עיריית ת"א משנה מדיניות: תקנוס נהגים שיחנו בלילות על מדרכות ובאדום־לבן

פורסם: 30 בינו׳ 2015, 13:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 בינו׳ 2015, 13:42 ]

בשנים האחרונות נמנעה העירייה מלאכוף את האיסור בין 19:00 לתשע בבוקר. בימים האחרונים השתרכו תורים ארוכים בכניסה לחניונים בעיר

מאת אילן ליאור, 22/1/2015

עיריית תל אביב הקשיחה את מדיניות האכיפה שלה, והחלה לקנוס בעלי מכוניות המחנים על מדרכות בצירים ראשיים בשעות הלילה. בין הרחובות שבהם ניתנו דו"חות: פרישמן, ארלוזורוב, ז'בוטינסקי ונורדאו. בעקבות הטלת הקנסות החמירה בימים האחרונים מצוקת החניה במרכז תל אביב, ורבים ממתינים חצי שעה ואף שעה למקום בחניונים העירוניים, שבהם התושבים פטורים מתשלום בלילה. המדיניות שונתה, בין השאר, בעקבות לחץ של תושבים שהתלוננו על הפקעת המדרכות מהולכי הרגל לטובת כלי הרכב החונים. העירייה לא פרסמה את שינוי המדיניות והסתפקה במתן התראות במשך כמה ימים במקומות שבהם החלו הפקחים לחלק דו"חות.

בשנים האחרונות נמנעה העירייה מהטלת קנסות על כלי רכב שחנו על מדרכות בין שבע בערב לתשע בבוקר, אם לא חסמו את המעבר או הפריעו לתנועה. זאת, בניסיון להקל על התושבים המחזיקים מכוניות, בעיקר במרכז העיר. העירייה לא הציבה שלטים המתירים חניה על המדרכות וגם לא פרסמה את מדיניותה, אך ההסדר עבר מפה לאוזן בין בעלי הרכב במרכז תל אביב. גם פקחי העירייה ונציגי המוקד העירוני אישרו לפונים אליהם כי המדיניות היא לא להטיל קנסות ברחובות שאינם ראשיים, כל עוד הרכב אינו מפריע לתנועה או חוסם מעבר.

פקחית מצלמת רכב החונה על המדרכה. מעתה דוחות יינתנו גם בלילות
פקחית מצלמת רכב החונה על המדרכה. מעתה דוחות יינתנו גם בלילות
צילום: עופר וקנין

בימים האחרונים הצטברו בעירייה תלונות רבות של תושבים שקיבלו דו"חות בשל חניה על המדרכה. הם סיפרו כי נהגו לעתים לחנות על המדרכה, אך עד כה לא קיבלו קנסות ואף הבינו כי זה הסדר מקובל על העירייה. חלק מבעלי הרכב טענו כי העירייה כלל לא הזהירה אותם ששינתה את מדיניותה. "אתה לא יכול לדעת מה מותר ומה אסור, הם משנים את הכללים כאוות נפשם, לא מודיעים ולא מפרסמים ובסופו של דבר מי שאוכל אותה זה התושבים", אמר אחד התושבים. בישיבה שהיתה השבוע בעירייה, ביקש ראש העיר רון חולדאי לבחון אפשרות להמיר את הקנסות שניתנו באחרונה באזהרות. עם זאת, העירייה אינה מתכוונת לסגת מתוכנית האכיפה החדשה.

סגנית ראש העיר תל אביב מיטל להבי, מחזיקת תיק התחבורה, אומרת כי מדיניות העירייה לא השתנתה. "השינוי הוא בהטיית הפקחים לאזור שהתקבלו בו הרבה מאוד תלונות על חסימת מדרכות", היא מסבירה. "עכשיו זעקתם של מקבלי הדוחות נשמעת. לפני חודשיים קריאתם של ההורים 'תנו לנו לעבור' נשמעה. יש פה מרחב שצריך ללמוד לחיות בו בדו קיום באיזושהי צורה. ברגע שהעבירות מתחילות להיות בוטות אז אין ברירה אלא להיכנס לאכיפה ואני לא יכולה להיות סלקטיבית".

לדבריה, לא ניתן להטיל קנסות רק על מי שחוסם מעברי חציה ומעברים או מפריע לתנועה. "אין אפשרות מבחינה חוקית אלא לאכיפה אחידה. חניה על המדרכה, בין אם היא חוסמת את המעבר ובין אם לא, מהווה עבירה. לצערי, אין לעירייה זכות ויכולת חוקית לקבוע שיטת ניהול חניה אחרת מזו שקבועה בתקנות משרד התחבורה. למשל, אם אנחנו רוצים להתיר בלילה חניה לאורך נתיב אדום-לבן שאינו נחוץ, זה לא אפשרי. אסור לנו גם להבחין בין עבירה של חסימה מוחלטת של מדרכה לעומת חניה בשני גלגלים שלא מפריעה למעבר".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "העירייה אוכפת את חוקי החנייה בהתאם לסדרי עדיפויות ולמשאבים העומדים לרשותה. כידוע המציאות ברחובות העיר משתנה, בין היתר בעקבות שינוים בהסדרי תנועה, עבודות ועוד. העירייה שוקלת מעת לעת את הנסיבות המשתנות באזורים השונים בעיר ולעיתים מחליטה לרכז מאמצי אכיפה במקומות מסוימים. כחלק מריכוז מאמץ אכיפה באזור מסוים נותנת העירייה התראות במקום דוחות, שלפיהן העירייה מתכוונת לאכוף את איסור החניה במקום. ההתראות ניתנות לפרק זמן מוגבל טרם מעבר לאכיפה באמצעות דוחות חניה כדין".

לכתבה בדהמרקר


Comments