשר לקבלת ההחלטות הפוליטית".

יורגן טריטין, לשעבר מנהיג מפלגת הירוקים במדינה, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי משפחת קוונדט "קנתה את מדיניות האקלים של מרקל ב-9 באוקטובר תמורת 690 אלף יורו". יואכים פוס מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית כתב כי הזמן הצפוף בין התרומה להתנגדות להחמרת ההגבלות "יכול לשמש את התורמים למפלגה". 

משפחת קוונדט טענה כי אין קשר בין האירועים וכי ההחלטה לתרום התקבלה כבר בינואר, אך הם חיכו עד אוקטובר משום שלא רצו להתערב במערכת הבחירות. "התרומות לא נועדו בשום דרך להשפיע על החלטות הנוגעות לתעשייה", אמר יורג אפלהאנס, דובר מטעם המשפחה.

קלאטן היא האשה העשירה בגרמניה והונה מוערך ב-14.3 מיליארד דולר. היא ממוקמת במקום ה-58 ברשימת העשירים של פורבס, כשאחריה ניצבים אחיה, סטפן עם 11.9 מיליארד דולר במקום ה-81 ברשימה, ואמה ג'והאנה עם 10.6 מיליארד דולר במקום 100. 

צילום: אי פי

Comments