בקרוב בישראל: מכוניות המונעות בדלק ביולוגי

פורסם: 24 במרץ 2010, 13:30 על ידי: Sustainability Org
 | 24.3.2010 מאת דניאל שמיל ואבי בר-אלי

>> משרד התשתיות ומשרד התחבורה החלו לבחון באחרונה את שיווקן של מכוניות מסוג פלקס פיול (Flex Fuel) בישראל. מכוניות אלה מתודלקות בכמה סוגי תמהילים של דלק מאובנים (בנזין וסולר) עם דלק ביולוגי (ביו-אתנול, המופק בעיקר מקנה סוכר או תירס). מכוניות רגילות, הצורכות בנזין או סולר בלבד, אינן מותאמות למגוון סוגי הדלק הביולוגי, וכדי להתאימן נדרשת הסבה מסובכת ויקרה.

במקביל בוחן משרד התשתיות תקינה חדשה לדלק ממקורות מתחדשים. כיום התקן לביו-אתנול הוא E5, כלומר עד 5% אתנול בתמהיל עם בנזין, וכעת בוחנים במשרד אישור של תרכובות E85, קרי עד 85% אתנול, כשהיתר בנזין. למהלך הצטרף משרד התחבורה, הצפוי לאשר יבוא של מכוניות פלקס פיול.

השימוש בדלק ביולוגי נפוץ בכמה מדינות, ובהן ברזיל, ארה"ב ושוודיה. לישראל ייובאו מכוניות בתקינה אירופית או אמריקאית. לשתי חברות יש היצע רחב של מכוניות כאלה: וולבו וג'נרל מוטורס. היבואנים המקומיים, מאיר ו-UMI, כבר הביעו עניין בנושא.

ג'נרל מוטורס משווקת כמה מכוניות פלקס פיול, בהן שברולט מאליבו וביואיק לה-סייבר. גם לוולבו היצע רחב, הכולל גרסאות פלקס פיול לדגמים C30 ו-S40. יצרניות רכב נוספות מציעות כלי רכב כאלה, אך מדובר בטנדרים ורכבי שטח גדולים, שרובם לא משווקים בישראל גם בגרסאות אחרות.

כדי שביו-אתנול יהיה אטרקטיבי בישראל, עליו להיות זול באופן ניכר מבנזין ומסולר. מחירו בארה"ב נמוך בממוצע ב-30% מזה של הבנזין, ובשוודיה הוא נמוך ב-26%. הדבר התאפשר גם הודות להקלות מס, שייתכן שייושמו בישראל.

שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, הנחה באחרונה את מינהל הדלק שבמשרדו לבחון את הגברת הנגישות של צרכני הדלק בענף התחבורה לתחליפים של תזקיקי נפט. זאת, במסגרת החלטת הממשלה לגיבוש מהלכים להסרת התלות בנפט תוך פיתוח תחליפים.

בתחילת פברואר אישרה הממשלה הקמת צוות מנכ"לים לגיבוש תוכנית לאומית בנושא, בראשותו של ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל.

הצוות הונחה לבחון תיעדוף למחקר ולפיתוח אקדמי ותעשייתי, בין היתר על ידי שיתוף פעולה עם ממשלות זרות, גורמים מהשוק הפרטי ותורמים. מסקנות הצוות צפויות להתמקד בענף התחבורה - הצורך מדי שנה כ-58% מתזקיקי הנפט המשווקים במשק הישראלי.
 

Comments