מהיום: אוטובוס חשמלי בקו 5 בתל אביב

פורסם: 9 באוג׳ 2013, 0:14 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 באוג׳ 2013, 0:14 ]

אוטובוסים מסייעים להפחית את מספר המכוניות על הכביש, אבל מזהמים ורועשים מאוד בזכות עצמם ■ דן מנסה לפתור חלק מהבעיה באמצעות אוטובוס חשמלי, שמייצרת BYD הסינית. האוטובוס יתחיל בניסוי מחר וישמש את הנוסעים בקו 5 התל-אביבי

מאת דניאל שמיל 5/8/2013

לבד מצבע כתום בוהק, האוטובוס החשמלי החדש דומה מאוד לאוטובוסים מקובלים. זהו אוטובוס עירוני, נמוך רצפה, באורך 12 מטרים. כמות רבה של מצברים נמצאת על הגג, מתחת למושבים האחוריים ומתחת לגלגלים הקדמיים, והם מיועדים לספק לאוטובוס טווח נסיעה של 250 ק"מ. טווח כזה מיועד לאפשר לאוטובוס לנסוע יום שלם ללא טעינה. בחניוני הקצה של דן תהיה עמדת טעינה, של ג'ינרג'י, ותוך 4-5 שעות האוטובוס יכול להיות טעון לגמרי מחדש.

בדן מצהירים כי ישקיעו בשנים הקרובות כ-400 מיליון שקל, כלומר, ירכשו כ-200 אוטובוסים כאלה. בעתיד הרחוק יותר, דן מבטיחים כי 25% מצי הרכב שלהם יהיה חשמלי.  אבל, בינתיים ייכנס לשימוש רק אוטובוס אחד, לניסוי. מחירו של האוטובוס החשמלי כפול משל אוטובוס עם מנוע דיזל, והוא יכול להסיע ארבעה אנשים פחות מאוטובוס רגיל, אבל הוא ההוצאות עליו אמורות להיות נמוכות יותר. עבור מחזור שימוש של 12 שנים, הוא כדאי יותר מאוטובוס סטנדרטי, כך נטען. עלות האנרגיה לק"מ היא שליש מזו של אוטובוס רגיל, והוצאות הטיפולים נמוכות ב-25%.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, אמר כי "זה האוטובוס החשמלי הראשון, בעיר העברית הראשונה. הרבה יותר שקט, נקי וחסכוני, זה אוטובוס. האוטובוס עומד ביעדים של הפחתת 60% בשימוש בדלק בתחבורה. אנחנו בוחנים גם שימוש בגז באוטובוסים ובתחום הרכבות רוצים לקדם רכבות חשמליות. זה חלק מאותו חזון של קדמה, והשגת יעדים חשובים.  כ"ץ הוסיף כי  "יש היבטים נוספים לשירות של אוטובוסים, כמו  היכולת לנוע עם האוטובוס  ולקבל קדימות. אנחנו רוצים להפוך עוד רחובות לנתיבי תחבורה ציבורית. אנחנו רוצים לעודד שימוש בכל האלטרנטיבות לתחבורה ציבורית - אופניים חשמליים, כלי רכב חשמליים קטנים וגם אוטובוסים".

מנכ"ל דן, שמואל רפאלי ציין היום בטקס ההשקה כי "היום מתחיל עידן חדש בחזון התחבורה הציבורית שמובילה חברת דן. חווית הנסיעה השקטה והנוחה באוטובוס החשמלי, מהווה מהפך בחוויית הצרכן, ובכוונתנו לאפשר חוויה זו לכל נוסעי דן ברחבי הארץ".

דורון ודאי, מנכ"ל כלל מוטורס, יבואנית BYD, אמר כי "העתיד הוא רכב חשמלי. כולנו נחשפנו למכוניות חשמליות, פרויקט גדול שהתחיל ולצערי הסתיים בארץ, בטר פלייס. אבל אוטובוס קל יותר להסב להנעה חשמלית. הטווח שלו מוגבל וידוע, חרדת הטווח לא קיימת. הטווח המקובל בערים הוא 250 ק"מ, ואוטובוסים 'נחים בחניונים' כאשר אין עומס.  כך אפשר גם לתכנן את שעות ההטענה.  בסופו של דבר, בזכות החשמל הזול חוסכים כסף. כיום, עלות האוטובוס היא גבוה יותר. ככל שהייצור יגבר, מחיר המוצר יקטן".

דן תפעיל בקרוב גם שישה אוטובוסים היברידיים, במסגרת פרויקט המטרונית בחיפה. במקביל, החלה חברת סימנס במגעים עם חברת קווים ועם יצרנית מרכבי האוטובוס "מרכבים", לקראת ייצור של אוטובוס חשמלי אחר. האוטובוס של סימנס מיועד להיכנס לשירות במודיעין.


Comments